אינדקס עורכי דין | פסיקה | המגזין | טפסים | פסקדין Live | משאלים | שירותים משפטיים | פורום עורכי דין נגישות
חיפוש עורכי דין
מיקומך באתר: עמוד ראשי >> חיפוש פסקי-דין >> אלעזר נ' אריזת הזהב בע"מ

אלעזר נ' אריזת הזהב בע"מ

תאריך פרסום : 17/02/2011 | גרסת הדפסה
ת"ט
בית משפט השלום כפר סבא
50394-07-10
17/02/2011
בפני השופט:
צוריאל לרנר

- נגד -
התובע:
שמעון אלעזר
הנתבע:
גולדן פקג' אריזת הזהב בע"מ

החלטה

1.היום התקיים דיון בהתנגדות לביצוע שיק שהגישה המבקשת, גולדן פקג' אריזת הזהב בע"מ, נגד המשיב, מר שמעון אלעזר. מדובר בשיק ע"ס 15,000 ש"ח שמסרה המבקשת, כשיק בטחון, בקשר עם הסכם שכירות שנחתם ביניהם, לשכירת נכס מקרקעין.

2.עפ"י ההתנגדות, שנתמכה בתצהירו של מנהל המבקשת, מר שרון זהבי (להלן – "זהבי"), שכרה המבקשת את הנכס מיום 1.1.2008 עד ליום 31.8.2009, ושילמה את מלוא דמי השכירות וההוצאות הנלוות. הגם שתקופת השכירות המוסכמת היתה עד 31.12.2009 (הסכם השכירות היה לשנה אחת, אולם הוארך בעל פה), הסכים המשיב לבקשת המבקשת לקצר את תקופת השכירות, כאמור. בהתאם, לשיטת המבקשת, לא נותר כל חוב שעליה לשלם למשיב. לא זו בלבד, אלא שבעת העזיבה הותירה המבקשת, בהסכמת המשיב, שיפורים שונים שהכניסה בנכס המושכר, ועתה, לאור דרישת המשיב, היא דורשת את החזרתם או קיזוז סך 24,000 ש"ח תמורתם. זאת ועוד, שיק הביטחון שונה לאחר נתינתו, הן בהוספת שם אשתו של המשיב כנפרעת נוספת, והן בהוספת הספרה 1 בתאריך הרשום על השיק, באופן שחודש 2/2009 הפך לחודש 12/2009. באותו הקשר ציינה המבקשת, כי המשכירה על פי החוזה היא אשת המשיב, בעוד מי שבפועל ניהל את העניינים ועמד בקשר עם המבקשת הוא המשיב עצמו.

3.לבד מאלה, העלתה המבקשת טענות משפטיות, שעיקרן: כתב התביעה לוקה בחסר, שכן הבקשה לביצוע השיק אינה מפרטת את עילת התביעה; השיק עצמו, לאור ה"תיקונים", פקע; לא ניתנה תמורה (נראה כי הכוונה היא לטענה, שלא התקיים התנאי), ועוד טענות הנוגעות להעדר אחיזה כשורה, אולם סבורני שאין מחלוקת בעניין זה, ולמעלה מכך – למסקנות שהמבקשת מנסה להסיק מהעדר אחיזה כשורה אינן כהוראת הדין, ועל כן לא אתעמק בעניין.

4.בדיון עצמו, לאחר ניסיון בלתי פורמאלי (וכושל) להביא את הצדדים לפשרה, נחקר זהבי על תצהירו, ובחקירה עלו העובדות הבאות: מי שמטעם המבקשת היה הרוח החיה, וניהל את מרבית הקשר עם המשיב, לא היה זהבי עצמו, אלא מר מנחם הגר, גיסו (שאף נכח בדיון); למעשה, מעט מאד מהעובדות הנטענות בתצהיר ידועות לזהבי באופן אישי; ההודעה בדבר קיצור תקופת השכירות ניתנה בעל פה; תשלום דמי השכירות עבור החודש האחרון היה במזומן ("בשחור") ולא כנגד חשבונית מס (אם כי זהבי התקשה לזכור מה היה סכומם); לא הושארה סחורה או פסולת במקום.

5.בתום הדיון הבעתי דעתי, כי יש מקום ליתן למבקשת רשות להתגונן, באשר חרף הקשיים המסוימים שעלו בחקירה, גרסתה אף לא התקרבה לקרוס, ולכאורה הגנה ראויה בפיה. המשיב עמד על מתן החלטה בעניין, והצדדים סיכמו טענותיהם בעל פה.

