אינדקס עורכי דין | פסיקה | המגזין | חקיקה | כתבי טענות | טפסים | TV | משאלים | שירותים משפטיים | פורום עורכי דין נגישות
חיפוש עורכי דין
מיקומך באתר: עמוד ראשי >> חיפוש פסקי-דין >> אמוץ המלצות מתאמת הורית בדבר שנוי סדרי ראיה של קטין לבין אביו המרצה מאסר עולם על רצח אם הקטין

אמוץ המלצות מתאמת הורית בדבר שנוי סדרי ראיה של קטין לבין אביו המרצה מאסר עולם על רצח אם הקטין

תאריך פרסום : 14/05/2012 | גרסת הדפסה
תמ"ש
בית משפט לעניני משפחה נצרת
8250-07
07/05/2012
בפני השופט:
סארי ג'יוסי

- נגד -
התובע:
1. ג.ז.
2. ע.ז.

הנתבע:
1. י. ב.י.
2. מ. ב.י.
3. ד. ב.י. (אסיר)
4. מדינת ישראל - משרד העבודה והרווחה

החלטה זו עניינה המלצות המתאמת ההורית פ.ב. מיום 14.12.11 בדבר שינוי הסדרי הראיה שבין הקטין ---  (להלן: " הקטין") לבין אביו ---- (להלן: " האב") המרצה עונש של מאסר עולם בגין רצח אשתו, אמו של הקטין, וכן לשינוי הסדרי הראיה בין הקטין ובין סביו מצד האב, --- ו- --  (להלן: " הסבים").

רקע ועובדות

 1. בתאריך 4.5.10 ניתן פסק דיני בתיק זה בו ניהלו הצדדים מאבק על משמורתו של הקטין.  נסיבות המקרה קשות ומצערות ביותר. בתמצית- אביו של הקטין רצח את רעייתו, אימו של הקטין. לקטין מלאו באותו הזמן כשנה וחודשיים. האב הורשע ברצח בכוונה תחילה ומזה שנים מרצה הוא עונש מאסר עולם בכלא "***". הן משפחת האב והן משפחת האם הגישו תביעות למשמורת על הקטין והדיונים בתביעות אוחדו.

מאוחר יותר ובהתאם להמלצת מומחה בית המשפט ולנוכח הסכמתם של המבקשים - דודו של הקטין (אחיה של אימו) ואישתו, והסכמתה של ד"ר ל. ב.י. , דודתו של הקטין -אחותו של אביו (להלן: " ל'"), אלה צורפו כבעלי דין נוספים. הלכה למעשה, במסגרת אותו תיק ויתרו הסבים, משני הצדדים, על המשמורת על הקטין וכל אחד צידד במשמורת בידי בנו או בתו, בהתאמה.

