אינדקס עורכי דין | פסיקה | המגזין | חקיקה | כתבי טענות | טפסים | TV | משאלים | שירותים משפטיים | פורום עורכי דין נגישות
חיפוש עורכי דין
מיקומך באתר: עמוד ראשי >> חיפוש פסקי-דין >> אמנון אזערי נ' עיריית טבריה ואח'

אמנון אזערי נ' עיריית טבריה ואח'

תאריך פרסום : 11/03/2013 | גרסת הדפסה
ת"א
בית משפט השלום נצרת
5760-06
20/02/2013
בפני השופט:
יוסף סוהיל

- נגד -
התובע:
אמנון אזערי
הנתבע:
1. עיריית טבריה
2. דנילוף דוד

פסק-דין

פסק דין

רקע, והתביעה:

1.לפני תביעה לתשלום פיצויים בסך של 938,766 ₪, בגין נזקים שנגרמו לתובע לטענתו, בשל חסימת הגישות למוסך שבבעלותו, כתוצאה מעבודות סלילת כביש ושינויים בסדרי התנועה שבוצעו בקרבת מבנה המוסך שבבעלותו אשר בעיר טבריה (להלן: "המוסך" או "מבנה המוסך").

2.התובע הינו החוכר של מגרש ששטחו 620 מ"ר הידוע כחלקה 30 בגוש 15033, הממוקם בצומת הרחובות יהודה הלוי- העמקים בטבריה (להלן: "המגרש"), עליו מצוי המוסך.

הנתבעת 1, עיריית טבריה, שבתחום שיפוטה נמצא המוסך (להלן: "העירייה"), היא גם רשות התכנון המקומית.

הנתבע 2, הינו הבעלים של המרכז המסחרי "דנילוף סנטר", שנבנה מול המוסך ברחוב יהודה הלוי (להלן: "הנתבע" ו"דנילוף סנטר", בהתאמה).

3.נטען בתביעה כי בהתאם להסכמות מן העָבָר, בין התובע לעירייה, הועתק המוסך שהחזיק התובע ברחוב הגליל בטבריה, למגרש.

נטען, כי על פי היתר מטעם הוועדה המקומית לתכנון ולבנייה מרחב טבריה מיום 22.04.85, הותר לתובע לבנות מבנה "בקומה ק', א' השטח 297 מ"ר כל קומה" (נספח ה' לכתב התביעה). ההיתר חתום ע"י יו"ר הועדה המקומית בלבד, ונעדרת ממנו חתימת מהנדס העיר.

4.ביום 14.01.82, אישר משרד התחבורה את מיקומו של המוסך "... בתנאי שהכניסה אל המוסך תהיה מהרחוב הצדדי ולא מהצומת מאחר והתרשים אינו מראה סדרי כניסה ויציאה" (נספח ז' לכתב התביעה) (-הכוונה לכניסה דרך רחוב העמקים. ס"י)

5.ביום 22.04.85, הגיש התובע בקשה לאישור אספקת חשמל/מים/טלפון (טופס 3), ובאותו יום ניתן האישור (טופס 4). גם טופס "4" ניתן כשהוא חתום על ידי יו"ר הוועדה המקומית בלבד, ונעדרת ממנו חתימתו של מהנדס העיר (נספח ו' לכתב התביעה).

6. ביום 14.10.99, אושרה בסמוך למגרש, תוכנית בנין עיר מספר 11015/ג' (להלן "התב"ע" או "התוכנית"). על פי התוכנית, שונה יעוד האזור בו שוכן המוסך, מאזור תעשיה ומלאכה, לאזור מסחרי, ואושרה בניית מבנה מסחרי, הידוע בשם "דנילוף סנטר", במגרש הממוקם מצפון ומעבר לכביש בו מצוי המוסך (הכוונה לרחוב יהודה הלוי- ס"י).

7.ביום 21.12.99, החל הנתבע בביצוע עבודות סלילת הכביש ברחוב העמקים, סמוך למוסך, בהתאם לתכניות ולמוסכם עם העירייה.

8.ביום 29.12.99, הגישו התובע ואח' עתירה מנהלית, בבית-המשפט המחוזי כאן, בין היתר, נגד הנתבע והעירייה (ה"פ 380/99- להלן: "התביעה הראשונה"), בה עתרו לסעד הצהרתי לרבות צו מניעה המורה על הפסקת העבודות לאלתר. כב' השופט בן דוד נתן צו מניעה זמני אשר הותנה בהפקדת ערבות כספית או בנקאית. משלא הופקדה הערבות, נמשכו העבודות.

בדיון שהתקיים ביום 23.02.00, בבית המשפט המחוזי, הגיעו הצדדים להסדר, לפיו יקיימו הוועדה המקומית לתכנון ובניה או רשות התמרור המקומית דיון מחדש בשאלת סדרי התנועה בצומת הכבישים המלאכה, דרך העמקים ויהודה הלוי, בזיקה מיוחדת לאיסור הכניסה מרחוב יהודה הלוי לכיוון רחוב המלאכה, תוך שתינתן לתובע הזדמנות טיעון, והנתבע לא יתנגד לבקשה שיגיש התובע בעניין הסדרי התנועה. ההסדר קיבל תוקף של פסק דין ביום 23.02.00 (להלן: "הסכם הפשרה"- נ/10).