6.המבקשת, מפי זהבי, חזרה על עיקרי טענותיה. המשיב, מאידך, טען כי אי-צירוף תצהיר מטעם הגר חייב לפעול בעוכרי המבקשת, שכן אין בפנינו גרסה סדורה של אדם היכול להעיד עליה; כי זהבי אינו יודע את העובדות, וגרסתו השתנתה בשל כך מספר פעמים (כגון לגבי סכום דמי השכירות); כי קיצור תקופת השכירות ניתן לעשות רק בהודעה בכתב (סעיף 3(ב) להסכם); כי השיק חולל מסיבת הגבלת החשבון, ולא בוטל; וכי מדובר בהגנת בדים. למעלה מכך הוסיף המשיב אי אלה טענות המבוססות על עובדות שלא בא זכרן בגרסת המבקשת או בחקירה (כמו הטענה שהושארה פסולת במקום), ומובן כי לא אוכל להידרש לאלה. בשולי הדברים, ביקש המשיב, ככל שתינתן רשות להתגונן, לצרף את אשתו כתובעת נוספת, ולצרף את זהבי ואת מר הגר כנתבעים נוספים.

7.ברי, כי דין הבקשה להתקבל, ואף למעלה מכך, כפי שאבהיר:

לפי הוראות סעיף 81א(ג) לחוק ההוצאה לפועל, תשכ"ז-1967, תידון התנגדות לביצוע שטר כדרך שדנים בבקשת רשות להתגונן. בית המשפט העליון, בע"א 465/89 בן צבי נ. בנק המזרחי, פ"ד מ"ה (1) 66, מפי כב' השופט (כתוארו אז) דב לוין, סיכם היטב את ההלכה הבסיסית הנוגעת לבקשות רשות להתגונן, והדברים נותרו באיתנותם עד היום (שם, בעמ' 69-70):

"לא במהרה ייעשה שימוש ותוכרע תובענה בסדר דין מקוצר על-פי כתב התביעה ונספחיה בלי לתת לנתבע רשות להתגונן, זאת משום ש'סדר הדין המקוצר משמש את המטרה למנוע דיון בתובענה רק אם ברור הדבר ונעלה מספק, שאין לנתבע כל סיכוי להצליח בהגנתו...' ... ולעניין זה, 'אין לקבוע שהענין הוא כך אלא אם תצהיר הנתבע לא גילה "הגנה לכאורה"'... מכיוון שכך: 'די לו (לנתבע - ד' ל') להראות כי הגנה אפשרית בפיו, ולו רק בדוחק ובית המשפט חייב ליתן רשות להתגונן, שאם לא יעשה כן, יכריע למעשה כבר בתובענה גופה והנתבע יצא מקופח'...

"על-אף כללים קפדניים וזהירים אלה אין לומר, כי כל אימת שמוגשת בקשת רשות להתגונן היא תינתן כדבר המובן מאליו. אדרבא, כדי שתהיה משמעות להליך של בקשת רשות להתגונן, וכדי שלא ייעשה הליך זה לחוכא ואיטלולא, נקבעו התנאים הנדרשים מן המבקש, שאם לא יעמוד בהם לא תינתן לו רשות להתגונן.

"תנאים אלה סוכמו בפסיקת בית-משפט זה לאמור: '...לא תינתן רשות להתגונן למבקש, שלא פירט בתצהירו מסכת עובדתית שלמה ומפורטת של הגנתו... כשם שלא ייתן בית המשפט רשות להתגונן, כשטענתו העובדתית של המבקש חסרת ממשות על פניה, או שהיא "הגנת בדים"...' (ע"א 594/85, בעמ' 722)..."

8.בענייננו, כאמור לעיל, לא ניתן לומר שטענת המבקשת "חסרת ממשות על פניה". נהפוך הוא, אם תתקבלנה כל טענותיה, כי אז צפויה התביעה להידחות. ולטענותיה סיכוי של ממש (גם אם לא בהכרח טוב) להתקבל, זאת בקצרה מהטעמים הבאים: אם אכן קוצרה תקופת השכירות בהסכמה, כי אז בדין סילקה המבקשת את ידה מהמושכר בסוף חודש 8/2009; אמנם ההודעה ניתנה בעל פה, בניגוד להוראות ההסכם, אולם כלל לא ברור שלא היה די בכך, בשים לב הן לטענת המבקשת באשר לאופי הקשר הקרוב שהיה בין המשיב לבין נציגי המבקשת, והן לכך שהסכם השכירות עצמו, כך נראה, הוארך בעל פה, ויתכן כי ייקבע בסופו של יום, שבהתנהגותם לאחר ההסכם שינו הצדדים את ההסכמות שנכתבו, באופן שלכל הפחות, התכחשות לתוקף ההודעה תהווה התנהגות שלא בתום לב; אם אכן לא הושאר דבר, ושולמו כל החשבונות – כי אז לכאורה לא התקיים התנאי להגשת השיק לפרעון, ודין התביעה על פיו להידחות. זאת לגוף העניין, אולם למעלה מכך: שינוי השיק עצמו, לפי סעיף 64(ב) לפקודת השטרות [נוסח חדש], יכול והביא לפקיעת השיק מיניה וביה; וכתב התביעה עצמו (דהיינו: הבקשה לביצוע) אכן לוקה בהעדר מילוי פרק ו' שלו, המתייחס לעובדות עילת התביעה. על פני הדברים, דין התביעה השטרית להימחק על הסף, ולכל הפחות – שומה יהיה על המשיב לבקש תיקון כתב התביעה.