 1. לאחר בחינה ארוכה ומדוקדקת של נסיבות המקרה, כשלנגד עיני העיקרון היחיד המנחה, הוא עיקרון טובת הילד, וכשלעזרי תסקירים שונים מטעם פקידי סעד וחוות דעתו של ד"ר גוטליב מטעם בית המשפט, הוריתי כי הקטין יהיה במשמורת דודו מצד האם ואשתו (להלן: " המשמורנים" ו/או "המבקשים" ). הכרעה זו נתקבלה בשל הטעמים שפורטו באותו פסק דין ובעיקר לאחר שמצאתי כי יש להעדיף את המבקשים על פני ל' בהיותם אלה שמסוגלים לספק לקטין סביבה ותנאי מחיה טובים יותר, עקביות, קביעות, יציבות, המשכיות וביטחון, הרגשת שייכות, חום ואהבה, גירויים וערכים המותאמים לשלב התפתחותו. כמו כן, העדפתי אותם על פני ל'  בהיותם אלה המסוגלים יותר לשמר אצל הקטין את דמות שני ההורים ואת דמות המשפחה הלא משמורנית. כמו כן מצאתי כי בבוא העת לכשהקטין יתחיל לשאול שאלות קשות המתחייבות מהמציאות הקשה לה נקלע ויחפש תשובות בעצמו, המבקשים יהיו מסוגלים יותר להשיב לשאלות אלה מבלי לפגוע בנפשו העדינה של הקטין ובו זמנית תשובתם תהא אמיתית כך שהקטין לא יגלה בהמשך כי שיקרו לו או רימו אותו. כמו כן מצאתי כי המבקשים מסוגלים לנהוג באיפוק וידלגו על כעסם כלפי אביו של הקטין ומשפחתו למען להגן על הקטין ויהיו פתוחים, מוכנים ומזומנים לקבל כל הנחיה הדרכה או הערה מטעם שירותי הרווחה שילוו את המשפחה המשמורנית.
 1. במועד מתן פסק הדין מלאו לקטין כארבע שנים. לעניין הביקורים אצל הסבים מצד האב קבעתי כי כל עוד הקטין פעוט הוא יבקר אצל הסבים (מצד אביו) מיום רביעי בערב ועד למוצאי שבת וכן פעם בשבוע במשך 4 שעות במקום מגוריו או בסביבתו. כמו כן קבעתי כי הקטין יבקר את אביו בבית הסוהר בתדירות ששירות בתי הסוהר יאפשר וכי הוא יובא אליו על ידי הסבים בזמן שהותו אצלם. בהמשך, מיניתי את העובדת הסוציאלית הגב' פ.ב. כמתאמת הורית אשר תסייע לצדדים לפתור את חילוקי הדעות שהתעוררו בכל הקשור להסדרי הראיה וכיוצ"ב (החלטה מיום 10.11.10).
 1. בתאריך 26.5.11 הוריתי על שינוי הסדרי הראיה על פי המלצת המתאמת ההורית. ההמלצות התקבלו, כך על פי הדו"ח, לאחר התייעצויות ופגישות של המתאמת עם הפסיכולוגית רחל דוקס המטפלת בקטין ואשר מדריכה את ההורים המאמצים והסבים בכל הקשור להתמודדות עם גידולו וחינוכו של הקטין וכן עם העובדת הסוציאלית נ.ב.  המלווה את המשפחות. כן נפגשה המתאמת ושוחחה טלפונית עם הדודים והסבים. קדמה להמלצות פגישה משותפת בתאריך 10.4.11 עם כל הגורמים הנ"ל.
 1. על פי ההמלצות ההן, הקטין יבקר את הסבים מצד האב פעם בחודש בסוף השבוע (במקום פעם בשבועיים) ופעם בשבועיים (במקום פעם בשבוע) יתקיים מפגש של הסבים עמו באזור מגוריו. את אביו שבכלא יבקר הקטין פעם בחודשיים (במקום פעם בחודש) בימי ראשון, באמצעות הסבים מצד האב והאב יתקשר לקטין אל בית הדודים כל יום ראשון בשעה מסוימת או ישאיר לו הודעה קולית (במידה והמשפחה אינה בבית). צוין בדו"ח כי הסבים מצד האב התנגדו לשינויים בתדירות הביקורים אצל האב בכלא. הפסיכולוגית של הקטין היתה בדעה שעל הקטין לבקרו פעם בשלושה חודשים ולא פעם בחודשיים, כפי שסברו העובדת הסוציאלית והמתאמת ההורית.
 1. בתאריך 6.10.11 הוגשו וקיבלו תוקף של החלטה, המלצות המתאמת ההורית לגבי הסדרי ראיה ספציפיים בין הקטין והסבים, לתקופת חגי תשרי. להמלצות צורף דו"ח הפסיכולוגית רחל דוקס מתאריך 30.9.11 אשר על פי דו"ח המתאמת, מלווה את המקרה ביחד עם הפסיכולוגית רנית ים מהשירות הפסיכולוגי בתחנת העמקים.
 1. בתאריך 14.12.11 הגישה המתאמת ההורית בקשה דחופה למתן תוקף לשינויים בהסדרי הראיה של הקטין עם אביו ועם הסבים. המלצות אלו קיבלו תוקף של החלטה בתאריך 18.12.11. בד בבד הגישו הסבים לגבי שינויים אלו "בקשה דחופה לביזיון החלטת כבוד בית המשפט"  מתאריך 26.5.11 בנושא הסדרי הראיה של הקטין עם סביו" (להלן: " הבקשה").
 1. בדו"ח המתאמת צוין כי ההמלצות התקבלו על בסיס שיחות ודיונים רבים של המתאמת ההורית עם הפסיכולוגית ר.ד. ור.י., דיווח בכתב של השיחה המסכמת עם הסבים מצד האב ועם מנהלת תחנת העמקים והפסיכולוג הראשי שם, שיחות עם העובדת הסוציאלית נ.ב., דיווחה של הגננת של הקטין וכן על בסיס שיחותיה עם משפחת האם ז"ל ומשפחת האב. בדו"ח צוינה התנגדות משפחת האב לשינויים אלו. לבקשה צורפו דו"ח הפסיכולוגית ר.ד. מתאריך 30.9.11 ומכתב הגורמים מתחנת העמקים מתאריך 7.12.11.
 1. השינויים בהסדרי הראיה על פי ההמלצות מסתכמים בכל אלה:

