אינדקס עורכי דין | פסיקה | המגזין | חקיקה | כתבי טענות | טפסים | TV | משאלים | שירותים משפטיים | פורום עורכי דין נגישות
חיפוש עורכי דין
מיקומך באתר: עמוד ראשי >> חיפוש פסקי-דין >> אמון חליל אבראהים ואח' נ' עיריית אלשאגור

אמון חליל אבראהים ואח' נ' עיריית אלשאגור

תאריך פרסום : 29/07/2013 | גרסת הדפסה
ת"א
בית משפט השלום עכו
1435-07
24/07/2013
בפני השופט:
שושנה פיינסוד-כהן

- נגד -
התובע:
1. אמון חליל אבראהים
2. אמון אחמד אבראהים

הנתבע:
עיריית אלשאגור
פסק-דין

פסק דין

1.התובעים עותרים לתשלום שכרם בגין עבודות חשמל שביצעו לטענתם בעבור המועצה המקומית דיר אל אסד (להלן גם: "המועצה", שאוחדה עם מועצות נוספות, לעירייה הנתבעת) בשנים 2000-2003.

2.לטענת התובעים, התחמקה הנתבעת מתשלום ורק לאחר סחבת, הסכימה למנות "בורר" שהנו מומחה מטעמה לצורך בדיקת טענות התובעים (להלן גם: "המומחה"). הוסכם, כי קביעת המומחה תחייב את שני הצדדים. המומחה שמונה קיבל את כל החומר והמסמכים מהנתבעת, ולאחר בדיקה פסק, כי הנתבעת חבה לתובעים סך של 202,192 ₪ נכון ליום 10.5.06. על כן הוגשה התביעה בסכום כנ"ל ובעוד שלשיטת התובעים סכום העבודות שבוצעו עולה לכדי 300,000 ₪. הנתבעת לא כיבדה פסיקת הבורר, וכן ההסכמות עמה לעריכת קיזוזים שונים ובכלל זה בגין חובות מים וארנונה. חלף זאת הטרידה את התובעים בשליחת מעקלים.

3.לטענת הנתבעת, אין כל יריבות בינה לבין התובע 2 (להלן גם: "אחמד"), והלה צורף לתביעה אך משום חובותיו המוניציפאליים למועצה ומשפעלה המועצה לגבייתם באמצעים העומדים לרשותה. התביעה מוגשת בשיהוי ולפיכך קיים השתק על טענות התובעים. המסמכים המהווים לטענת התובעים "הזמנות" אינם חתומים כדין ומוכחש, כי הנם חתומים על ידי גורם מוסמך על פי דין. אשר ל"פסק הבורר" טוענת הנתבעת, כי אינו מחייב אותה, שכן אין כל בסיס/ אסמכתא בכתב הקושרים בינה לבין אותו בורר. לא בכדי הוגשה התביעה במתכונתה הנוכחית ולא נתבע סעד של אכיפת הסכם בוררות. הנתבעת מכחישה הטענה בדבר הסכמתה לבצע קיזוז הדדי בין חובה (המוכחש) לתובעים לבין חובותיהם כלפיה בגין ארנונה והיטלים אחרים, ומכל מקום המדובר בחוב מיוחד שאינו בר קיזוז.

דיון

4.הראיות מלמדות, כי התובעים ביצעו עבודות חשמל עבור המועצה (ר' עדות מהנדס המועצה, עמ' 34, ש' 3 לפר' 1; כן ר' עדות ראש המועצה דאז, מר רבאח אסדי, עמ' 26, ש' 26 לפר' 1; כן ר' עדותו של סעיד עומר עמ' 24, ש' 32; עמ' 25, ש' 1 לפר' 1). לפחות חלק מן העבודות הוזמנו בידי המועצה (כעולה למשל מנספחים א'1, א'4 לתצהירי התובעים).

5.הקושי המרכזי נעוץ באופן הזמנת יתר העבודות, שכן הדבר נעשה פעמים רבות בעל-פה ולא בהתאם לדרישות הצורניות על פי דין. כפועל יוצא קשה להתחקות אחר הגורם עמו התקשרה המועצה לביצוע העבודות (האם שני התובעים/ עסקו של חליל). גם עריכת החשבון נעשתה שלא על-פי נהלי הרשות המקומית, ובאופן שקיים קושי כיום להתחקות אחר היקף העבודה ושוויה המאושר לתשלום. למותר לציין, כי התובעים כלל לא הגישו חשבונות מאושרים לתשלום בסמוך למועד ביצוע העבודות על ידם, כי אם חשבוניות שאינן מאושרות על ידי מהנדס המועצה, וגם זאת בחלוף זמן רב, כך שבסופו של יום כלל לא נפתחה כרטסת אצל המועצה בגין עבודות נשוא השנים הרלוונטיות (התובעים לא הוכיחו היפך הדבר). מכל מקום, לא הוצגה כל כרטסת במהלך הליכים אלו כראיה ליתרת החוב לכאורה.