9.התובע טען, כי העירייה והנתבע לא קיימו את הסכם הפשרה. לטענתו, הנתבע ביצע, באישור העירייה עבודות בכביש ברחוב העמקים, והעבודות בוצעו תוך התרשלות. כתוצאה, הוגבה מפלס הכביש ונמנעה גישה לרכבים מהכביש אל המוסך; הוקטנה חזית המוסך ב-60 מטר (כנראה שהתובע התכוון לאורך גבול המקרקעין שבחזית המוסך; יצויין, שהתובע זנח טענה זו בסיכומיו); עוד לטענתו, המדרכה שנסללה בסמוך לפתחי המוסך צרה מאוד ומסכנת את הולכי הרגל, ואי-התנועה שהוקם באמצע הכביש, חוסם את הכניסה למוסך משני הכיוונים. זאת ועוד, לטענת התובע, העירייה קבעה בשיתוף פעולה עם הנתבע הסדרי תנועה חדשים באזור שהותאמו לשרת את דנילוף סנטר ואת תחנת הדלק הסמוכה לו, תוך התעלמות מהמוסך. התובע טען, כי כתוצאה ממעשי הנתבע והעירייה אין המוסך יכול למלא את ייעודו, ירד ערך הנכס ולא ניתן להשכירו, ובגין כך על הנתבעים לפצותו בסך של 938,766 ₪.

10.התובע צירף לתביעתו חוות דעת שמאי המקרקעין, מרדכי זייד (להלן: "חוות הדעת"

ו "המומחה", בהתאמה). חוות הדעת ניתנה לצורך "הערכת ירידת הערך בנכס מקרקעין הנדון לאור הפרשי גבהים שנצפו בין רצפת הנכס והכניסה הקובעת לבין מפלס הכביש והמדרכה...ובנוסף נתבקשתי לאמוד את דמי השכירות הראויים לנכס הנדון" (נספח י"ב לכתב התביעה).

לפי חוות הדעת, הגישה המתוכננת לקומת הקרקע של המוסך היא מכיוון דרום, מזרח וצפון, והגישה לגג המבנה דרך רמפה הבנויה מכיוון מערב. המומחה קבע, כי בשל הפרשי גובה משתנה, שנוצרו לאורך החזית הצפונית, בין מפלס הכביש למפלס ריצפת המוסך והכניסה למבנה, לא מתאפשרת כלל נגישות למבנה המוסך מהחזית הצפונית, ומהחזית המערבית לקומת הקרקע. כן קבע, כי מהחזית המזרחית מתאפשרת נגישות אך לחלק מהמבנה, שכן המוסך תוכנן ונבנה עם חזיתות נוספות, אלא שנבנתה מדרגה המצמצמת את הגישה בעיקר לכלי רכב, לחלק ניכר מהמבנה. לגבי החזית הדרומית קבע, כי אין שינוי בנגישות. המסקנה בחוות הדעת היא, כי מאחר ומדובר במוסך, ישנה חשיבות לנגישות כלי רכב לחלקי המבנה השונים, אך במצבו הנוכחי, אין מבנה המוסך יכול לשמש לייעודו ואף לא למטרה אחרת.

הפתרון שהוצע על ידי המומחה מורכב משתי חלופות. האחת, השקעה בעלויות התאמה, אלא שאז יתקבל מוסך עם אפשרויות גישה מוגבלות; השניה, הריסת המבנה הקיים והקמת מבנה חדש המותאם לתנאי הקרקע החדשים. המומחה העריך את ירידת הערך בנכס במצבו הנוכחי, בסך של 42,000$, ואת דמי השכירות החודשיים הראויים בסך של 1,485$ (לפי שער משוקלל של דולר ארה"ב 4.35 ₪/דולר).

בהסתמך על חוות הדעת, טען התובע, כי על הנתבעים לפצותו בגין ירידת ערך המוסך, הפסד דמי שכירות, ועלות תיקון תשתית הפיתוח של החזית הצפונית, ובנוסף בגין עוגמת נפש, בסך של 938,766 ₪.

התוכן בעמוד זה אינו מלא, על מנת לצפות בכל התוכן עליך לבחור אחת מהאופציות הבאות: הורד קובץ לרכישה הזדהה

בעלי דין המבקשים הסרת המסמך מהמאגר באמצעות פניית הסרה בעמוד יצירת הקשר באתר. על הבקשה לכלול את שם הצדדים להליך, מספרו וקישור למסמך. כמו כן, יציין בעל הדין בבקשתו את סיבת ההסרה. יובהר כי פסקי הדין וההחלטות באתר פסק דין מפורסמים כדין ובאישור הנהלת בתי המשפט. בעלי דין אמנם רשאים לבקש את הסרת המסמך, אולם במצב בו אין צו האוסר את הפרסום, ההחלטה להסירו נתונה לשיקול דעת המערכת
הודעה Disclaimer

באתר זה הושקעו מאמצים רבים להעביר בדרך המהירה הנאה והטובה ביותר חומר ומידע חיוני. עם זאת, על המשתמשים והגולשים לעיין במקור עצמו ולא להסתפק בחומר המופיע באתר המהווה מראה דרך וכיוון ואינו מתיימר להחליף את המקור כמו גם שאינו בא במקום יעוץ מקצועי.

האתר מייעץ לכל משתמש לקבל לפני כל פעולה או החלטה יעוץ משפטי מבעל מקצוע. האתר אינו אחראי לדיוק ולנכונות החומר המופיע באתר. החומר המקורי נחשף בתהליך ההמרה לעיוותים מסויימים ועד להעלתו לאתר עלולים ליפול אי דיוקים ולכן אין האתר אחראי לשום פעולה שתעשה לאחר השימוש בו. האתר אינו אחראי לשום פרסום או לאמיתות פרטים של כל אדם, תאגיד או גוף המופיע באתר.שאל את המשפטן
יעוץ אישי שלח את שאלתך ועורך דין יחזור אליך
* *   
   *
 

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

כל הזכויות שמורות לפסקדין - אתר המשפט הישראלי
הוקם ע"י מערכות מודרניות בע"מ