(א)        הקטין יבקר את אביו שבכלא 4 פעמים בשנה בתקופת חופשות מהגן ובחגים, זאת על מנת למנוע מהקטין להפסיד יום לימודים. הוסבר כי בבית הכלא שבו נמצא האב אין אפשרות להסדיר ביקורים פתוחים בשבתות.

(ב)        באשר לסבים מצד האב- הקטין יבקרם אחת לחודש וחצי כאשר המתאמת ההורית תארגן את תאריכי הביקורים.

(ג)         בכל יום שישי שבו לא נפגש הקטין עם הסבים ידאגו הדודים שהקטין יתקשר טלפונית וידבר עם עמם לפני כניסת השבת. 

 1. הדיון בבקשת הסבים נקבע לתאריך 20.12.11 במאוחד עם בקשה נוספת בתיק זה לעניין מינוי הדודים כאפוטרופוסים לקטין. לאור הטענות שעלו באשר לתפקוד המתאמת ההורית מצד הסבים, ראיתי לנכון לקיים ישיבה נוספת שבה תיחקר המתאמת ע"י הצדדים. במהלך הישיבה הנוספת נחקרה המתאמת ע"י הצדדים, במהלך החקירה הוצגו דו"חות עדכניים מהפסיכולוגית המטפלת (מ/1) והמטפלת באומנות במסגרת הגן (מ/2). הצדדים הגישו סיכומיהם.

כמו כן, ובהמלצת בית המשפט הגיעו הצדדים להסכמה בדבר האפוטרופסות על הקטין.

טענות הצדדים

 1. טענת הסבים בבקשה ובדיון הינן בשני נושאים. נושא אחד, הינו סמכות המתאמת ההורית להורות על שינויים בהסדרי ראיה אשר קיבלו בעבר תוקף של החלטה, כאשר הם ללא הסכמת הצדדים. הנושא השני הינו השינויים בהסדרי הראיה, לגופם. 
התוכן בעמוד זה אינו מלא, על מנת לצפות בכל התוכן עליך לבחור אחת מהאופציות הבאות: הורד קובץ לרכישה הזדהה

בעלי דין המבקשים הסרת המסמך מהמאגר באמצעות פניית הסרה בעמוד יצירת הקשר באתר. על הבקשה לכלול את שם הצדדים להליך, מספרו וקישור למסמך. כמו כן, יציין בעל הדין בבקשתו את סיבת ההסרה. יובהר כי פסקי הדין וההחלטות באתר פסק דין מפורסמים כדין ובאישור הנהלת בתי המשפט. בעלי דין אמנם רשאים לבקש את הסרת המסמך, אולם במצב בו אין צו האוסר את הפרסום, ההחלטה להסירו נתונה לשיקול דעת המערכת
הודעה Disclaimer

באתר זה הושקעו מאמצים רבים להעביר בדרך המהירה הנאה והטובה ביותר חומר ומידע חיוני. עם זאת, על המשתמשים והגולשים לעיין במקור עצמו ולא להסתפק בחומר המופיע באתר המהווה מראה דרך וכיוון ואינו מתיימר להחליף את המקור כמו גם שאינו בא במקום יעוץ מקצועי.

האתר מייעץ לכל משתמש לקבל לפני כל פעולה או החלטה יעוץ משפטי מבעל מקצוע. האתר אינו אחראי לדיוק ולנכונות החומר המופיע באתר. החומר המקורי נחשף בתהליך ההמרה לעיוותים מסויימים ועד להעלתו לאתר עלולים ליפול אי דיוקים ולכן אין האתר אחראי לשום פעולה שתעשה לאחר השימוש בו. האתר אינו אחראי לשום פרסום או לאמיתות פרטים של כל אדם, תאגיד או גוף המופיע באתר.שאל את המשפטן
יעוץ אישי שלח את שאלתך ועורך דין יחזור אליך
* *   
   *
 

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

כל הזכויות שמורות לפסקדין - אתר המשפט הישראלי
הוקם ע"י מערכות מודרניות בע"מ