אינדקס עורכי דין | פסיקה | המגזין | חקיקה | כתבי טענות | טפסים | TV | משאלים | שירותים משפטיים | פורום עורכי דין נגישות
חיפוש עורכי דין
מיקומך באתר: עמוד ראשי >> חיפוש פסקי-דין >> אלפי נ' מרום ואח'

אלפי נ' מרום ואח'

תאריך פרסום : 30/01/2012 | גרסת הדפסה
ת"א
בית משפט השלום תל אביב - יפו
12106-11-11
26/01/2012
בפני השופט:
חנה פלינר

- נגד -
התובע:
לאה אלפי באמצעות ב"כ עוה"ד עוזי שוחט
הנתבע:
1. טובה מרום
2. אורי מרום

החלטה

מונחת בפני בקשה לדחיית התובענה על הסף מטעם הנתבעים 1,2 (להלן: "המבקשים") בשל העדר עילה וכן אי תשלום אגרה מספקת.

התובענה הוגשה ע"י הגב' לאה אלפי (להלן: "המשיבה"/"התובעת") כנגד המבקשים וכן עוה"ד אשר תובל. על פי כתב התביעה, ביום 28.7.2010 נחתם חוזה מכר לרכישת דירה בין המשיבה - המוכרת לבין המבקשים – הקונים, שיוצגו ע"י עו"ד תובל. על פי החוזה, הוסכם כי חלק מהתמורה הכספית תופקד לטובת המשיבה בחשבון נאמנות משותף לבאי כח הצדדים עד קבלת מלוא האישורים הדרושים לצורך רישום הנכס על שם הקונים/המבקשים. לגישת התובעת אישורי המס הועברו לעו"ד תובל אולם כספי הנאמנות לא שוחררו במלואם והסך 171,000 ₪ עוכב בטענה כי התובעת לא קיימה את המוטל עליה על פי חוזה המכר. בכתב התביעה עתרה התובעת ליתן צו עשה המחייב את עו"ד תובל לשחרר את יתרת כספי הנאמנות וכן לחייב את הנתבעים 1 ו-2 וכן את עו"ד תובל בפיצויים מוסכמים עקב הפרה יסודית בסך 285,000 ₪ בתוספת ריבית פיגורים, כך שסכום התביעה הינו 291,100 ₪.

ביום 27.12.2011, לאחר הגשת הבקשה דנן, הוגשה מטעם התובעת הודעה על הסכם פשרה בינה לבין עו"ד תובל ולפיו שוחררו כל כספי הנאמנות לתובעת ובכך נסתיימו כל המחלוקות בין התובעת לעו"ד תובל. לפיכך ניתן פס"ד המוחק את עו"ד תובל מהתובענה. ביום 11.1.2012 הגישה התובעת בקשה במסגרתה ביקשה היא, בין היתר, לתקן את כתב התביעה. בהחלטתי מאותו היום הוריתי לתובעת להגיש בקשה נפרדת המפרטת ביתר הרחבה את המבוקש לתקן בצירוף כתב תביעה מתוקן. ביום 18.1.2012 הוגשה תגובה לבקשה דעסקינן, וביום 25.1.2012 הוגשה תשובה לתגובה. בו ביום הוגשה מטעם התובעת בקשה לתיקון כתב התביעה שהועברה לתגובת המבקשים וטרם ניתנה בה החלטה (שכן טרם הוגשה תגובה).