6.יודגש, כי מחדלים אלו נעוצים בהתנהלות קלוקלת של שני הצדדים גם יחד. בסופו של יום אין לבית המשפט אלא מה שלנגד עיניו, ועל כן יתרת החוב לתשלום ככל הנראה במקרה זה לא בהכרח תשקף את היקף העבודה שבוצעה, כי אם את היקף העבודה עליו קיימות ראיות ברורות, וגם זאת לאחר שנדרש למשוכת הדרישות הצורניות הקבועה בסעיף 203 לפקודת העיריות [נוסח חדש]. בשלב ראשון נדרש לטענת העדר יריבות אותה העלתה הנתבעת.

העדר יריבות

7.על אף שטענו התובעים בתביעתם, כי הם בעלי עסק לביצוע עבודות חשמל, בפועל הצהיר התובע 1 (להלן גם: "חליל") כי הוא בעל העסק "אלקטרו אמון" (סעיף 1 לתצהירו מיום 24.1.2012). מעדותו של אחמד עלה, כי הוא היה שכיר בעסק (עמ' 14, ש' 2-3, 8-9 לפר' הדיון מיום 5.3.2012 להלן: "פר' 1"). עובדה זו לכשעצמה אינה מלמדת על העדר יריבותו של אחמד, שכן התביעה לא נסבה על עבודות שבוצעו על פי התקשרות המועצה עם העסק "אלקטרו אמון" דווקא.

8.ואכן נשאל אחמד בעדותו מדוע מגיע לו כסף אם הוא עובד של אחיו, והשיב "אני הוא מי שביצע את העבודה כולה בעצמי ואחי מכסה אותי מבחינת חשבוניות בזמן שהם ישלמו את זה..." (עמ' 14, ש' 4-7 לפר' 1). כלומר, מתשובתו עלה כי היותו עובד של אחיו הנה לצורך הוצאת חשבונית. בהמשך העיד, כי הוא ואחיו עבדו ביחד (עמ' 14, ש' 8-9 לפר' 1), גם משנשאל חליל מה המועצה חייבת לאחיו השיב "זה עבדנו ביחד" (עמ' 30, ש' 26-27 לפר' 1).

9.אחמד אכן הצהיר, כי כל ההזמנות נעשו דרכו, וכי הוא זה שהיה בקשר עם הנתבעת לצורך ביצוע העבודות ובנוגע להתחשבנות (סעיף 2 לתצהירו מיום 6.4.08). בעדותו שב על כך, כי "אני הייתי איש קשר בין אח שלי למועצה". ואולם אמירות אלו לכשעצמן אינן מלמדות על העדר יריבות בינו לבין המועצה, בפרט לנוכח ראיות נוספות מהן ניתן ללמוד, כי לא בכך הסתכם חלקו של אחמד בתביעה.

10.לתצהירו של אחמד, צורף אישור מיום 9.5.2005 של מנהל ביה"ס, חוסין עלי הדאיה אסדי, ולפיו מאשר המנהל, כי אחמד ביצע עבורו עבודות חשמל מזדמנות בביה"ס על פי בקשתם למועצה המקומית ובתאום עם הגורמים האחראים. עוד נשלח מזכר פנימי מהמועצה (נספח א'2 לתצהירו של אחמד הנ"ל) הממוען לאחמד, ומורה על התקנת מנורות בספרייה הציבורית (מזכר מיום 18.4.01), וכן הצהרה והתחייבות של הרשות המקומית מיום 23.7.01 לחברת החשמל, בה מצוין החשמלאי המועמד לטפל באחזקת מאור הרחובות "אלקטרו אמון בהנהלת חליל אמון (אחמד)". בסופו של יום הוכח לי, כי אחמד ביצע עבודות בעבור המועצה. יותר מכך, שוכנעתי כי המועצה ראתה באחמד כתובת לביצוע עבודות ולפניה אליו במישרין לצורך ביצוע עבודות.

11.ויודגש, אמנם בין התובעים לנתבעת לא נערכו כל הסכמים בכתב להזמנת עבודות. התובעים אף לא טענו, כי התקשרו עם המועצה על-פי מכרז (והדבר אף לא הוכח). במצב דברים זה לא ניתן להתחקות אחר הגורם עמו התקשרה המועצה במדויק. ואולם משנוכחתי, כי המועצה ראתה בשני התובעים כתובת לביצוע ולהזמנת העבודות, כשבפועל שני התובעים ביצעו עבודות עבור המועצה, ומשלא הוכח כי המועצה התקשרה לצורך ביצוע העבודות עם העסק "אלקטרו אמון" דווקא, מוצאת אני, כי אין מקום להבחין בין יריבותם של שני התובעים למועצה.

12.בטרם ניגש לבירור היקף ושווי העבודות שבוצעו על ידי התובעים על פי הזמנת המועצה, והאם בגינן זכאים התובעים לתשלום כלשהו מהמועצה, נדרש לבחינת מעמדן של קביעות המומחה בנוגע לשווי העבודות שבוצעו על ידי התובעים והאם הנן מחייבות את הצדדים.

