אינדקס עורכי דין | פסיקה | המגזין | חקיקה | כתבי טענות | טפסים | TV | משאלים | שירותים משפטיים | פורום עורכי דין נגישות
חיפוש עורכי דין
מיקומך באתר: עמוד ראשי >> חיפוש פסקי-דין >> אלעוברה נ' חברת א.ס.מ. מוסך שירות בע"מ ואח'

אלעוברה נ' חברת א.ס.מ. מוסך שירות בע"מ ואח'

תאריך פרסום : 16/09/2013 | גרסת הדפסה
ה"פ
בית המשפט המחוזי באר שבע
4088-09
08/09/2013
בפני השופט:
רחל ברקאי

- נגד -
התובע:
ואסם אלעוברה
הנתבע:
1. חברת א.ס.מ. מוסך שירות בע"מ
2. חברת מ.ס. מוסך שירות (2005) בע"מ
3. מוחמד אלעוברה

פסק-דין

פסק דין

המבקש הגיש תובענה לסעד הצהרתי, לאחר תיקונה מספר פעמים, לפיה התבקש בית המשפט להצהיר כי מחצית מן המניות המוחזקות על ידי המשיב 3 בחברת המשיבה 1 (להלן: "מוסך א.ס.מ") שייכות למבקש וכי המבקש זכאי לקבל מניות אלו חזרה לידיו כשהן נקיות וחופשיות מכל שעבוד, חוב, עיקול או זכות של צד שלישי; להצהיר כי פעולת העברה ו/או מכירה ו/או הסבה של המיטלטלין המצויים במקרקעין ובמבנים, שנעשתה במהלך שנת 2006 מהמשיבה 1 למשיבה 2, בטלים ומבוטלים ובהתאם להורות למשיבה 2 להחזיר למשיבה 1 את מלוא ציוד המיטלטלין שהועברו כאמור.

העובדות שאינן שנויות במחלוקת הינן בתמצית כדלקמן:

משפחות המבקש והמשיב 3 הקימו לפני מספר שנים מספר עסקים משותפים בבעלות משותפת והללו פעלו בהרמוניה והבנות עד אשר התגלעו בין הצדדים מחלוקות.

אביו של המבקש, מר אברהים אלעוברה (להלן: "אברהים"), התקשר בסוף שנות ה-90 עם המנוח נימר איברהים אלעוברה ז"ל להקמת עסקים משותפים. במסגרת ההתקשרות הוקמו בין השאר מוסך א.ס.מ. ומכון רישוי לכלי רכב. כל העסקים הוקמו כשותפויות שוות בין שתי המשפחות.

לימים, לאחר שנפטר נימר אלעוברה (להלן: "נימר"), הועברו סמכויות הניהול של העסקים לבניו של נימר. אלא שאז, מערכת היחסים התקינה ששררה בין ראשי המשפחות עלתה על שרטון ויחסי העבודה בין שתי המשפחות התרופפו ואף התדרדרו עד אשר חלק מהעסקים נקלעו לשיתוק ניהולי וחוסר תפקוד ואימת הקריסה הכלכלית ריחפה מעל העסקים.

ביום 28.1.06 נערכה פגישה שנועדה להיות "סולחה" מכרעת בין נציגים רמי דרג של המשפחות המסוכסכות. בפגישה גם נכחו רואה חשבון של העסקים ועו"ד של המשפחות. ההחלטות המעשיות שעלו מהפגישה בנו מתווה של פרידה מרצון בין המשפחות על דרך של רה ארגון בבעלויות התאגידים המשותפים שבבעלות בני המשפחות.

במסגרת ההחלטה לבצע רה ארגון הוסכם כי משפחת נימר, באמצעות המשיב 3, תקבל לידיה את המוסך, מוסך א.ס.מ, ומשפחת אברהים, באמצעות המבקש, את מכון הרישוי.