טענות הצדדים בתמצית

לטענת המבקשים, יש למחוק את התביעה מחמת אי תשלום אגרה מספקת. שכן, למרות שכתב התביעה הוגש על סך 462,100 ₪ הרי ששולמה אגרה בגין הסך 291,100 ₪ ומשכך שולמה האגרה בחסר. בנוסף, טוענים לסילוק על הסף בשל העדר עילה מאחר ולגישתם לא היתה להם כל יכולת לעצור את העברת הכספים. לטעמם, מחיקת עו"ד תובל מהתביעה לאחר ששחרר את כספי הפיקדון יש בה לחזק טענה זו כיוון שלמבקשים לא היתה כל ידיעה על שחרור הכספים ולא היה כל צורך בהסכמתם. לפיכך, מלכתחילה לא יכלו לעצור את עו"ד תובל מלשחרר את הכספים ועל כן התביעה נגדם אינה מחזיקה מים. עוד טוענים כי העובדה שהם הטילו עיקול על הכספים יש בה לחזק את הטענה שלא היתה להם חזקה בכספי הנאמנות.

בתגובה טוענת המשיבה כי הגישה בקשה לתיקון כתב התביעה כך שממילא במידה ותאושר ימחק צו העשה ושווי התביעה הכספית יוותר על כנו כך שלא יהא צורך בתשלום אגרה נוספת. כמו כן, טענת המבקשים, ולפיה לא היו הם אשר מנעו מעו"ד תובל את העברת הכספים, היא טענה עובדתית אשר יש לבררה במסגרת הליך ההוכחות. לגישת המשיבה, כספי הפיקדון לא שוחררו אך ורק בשל דרישת המבקשים מהנאמן, עו"ד תובל, שלא לשחרר את הכספים והמבקשים היו הרוח החיה מאחורי סיכול החוזה והפרתו בעוד עו"ד תובל היה הזרוע הארוכה שלהם. ברם, לאחר שנועץ עו"ד תובל עם עו"ד אחר, החליט לחתום על הסכם הפשרה ולהעביר את יתרת הסכום לתובעת.

בתשובה לתגובה חוזרים המבקשים על טענותיהם בבקשה ומוסיפים כי בשל האירועים שקרו לאחר הגשת התביעה ולאחר שעו"ד תובל העביר את כספי הפיקדון ללא הסכמת המבקשים הרי שהוכח שעו"ד תובל לא היה הזרוע הארוכה של המבקשים כנטען.

דיון והכרעה

לאחר שעיינתי בבקשה, בתשובה ובתגובה לה הנני סבורה כי יש לדחות את הבקשה מן הטעמים שיפורטו להלן.

מחיקה מחמת חוסר עילה

כידוע, מחיקה על הסף הינה אמצעי חמור אשר יש לנקוט רק במקרים בהם ברור שהתובע אינו יכול בשום אופן לקבל את הסעד המבוקש, אפילו הוכיח את העובדות המפורטות בכתב התביעה ואף אם תינתן לו רשות לתקנו. ככלל, מחיקה על הסף של תביעה היא אמצעי קיצוני הננקט רק מקום שאין אפשרות ולו קלושה כי התובע יזכה בסעד המבוקש. ראו אורי גורן, סוגיות בסדר דין אזרחי, 171:

"פרשת התביעה מגלה עילה אם התובע זכאי לקבל את הסעד המבוקש על ידיו, בהנחה שיוכיח את העובדות הכלולות בתביעתו. במחקו תביעה מחמת חוסר עילה מחליט ביהמ"ש על גורל התביעה ללא שמיעת טענות לעצם העניין, ולכן פסקו בתי המשפט כי אמצעי חמור זה יש להפעיל בזהירות רבה ורק במקרים שבהם ברור כי בשום אופן אין התובע יכול לקבל, על יסוד הטענות שבתביעתו, את הסעד שאותו הוא מבקש. העובדה שהעילה או השאלה היא חלשה וסיכוייה להצליח הם קלושים, אינה משמשת נימוק למחיקת התביעה."

