אינדקס עורכי דין | פסיקה | המגזין | טפסים | פסקדין Live | משאלים | שירותים משפטיים | פורום עורכי דין נגישות
חיפוש עורכי דין
מיקומך באתר: עמוד ראשי >> חיפוש פסקי-דין >> אלקטרה מוצרי צריכה ישראל (1951) בע"מ נ' עיריית רמת גן

אלקטרה מוצרי צריכה ישראל (1951) בע"מ נ' עיריית רמת גן

תאריך פרסום : 06/11/2013 | גרסת הדפסה
תא"מ
בית משפט השלום תל אביב - יפו
41273-11-11
29/10/2013
בפני השופט:
רונן אילן

- נגד -
התובע:
אלקטרה מוצרי צריכה (1951) בע"מ
הנתבע:
עיריית רמת גן
פסק-דין

פסק דין

בפני תביעה להשבת מסי ארנונה אשר לפי הנטען שולמו לנתבעת ביתר בשנים 2002 – 2009, ובסך כולל של 57,799.21 ₪.

העובדות

התובעת הינה חברה העוסקת בהפעלת חנויות לממכר מוצרי חשמל ואלקטרוניקה. במסגרת פעילותה מחזיקה התובעת מאז 15.5.2001 בחנות אותה היא שוכרת (להלן: "החנות") במתחם המסחרי המכונה "קניון אילון" (להלן: "הקניון") ברמת גן. הנתבעת, עיריית רמת - גן (להלן: "הנתבעת"), הינה רשות מקומית אשר במסגרת פעילותה גובה מסי ארנונה ממחזיקי נכסים, ובהם גם התובעת, בגין החזקתה בחנות.

בהתאם למכתב אשר שלחה הנהלת הקניון במהלך 2001, נמסרה לנתבעת הודעה שלפיה התובעת (בשמה הקודם של התובעת – שקם אלקטריק) תחזיק בחנות מיום 15.5.2001 וכי שטח החנות לצורך חיובי הארנונה יעמוד על 407 מ"ר. בפועל, מסיבות שלא עלה בידי הצדדים להבהיר, חויבה התובעת בגין החזקתה בחנות מיום 15.5.2001 במסי ארנונה בגין שטח של 397 מ"ר.

בשנים אשר חלפו מאז 2001 ועד מאי 2009 שילמה התובעת את מסי הארנונה כסדרם, לא הגישה כל השגה ולא העלתה כל טענה ביחס לחיובים בהם חויבה. ביולי 2003 אף פנה היועץ המשפטי של התובעת לנתבעת בבקשה לקבל הסברים על חוב שקם לתובעת על רקע החזקתה גם במחסן בשטח של 70 מ"ר בקניון.

במהלך 2009 בוצעה מדידת שטח החנות על ידי חברה אותה שכרה התובעת, שאז הסתבר לה כי שטח החנות הנכון לצורך חיובי הארנונה הינו 382 מ"ר בלבד. ביום 6.5.09 פנתה התובעת לנתבעת בבקשה לתקן את שטח החנות בהתאם ולהשיב את הכספים שנגבו ביתר, ובטענה ששטח החנות לא השתנה כלל מאז מאי 2001. הנתבעת נעתרה לבקשה זו בכל הנוגע לחיובים מיום ההודעה ואילך אך סירבה לבקשה להשיב כספי ארנונה אשר נגבו מאז מאי 2001. על רקע זה הוגשה התביעה.

תמצית טענות הצדדים, ההליך והראיות

לטענת התובעת, במשך כ- 8 שנים שולמו על ידה לנתבעת מסי ארנונה בסכומים העולים על אלו בהם היא חייבת לפי דין, כאשר השטח לחיוב עומד על 397 מ"ר במקום 382 מ"ר. הסיבה לחיובי יתר אלו, טוענת התובעת, הינה רשלנות הנתבעת והתבססותה על נתונים מוטעים.

התובעת מפרטת כי התובעת מבססת את חיובי הארנונה על מדידת הנכסים "נטו – נטו", דהיינו ללא קירות פנים וחוץ ושטחים משותפים. הנהלת הקניון מאידך, כמקובל בשוק הנדל"ן, עורכת את מדידותיה בשיטה שונה, שיטת "ברוטו", המתייחסת להיקף הנכס כולל הקירות הפנימיים ולכן מגיעה להיקפי שטח גדולים יותר. זו הסיבה שאין מקום להסתמך על הודעת הנהלת הקניון והנתבעת הרי מודעת להבדלים אלו, שלכן הסתמכותה על הודעת הנהלת הקניון ואי ביצוע כל מדידה בנכס שנים כה רבות מבטאת רשלנות של הנתבעת.

התובעת חישבה ומצאה כי במהלך התקופה שמאז מאח 2001 שילמה ביתר לנתבעת סך של 57,799.21 ₪ וטוענת שיש לחייב את הנתבעת להשיב לה סכום זה.

לטענת הנתבעת יש לדחות את התביעה. הנתבעת טוענת כי שטח החנות לפיו חויבה התובעת במסי ארנונה נקבע על יסוד דיווח כתוב שקבלה הנתבעת בכתב מהנהלת הקניון.

תחילה הודיעה הנהלת הקניון במכתב מיום 27.5.01 כי שטח הנכס עומד על 407 מ"ר ולאחר מכן הודיעה הנהלת הקניון כי יש לתקן את הרישום ולהעמיד את שטח הנכס על 397 מ"ר. העירייה פעלה על יסוד דיווחים אלו וחייבה במסי ארנונה בהתאם.