לטענת המבקש, החלוקה האמורה היתה הליך ביניים בלבד אשר נועד לצורכי "שלום בית" בין המשפחות, ונועדה למנוע את הסלמת הסכסוך בין הצדדים, אשר עבר לפסים אלימים וכי, כעולה מפרוטוקול ישיבת הסולחה שהתקיימה בין הצדדים, וכפי שעולה מהמלצת רואה חשבון מנסור, כמפורט בפרוטוקול, כל עסק יופעל בנפרד ועל ידי צד אחד בלבד מבלי שהעניין יפרש כפתרון לסכסוך. משמע, כי היתה כוונה להפרדת כוחות על דרך של הפרדת העסקים וכי בהמשך יבוצעו התחשבנויות כספיות, שנדרשו בנסיבות העניין, בכדי לקבוע מה השווי הכספי של כל אחד מהעסקים, תוך ביצוע תשלומי איזון ככל שידרש. לטענת המבקש, באותה ישיבת סולחה הציע עו"ד אלעוברה, שנכח בישיבה, לפנות להליכי בדיקה והתחשבנות בפני בורר.

טוען המבקש, כי בניגוד להמלצת היועצים המקצועיים ובניגוד גמור להלך הרוחות ולהסכמות שהתגבשו בישיבת הסולחה, התנגדו המשיבים לביצוע ההתחשבנות ואף התנגדו להפנות הבירור החשבונאי להליכי בוררות, עד כי לא נותר בידי המשיב אלא לפנות לעזרת בית המשפט ולדרוש את ביטול ההסכם שגובש בשנת 2006 והשבת המניות בחברת המוסך א.ס.מ. לידי המבקש, בבחינת השבת המצב לקדמותו ערב ביצוע הפרדת העסקים בין המשפחות.

אין חולק כי לימים, לאחר "הפרדת הכוחות" בין המשפחות, הפרדה בפעילות העסקית בחברות, הושלמה העברת המניות בחברות ונכון להיום מחזיק המשיב 3 במניות המוסך א.ס.מ. והמבקש במניות מכון הרישוי. כמו כן אין חולק כי פעילות המוסך א.ס.מ הועברה לידי המשיבה 2.

מנגד טענו המשיבים כי אין ההליך מתאים להליך של המרצת פתיחה, כי כל משמעו של ההליך הנדון הוא יישום פרשנות של הסכם הסולחה במובן זה, כי יש לבצע התחשבנות בין המשפחות לגבי תשלומי איזון הנדרשים עקב הפרדת העסקים בין המשפחות, וככל שיש לפרש את ההסכם, כפי שטוען המבקש, אזי מדובר בתביעה כספית או לחילופין תביעה למתן חשבונות ולא תביעה לסעד הצהרתי כאמור.

עוד טענו המשיבים כי דין התביעה להידחות מחמת שיהוי בהגשתה. שיהוי המגלם ויתור על כל טענה מטענות המבקש.

לגופו של עניין, טענו המשיבים כי יש לפרש את הסכם הסולחה באופן הרואה ב"הפרדת הכוחות" בעסקי המשפחות כהסכמה לסיום כל המחלוקות שביניהם. וכי אין בסיס לטענות המבקש להסכמה נוספת לביצוע התחשבנות בין המשפחות באשר לשווי החברות, במובן זה שיבוצעו תשלומי איזון לפי שווי העסקים.

לחילופין, טענו המשיבים, כי ככל שיכיר בית המשפט בזכות המבקש לביצוע התחשבנות בין החברות אזי מדובר בהתחשבנות שיש לבצע נכון ליום 31.12.05 ולא מאוחר לכך וכי כל הצלחה שקיימת היום למוסך המשיבים הינו תולדה של מאמצם ופועלם של המשיבים שאין למבקש או למי מבני משפחתו כל חלק בהם.

הסעד המבוקש בתובענה דנן הנו, אפוא, ביטול הסכם הסולחה הקובע, בין השאר, הפרדת הבעלות בעסקים המשותפים של המשפחות ובהתאם, החזרת הבעלות ב-50% ממניות חברת מוסך א.ס.מ, שהפעילות בה הועברה למשיבה 2, לידי המבקש, מחמת הפרת הסכם. כאשר, לטענת המבקש, יש לפרש את הסכם הסולחה כמורה על ביצוע התחשבנות ותשלומי איזון לאחר הפרדת הפעילות העסקית של המשפחות במכון רישוי ובמוסך.