9.בשולי הדברים אוסיף, כי בשלב בקשת הרשות להתגונן אין הכרח להביא את המצהיר הטוב ביותר או להציג את הגרסה מידיעת אישית של המצהיר, וניתן להסתמך גם על עדות שמיעה (כבכל בקשת ביניים). אמנם, יתכן שנכון יותר היה, אילו הגישה המבקשת גם תצהיר מפי מר הגר, אולם העדרו כשלעצמו אינו מספיק לשם שמיטת הקרקע מתחת גרסת המבקשת, לבטח בהיבטים המשפטיים שלה, שאינם נוגעים להסכמות הצדדים (דהיינו: פקיעת השיק והפגמים בכתב התביעה).

10.עוד אעיר, כי נספח ה' לבקשה, שהוא רשימת תשלומי דמי השכירות אליבא דהמבקשת, מעורר תהיות חדשות אודות גרסת המבקשת עצמה, ואודות גרסת המשיב המשתמעת מבין השיטין של שאלות בא-כוחה בחקירה הנגדית, שכן הגם שהתשלום האחרון שם הוא בחודש 7/2009, הרי שהתשלום הראשון הוא בחודש 12/2007, דהיינו ניתן היה לסבור, כי התשלום הרשום בחודש 7/2009 מתייחס למעשה לחודש 8/2009, הוא חודש השכירות האחרון. ברם, לא כך טענה המבקשת (ולמעשה הסבר זה אף סותר את גרסתה כי שילמה את חודש 8/2009 במזומן), ועל כן לא מטעם זה ניתנת לה הרשות להתגונן.

11.קיצורו של דבר: לא זו בלבד שדין הבקשה להתקבל, אלא שעל פני הדברים, אלא אם תוגש בקשה מתאימה מטעם המשיב, דין כתב התביעה אף להימחק. ברי, כי כל תיקון של כתב התביעה, בין אם לאור האמור, ובין אם בצירוף בעלי דין נוספים, יישקל רק אם תוגש בקשה מתאימה, ערוכה כדין.

12.אני נותן, איפוא, למבקשת רשות להתגונן, באופן שתצהירו של שרון זהבי ישמש כתב הגנה.

מאחר שסברתי, כאמור לעיל, שהיה על המשיב להסכים למתן רשות להתגונן, אולי אף בלא חקירה, ולבטח שאחריה, ונוכח התמשכות החקירה, יישא המשיב בהוצאות המבקשת בקשר עם הבקשה והדיון, בלא קשר לתוצאות ההליך העיקרי, בסך של 900 ש"ח. סכום זה נקבע על הצד הנמוך, נוכח העדר הוצאה עבור ייצוג משפטי בדיון עצמו.

13.לאור סכום השיק, יידון התיק בסדר דין מהיר.

המשיב ישלם את הפרשי האגרה, ויגיש תצהיר והשלמת מסמכים מטעמו, בהתאם להוראות תקנה 214 ב1 לתקנות סדר הדין האזרחי, וכן כל בקשה לתיקון כתב תביעה שבדעתו להגיש, תוך 30 יום, עם העתק ישירות למבקשת.

התוכן בעמוד זה אינו מלא, על מנת לצפות בכל התוכן עליך לבחור אחת מהאופציות הבאות: הורד קובץ לרכישה הזדהה

בעלי דין המבקשים הסרת המסמך מהמאגר באמצעות פניית הסרה בעמוד יצירת הקשר באתר. על הבקשה לכלול את שם הצדדים להליך, מספרו וקישור למסמך. כמו כן, יציין בעל הדין בבקשתו את סיבת ההסרה. יובהר כי פסקי הדין וההחלטות באתר פסק דין מפורסמים כדין ובאישור הנהלת בתי המשפט. בעלי דין אמנם רשאים לבקש את הסרת המסמך, אולם במצב בו אין צו האוסר את הפרסום, ההחלטה להסירו נתונה לשיקול דעת המערכת
הודעה Disclaimer

באתר זה הושקעו מאמצים רבים להעביר בדרך המהירה הנאה והטובה ביותר חומר ומידע חיוני. עם זאת, על המשתמשים והגולשים לעיין במקור עצמו ולא להסתפק בחומר המופיע באתר המהווה מראה דרך וכיוון ואינו מתיימר להחליף את המקור כמו גם שאינו בא במקום יעוץ מקצועי.

האתר מייעץ לכל משתמש לקבל לפני כל פעולה או החלטה יעוץ משפטי מבעל מקצוע. האתר אינו אחראי לדיוק ולנכונות החומר המופיע באתר. החומר המקורי נחשף בתהליך ההמרה לעיוותים מסויימים ועד להעלתו לאתר עלולים ליפול אי דיוקים ולכן אין האתר אחראי לשום פעולה שתעשה לאחר השימוש בו. האתר אינו אחראי לשום פרסום או לאמיתות פרטים של כל אדם, תאגיד או גוף המופיע באתר.שאל את המשפטן
יעוץ אישי שלח את שאלתך ועורך דין יחזור אליך
* *   
   *
 

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

כל הזכויות שמורות לפסקדין - אתר המשפט הישראלי
הוקם ע"י מערכות מודרניות בע"מ