אינדקס עורכי דין | פסיקה | המגזין | חקיקה | כתבי טענות | טפסים | TV | משאלים | שירותים משפטיים | פורום עורכי דין נגישות
חיפוש עורכי דין
מיקומך באתר: עמוד ראשי >> חיפוש פסקי-דין >> אלעבידי למסחר ודלקים בע"מ נ' א. רמה הסעות בע"מ

אלעבידי למסחר ודלקים בע"מ נ' א. רמה הסעות בע"מ

תאריך פרסום : 05/09/2010 | גרסת הדפסה
ת"ט
בית משפט השלום ירושלים
36414-08-10
02/09/2010
בפני השופט:
נמרוד פלקס

- נגד -
התובע:
אלעבידי למסחר ודלקים בע"מ
הנתבע:
א. רמה הסעות בע"מ
פסק-דין

פסק דין

1. בפני התנגדות הנתבעת לביצוע שטר, שעניינה שבע המחאות אותן משכה הנתבעת לפקודת התובעת והמסתכמות בסך של כ - 230,000 ₪.

אין חולק, כי ההמחאות ניתנו לתובעת לשם פירעון חובה של הנתבעת כלפי התובעת, בגין דלק אותו סיפקה התובעת לנתבעת.

2. בנוסף לתביעה על פי ההמחאות כאמור, הגישה התובעת כנגד הנתבעת תביעה כספית נוספת בגין חוב נטען בסך של כ – 100,000 ₪ הנוסף לחוב נשוא ההמחאות. במסגרת תביעה נוספת זו נעתרתי לבקשת התובעת להטלת עיקולים זמניים. מדברי הצדדים בדיון שהתקיים בפני היום עולה, כי כתבי הבי דין באותה התובענה טרם הומצאו לנתבעת, ולפיכך אף לא הגישה הנתבעת בקשה למתן רשות להתגונן ובקשה לביטול העיקולים הזמניים, בכל הנוגע לאותה התובענה.

3. הנתבעת מצדה הגישה התנגדות לביצוע ההמחאות האמורות, היא ההתנגדות נשוא החלטתי זו וכן פנתה בבקשה לביטול עיקולים שהוטלו על נכסיה במסגרת הליכי ההוצאה לפועל (עיקולים טרם המצאת אזהרה). כמו כן הגישה הנתבעת תובענה עצמאית כנגד התובעת וצד שלישי (להלן – "טופז"), בה עתרה למספר סעדים, לרבות הצהרה כי ההמחאות נשוא ההליך שבפני מבוטלות וכי ההסכם שנכרת בין הצדדים בטל. בהמלצתי הסכימו הצדדים למחיקת התובענה אותה הגישה הנתבעת כאמור וכך נעשה.

4. בתצהיר התומך בהתנגדותה טוענת המצהירה מטעם הנתבעת, המשמשת כנטען מנהלת בנתבעת, כי בין הנתבעת לבין טופז נכרת הסכם על פיו הנתבעת תעביר לטופז אוטובוס ואילו טופז תפרע את חוב הנתבעת כלפי התובעת.

הרמז היחיד אותו ניתן למצוא בתצהיר התומך בהתנגדות באשר למעורבות כלשהי של התובעת באותו הסכם נטען נמצא בסעיף 5 לתצהיר בו נכתב כהאי לישנא: "בין המבקשת (הנתבעת נ.פ.) למשיבות (התובעת וטופז נ.פ.) נכרת הסכם לפירעון החוב על ידי צד שלישי אשר קיבל בתמורה אוטובוס נוסעים מיוחד. ההסכם הופר על ידי הצד השלישי ובאופן חד צדדי כך שבפעולה זו על המשיבה 1 ((התובעת - נ.פ.) להפנות את טענותיה כלפי המשיבה 2 (טופז נ.פ.) שהיא הצד שהשלישי אשר הפרה את ההסכם ולא המבקשת".

מלבד איזכור לקוני זה, כי נכרת לכאורה הסכם שהתובעת צד לו לא פורט בתצהיר או במסגרת החקירה הנגדית דבר ממנו ניתן ללמוד על חלקה של התובעת באותו הסכם נטען.