ככל שמהות התביעה נוגעת לפרשנות ההסכם מקובלת עלי הפרשנות לה טען המבקש לפיה, נדרשים הצדדים לבצע התחשבנות עסקית ביניהם בכל הנוגע להפרדת הכוחות שנעשתה על דרך של הפרדת הפעילות העסקית בין המשפחות בעסקים הנדונים: המוסך מצד אחד ומכון הרישוי מצד שני.

אלא, שסבורה אני כי אין הנסיבות מזכות את המבקש בביטול הסכם והשבה. לא הונחה בפני תשתית ראייתית המלמדת כי המבקש הודיע למשיבים בתוך זמן סביר על ההפרה הנטענת. ככל שהיו חילופי דברים בעל פה בנדון המבקש גילה דעתו לאורך כל הדרך כי אין הוא מבקש ביטול ההסכם והשבה כי אם אכיפה של ההסכם במובן זה שיבוצעו תחשיבים ותשלומי איזון.

ככל שנמנעו המשיבים לבצע עם המבקש התחשבנות, ובהתאם תשלומי איזון, היה עליו לנקוט בהליך של תביעה כספית מתאימה. והרי, שעובר ליום 31.12.05, מועד הפירוד – שהוא המועד לביצוע התחשיבים, היו למשפחת המבקש מניות במכון הרישוי ובמוסך א.ס.מ ועל כן היתה לו גישה ישירה לספרי הנהלת החשבונות של המוסך ושל מכון הרישוי ועל נקלה יכול היה להכין תביעה מתאימה, ככל שנמצא בסיס לביצוע תשלומי איזון.

אבהיר:

התוכן בעמוד זה אינו מלא, על מנת לצפות בכל התוכן עליך לבחור אחת מהאופציות הבאות: הורד קובץ לרכישה הזדהה

בעלי דין המבקשים הסרת המסמך מהמאגר באמצעות פניית הסרה בעמוד יצירת הקשר באתר. על הבקשה לכלול את שם הצדדים להליך, מספרו וקישור למסמך. כמו כן, יציין בעל הדין בבקשתו את סיבת ההסרה. יובהר כי פסקי הדין וההחלטות באתר פסק דין מפורסמים כדין ובאישור הנהלת בתי המשפט. בעלי דין אמנם רשאים לבקש את הסרת המסמך, אולם במצב בו אין צו האוסר את הפרסום, ההחלטה להסירו נתונה לשיקול דעת המערכת
הודעה Disclaimer

באתר זה הושקעו מאמצים רבים להעביר בדרך המהירה הנאה והטובה ביותר חומר ומידע חיוני. עם זאת, על המשתמשים והגולשים לעיין במקור עצמו ולא להסתפק בחומר המופיע באתר המהווה מראה דרך וכיוון ואינו מתיימר להחליף את המקור כמו גם שאינו בא במקום יעוץ מקצועי.

האתר מייעץ לכל משתמש לקבל לפני כל פעולה או החלטה יעוץ משפטי מבעל מקצוע. האתר אינו אחראי לדיוק ולנכונות החומר המופיע באתר. החומר המקורי נחשף בתהליך ההמרה לעיוותים מסויימים ועד להעלתו לאתר עלולים ליפול אי דיוקים ולכן אין האתר אחראי לשום פעולה שתעשה לאחר השימוש בו. האתר אינו אחראי לשום פרסום או לאמיתות פרטים של כל אדם, תאגיד או גוף המופיע באתר.שאל את המשפטן
יעוץ אישי שלח את שאלתך ועורך דין יחזור אליך
* *   
   *
 

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

כל הזכויות שמורות לפסקדין - אתר המשפט הישראלי
הוקם ע"י מערכות מודרניות בע"מ