הערכת המומחה

13.אין מחלוקת, כי מהנדס המועצה, מר פריד עווד (להלן גם: "מהנדס המועצה") פנה למהנדס חשמל, ראזי איוב (לעיל ולהלן גם: "המומחה") שיחווה דעתו בדבר שווי העבודות שבוצעו ע"י התובעים. עוד אין חולק, כי החשבון הסופי שניתן לו על ידי ראזי איוב הועמד על סך 202,192 ₪, כולל מע"מ (עמ' 34, ש' 25-26 לפר' הדיון מיום 5.3.2012). המחלוקת נסבה על מעמדה של חוות דעתו של המומחה, והאם הנה מחייבת את הצדדים.

14.לעניין זה העיד חליל "מר פריד עווד מהמועצה ביקש שיביאו מהנדס שיקבע את המחירים ומה שהוא קובע אז מקבלים. מהנדס המועצה פריד עווד שלח לו איזה עבודות היו" (עמ' 33, ש' 18-19 לפר' הדגשה לא במקור). מהנדס המועצה, מר פריד עווד העיד, כי פנה למהנדס חשמל, מר ראזי איוב על מנת שיבדוק את המחירים ויתאימם למחירון (עמ' 34, ש' 7-14 לפר' הדיון מיום 5.3.2012). ואולם הוכח, כי המומחה לא נדרש לבחינת היקף העבודות כלל וגם לא מהנדס המועצה כך שחוות הדעת נתנה כאומדן שווי העבודות גרידא (לכך נשוב בהמשך).

15.חשוב מכך, התובעים לא הוכיחו הסכמת הנתבעת לכך שחוות דעת המומחה תחייב אותה. למותר לציין, כי טענת התובעים למינוי המומחה בהסכמה ממילא אין בה די על מנת לקבוע, כי הבורר הוסמך על ידי הצדדים לשמש כבורר כמשמעו על פי חוק הבוררות. התובעים לא הציגו כל ראיה למינויו בכתב של הבורר כנדרש לצורך כינונו של "הסכם בוררות" כהגדרת סעיף 1 לחוק הבוררות תשכ"ח- 1968 (להלן גם: "חוק הבוררות"). חוות דעתו של המומחה בהתאם אינה מהווה פסק בוררות כמשמעו בחוק הבוררות. משלא הוכחה הסכמת הנתבעת והתחייבותה לפעול בהתאם לחוות הדעת, הרי שבאי תשלום הסכום שנקבע בחוות הדעת, לא הפרה המועצה התחייבות מוסכמת כלפי התובעים. המסקנה מתבקשת ביתר שאת משהוברר, כי דבר ביצוע העבודות בפועל על ידי התובעים כלל לא נבדק על ידי המומחה ו/או מהנדס המועצה.

מסכת הראיות

התוכן בעמוד זה אינו מלא, על מנת לצפות בכל התוכן עליך לבחור אחת מהאופציות הבאות: הורד קובץ לרכישה הזדהה

בעלי דין המבקשים הסרת המסמך מהמאגר באמצעות פניית הסרה בעמוד יצירת הקשר באתר. על הבקשה לכלול את שם הצדדים להליך, מספרו וקישור למסמך. כמו כן, יציין בעל הדין בבקשתו את סיבת ההסרה. יובהר כי פסקי הדין וההחלטות באתר פסק דין מפורסמים כדין ובאישור הנהלת בתי המשפט. בעלי דין אמנם רשאים לבקש את הסרת המסמך, אולם במצב בו אין צו האוסר את הפרסום, ההחלטה להסירו נתונה לשיקול דעת המערכת
הודעה Disclaimer

באתר זה הושקעו מאמצים רבים להעביר בדרך המהירה הנאה והטובה ביותר חומר ומידע חיוני. עם זאת, על המשתמשים והגולשים לעיין במקור עצמו ולא להסתפק בחומר המופיע באתר המהווה מראה דרך וכיוון ואינו מתיימר להחליף את המקור כמו גם שאינו בא במקום יעוץ מקצועי.

האתר מייעץ לכל משתמש לקבל לפני כל פעולה או החלטה יעוץ משפטי מבעל מקצוע. האתר אינו אחראי לדיוק ולנכונות החומר המופיע באתר. החומר המקורי נחשף בתהליך ההמרה לעיוותים מסויימים ועד להעלתו לאתר עלולים ליפול אי דיוקים ולכן אין האתר אחראי לשום פעולה שתעשה לאחר השימוש בו. האתר אינו אחראי לשום פרסום או לאמיתות פרטים של כל אדם, תאגיד או גוף המופיע באתר.שאל את המשפטן
יעוץ אישי שלח את שאלתך ועורך דין יחזור אליך
* *   
   *
 

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

כל הזכויות שמורות לפסקדין - אתר המשפט הישראלי
הוקם ע"י מערכות מודרניות בע"מ