בענייננו, אין די במחיקת עו"ד תובל מהתובענה ובהסדר הפשרה שכרת עם המשיבה על מנת להסיק כי יש למחוק את התובענה מחמת חוסר עילה. אף אם נכונה טענת המבקשים, ולפיה שוחררו כספי הנאמנות בסופו של יום מבלי שידעו על כך, אין בכך להוכיח כי עיכוב שחרור הכספים אינו נעוץ בהם. במסגרת התביעה יידרש לבחון, בין היתר, האם עיכוב שחרור כספי הנאמנות נעשה כדין ו/או מכח החוזה שנכרת בין הצדדים ובמידה והתשובה על כך שלילית האם אכן המבקשים הם אלו אשר מנעו את העברת הכספים והאם עולה הדבר לכדי הפרה יסודית של ההסכם. המדובר בסוגיות שיתבררו ויוכרעו לאחר פרוש מלוא הראיות בפני ביהמ"ש. משכך, איני סבורה כי זה המקרה המתאים לנקיטת סעד דרסטי כמחיקה על הסף.

מחיקה בשל אי תשלום אגרה מספקת

כאמור, בפני ביהמ"ש תלויה ועומדת בקשה לתיקון כתב התביעה במסגרתה מבוקש, בין היתר, למחוק את הצו לשחרור כספי הנאמנות לאחר שהכספים שוחררו במסגרת הסדר הפשרה עם עו"ד תובל. במידה ואעתר לבקשה אזי כפועל יוצא ימחק צו העשה הגורר אחריו את טענת המבקשים לאי תשלום אגרה מספקת. בנוסף, הסכם הפשרה עם עו"ד תובל הושג עוד בטרם התקיימה ישיבת קדם משפט אחת.

לחלופין, ניתן יהיה להדרש לשאלת האגרה בכל שלב אך אין מקום להורות על מחיקת התובענה על הסף בשל עניין זה, שקיבל כאמור תפניות.

לאור כל האמור לעיל, הבקשה נדחית. עניין ההוצאות ישקל בתום ההליך.

ניתנה היום, ב' שבט תשע"ב, 26 ינואר 2012, בהעדר הצדדים.

התוכן בעמוד זה אינו מלא, על מנת לצפות בכל התוכן עליך לבחור אחת מהאופציות הבאות: הורד קובץ לרכישה הזדהה

בעלי דין המבקשים הסרת המסמך מהמאגר באמצעות פניית הסרה בעמוד יצירת הקשר באתר. על הבקשה לכלול את שם הצדדים להליך, מספרו וקישור למסמך. כמו כן, יציין בעל הדין בבקשתו את סיבת ההסרה. יובהר כי פסקי הדין וההחלטות באתר פסק דין מפורסמים כדין ובאישור הנהלת בתי המשפט. בעלי דין אמנם רשאים לבקש את הסרת המסמך, אולם במצב בו אין צו האוסר את הפרסום, ההחלטה להסירו נתונה לשיקול דעת המערכת
הודעה Disclaimer

באתר זה הושקעו מאמצים רבים להעביר בדרך המהירה הנאה והטובה ביותר חומר ומידע חיוני. עם זאת, על המשתמשים והגולשים לעיין במקור עצמו ולא להסתפק בחומר המופיע באתר המהווה מראה דרך וכיוון ואינו מתיימר להחליף את המקור כמו גם שאינו בא במקום יעוץ מקצועי.

האתר מייעץ לכל משתמש לקבל לפני כל פעולה או החלטה יעוץ משפטי מבעל מקצוע. האתר אינו אחראי לדיוק ולנכונות החומר המופיע באתר. החומר המקורי נחשף בתהליך ההמרה לעיוותים מסויימים ועד להעלתו לאתר עלולים ליפול אי דיוקים ולכן אין האתר אחראי לשום פעולה שתעשה לאחר השימוש בו. האתר אינו אחראי לשום פרסום או לאמיתות פרטים של כל אדם, תאגיד או גוף המופיע באתר.שאל את המשפטן
יעוץ אישי שלח את שאלתך ועורך דין יחזור אליך
* *   
   *
 

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

כל הזכויות שמורות לפסקדין - אתר המשפט הישראלי
הוקם ע"י מערכות מודרניות בע"מ