טוענת לפיכך הנתבעת שלא ניתן לקבל בדיעבד את הטענה שנפלו שגיאות בנתונים ששלחה הנהלת הקניון, ואפילו התברר שנפלו שגיאות שכאלו אין לקבל את התביעה שכן היה על התובעת בעצמה להגיש השגה וערר. ועוד טוענת הנתבעת לחילופין, שחלק מעילות התביעה התיישנו.

התובעת תמכה את גרסתה בתצהירו של מר רפי יום טוב, חשב התובעת. הנתבעת תמכה את גרסתה בתצהירה של גב' פנינה פיטו, עובדת מחלקת השומה אצל הנתבעת. בדיון אשר התקיים ביום 24.10.13 נחקרו המצהירים על תצהיריהם, ובדיון נוסף שהתקיים בפני היום סיכמו ב"כ הצדדים את טיעוניהם בעל-פה.

דיון

בהתאם לחוק הרשויות המקומיות (ערר על קביעת ארנונה כללית), התשל"ו-1976 (להלן: "חוק הערר") נקבעה רשימה סגורה של עניינים לגביהם יכול מי שחויב במסי ארנונה להגיש השגה למנהל הארנונה ולאחר מכן, אם נדחתה השגה, ערר בפני ועדת ערר. בין העניינים אשר מונה חוק הערר כנושא להשגה מצויות גם טענות בדבר "טעות בציון סוג הנכס, גדלו או השימוש בו" (סעיף 3 (א) (2) בחוק הערר). דרך זו הקבועה בחוק הערר לתקיפת חיוב במסי ארנונה הינה "דרך המלך". מחייב המקבל חיוב במסי ארנונה מצופה לפנות לנתיב זה של השגה וערר ולא לבצע עקיפה ופנייה לבתי המשפט האזרחיים. בשורה ארוכה של פסקי דין נקבע, כי טענות אשר ניתן להעלות בהשגה, אין "לעורר" במקום אחר, אחרת תימצא מסוכלת מטרת החוק לקבוע דרך מסוימת להשיג על החלטות העירייה בנוגע לחיובי ארנונה.

עם זאת, אין בחוק הערר הוראה החוסמת את דרך הפניה בתביעה רגילה ובפרט כאשר מדובר בבעל נכס שהסתמך על חזקת כשרות מעשה הרשות, סבר כי הודעות החיוב שקיבל אכן תואמות את הדין ושילם אותן במלואן, ורק לאחר מעשה התברר לו כי הודעות התשלום שנשלחו אליו היו שגויות ולמשל כאשר חושבו על יסוד נתוני שטח שגויים של הנכס.

אכן, מצב בו מסתמך אזרח על הודעות שומה, משלם ומגלה בדיעבד כי חויב ביתר יוצר אי נוחות. יחד עם זאת, יש לזכור כי מתן היתר להגשת תביעות השבה שכאלו רק על יסוד הסתמכות האזרח על "חזקת הכשרות" תאיין ותרוקן מתוכן את הוראת חוק הערר, שהרי לעולם יכול כל אדם לטעון ששילם בהסתמכות על חזקת הכשרות. לפיכך, תחמו בתי המשפט אפשרות זו וייחדו אותה למקרים חריגים בלבד. למשל כאשר מדובר בטענות משפטיות עקרונית. למשל בטענות להפרת הסכם עם הרשות ואף בטענות לרשלנות חמורה של הרשות המקומית. רק במקרים חריגים שכאלו תתאפשר תביעה השבה תוך עקיפת המסלול הייחודי של חוק הערר ומכאן שיש לבחון אם מקרה זה אכן מבטא מקרה חריג שכזה.

מהעובדות אשר התבררו בפני הנה אשר התברר:

התוכן בעמוד זה אינו מלא, על מנת לצפות בכל התוכן עליך לבחור אחת מהאופציות הבאות: הורד קובץ לרכישה הזדהה

בעלי דין המבקשים הסרת המסמך מהמאגר באמצעות פניית הסרה בעמוד יצירת הקשר באתר. על הבקשה לכלול את שם הצדדים להליך, מספרו וקישור למסמך. כמו כן, יציין בעל הדין בבקשתו את סיבת ההסרה. יובהר כי פסקי הדין וההחלטות באתר פסק דין מפורסמים כדין ובאישור הנהלת בתי המשפט. בעלי דין אמנם רשאים לבקש את הסרת המסמך, אולם במצב בו אין צו האוסר את הפרסום, ההחלטה להסירו נתונה לשיקול דעת המערכת
הודעה Disclaimer

באתר זה הושקעו מאמצים רבים להעביר בדרך המהירה הנאה והטובה ביותר חומר ומידע חיוני. עם זאת, על המשתמשים והגולשים לעיין במקור עצמו ולא להסתפק בחומר המופיע באתר המהווה מראה דרך וכיוון ואינו מתיימר להחליף את המקור כמו גם שאינו בא במקום יעוץ מקצועי.

האתר מייעץ לכל משתמש לקבל לפני כל פעולה או החלטה יעוץ משפטי מבעל מקצוע. האתר אינו אחראי לדיוק ולנכונות החומר המופיע באתר. החומר המקורי נחשף בתהליך ההמרה לעיוותים מסויימים ועד להעלתו לאתר עלולים ליפול אי דיוקים ולכן אין האתר אחראי לשום פעולה שתעשה לאחר השימוש בו. האתר אינו אחראי לשום פרסום או לאמיתות פרטים של כל אדם, תאגיד או גוף המופיע באתר.שאל את המשפטן
יעוץ אישי שלח את שאלתך ועורך דין יחזור אליך
* *   
   *
 

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

כל הזכויות שמורות לפסקדין - אתר המשפט הישראלי
הוקם ע"י מערכות מודרניות בע"מ