5. הדין הנוהג אינו מאפשר לחייב להמחות את חובתו לפרוע את חובו לאחר ולפרוק מעצמו את חובתו לפרוע את החוב, מבלי לקבל את הסכמת הנושה. הטעם היחיד איפוא, אשר עשוי היה להקים לנתבעת הגנה מפני התביעה דנן, הינו הסכמת התובעת להסדר שנכרת כנטען בין טופז לבין הנתבעת, לפיו חוב הנתבעת כלפי התובעת יפרע על ידי טופז ובכך תופטר הנתבעת מחובה. קרי – הסכמה לפיה אף אם לא תפרע טופז את חוב הנתבעת לא תוכל התובעת להיפרע מהנתבעת.

6. דא עקא, שטענה כאמור כלל לא נטענה בתצהיר התומך בהתנגדות או בחקירה הנגדית. כל שנטען באשר למעורבות התובעת בעניין ההסכם שנכרת בין הנתבעת לבין טופז הוא כאמור, כי נכרת הסכם אף עם התובעת. בתצהיר ובחקירה הנגדית לא פורט למה הסכימה כנטען התובעת ואף לא הובהר האם הוסכם, כי אף אם טופז לא תפרע את חובה של הנתבעת תהיה התובעת מנועה מלדרוש מהנתבעת לפרוע את החוב.

7. אמנם במהלך הדיון שהתקיים בפני טענו באי כוח הנתבעת, כי מנהל התובעת נכח בפגישה בה נכרת כנטען הסכם הפירעון ואף הסכים לו. דא עקא, שלא ניתן להביא טענות אלה בחשבון בעת ההכרעה בהתנגדות לביצוע שטר, שכן הללו לא נטענו בתצהיר או בחקירה הנגדית. ראו: ע"א 514/64 כהן נ' אשכנזי, פ"ד יט(1) 696, 698.

אף אם אניח, כי אכן נכח מנהל התובעת בפגישה בה נכרת כנטען הסכם הפירעון אין בכך כדי להועיל לנתבעת. שכן אף הנתבעת עצמה אינה טוענת, כי התובעת הסכימה לפטור את הנתבעת מפירעון החוב אף אם טופז לא תפרע את החוב תחתיה.

8. בשולי הדברים אפנה אל התובענה לסעד הצהרתי (אשר נמחקה בהסכמה). באותה התובענה ביקשה הנתבעת, כי בית המשפט יורה על בטלות ההמחאות נשוא ההליך שבפני, על ביטול ההסכם שנכרת בין הצדדים ועל רישום הנתבעת כבעלת האוטובוס האמור במרשמי משרד התחבורה.

דומה שדווקא הסעדים אותם ביקשה הנתבעת כאמור משמיטים את הקרקע אף תחת הגנתה הנטענת בהליך שבפני. הנתבעת הרי אינה חולקת על חובה כלפי התובעת וכל טענתה הינה, כי הוסכם שטופז תפרע חוב זה. אילו הייתה מתקבלת תביעת הנתבעת הרי, שהיה מבוטל ההסכם הנטען בדבר פירעון החוב והנתבעת הייתה נותרת עם חוב אותו עליה לפרוע.

9. לשם השלמת הדברים יאמר, כי ככל שלנתבעת טענות כלפי טופז בגין נזק שנגרם לה הרי, שהיא רשאית להגיש תובענה כנגד טופז, אך אין בכך כדי להקים הגנה מפני תביעת התובעת. הדברים נכונים אף באשר לטענה נוספת אותה העלתה הנתבעת בהתנגדותה דנן, היא טענת הקיזוז. טענה זו לא פורטה כדבעי, אך ככל שירדתי לסוף דעתה של הנתבעת כוונתה היא, כי מחמת מעורבותה הנטענת של התובעת בהסכם שנכרת בין הנתבעת לבין טופז, נגרם לנתבעת נזק. למיטב הבנתי הכוונה היא לאובדן האוטובוס שהועבר כנטען לידי טופז, או לשווי השימוש בו כל עוד הוא אינו בידי הנתבעת.

אף טענת הקיזוז לא פורטה די הצורך והנתבעת לא נקבה כלל בסכום הנזק הנטען. אף אם הייתה מפרטת את נזקיה כדבעי הרי, שעסקינן בטענה לזכות קיזוז בסכום לא קצוב (שווי האוטובוס והשימוש בו), אשר אינן מהוות הגנה מפני התובענה דנן הואיל ומקורן אינו בעסקה נשוא ההמחאות. ראו: סעיף 53(א) לחוק החוזים (חלק כללי), תשל"ג– 1973.

ניסיתי להביא את הצדדים לפשרה אך הדבר לא הסתייע. דומני, כי מן הראוי שהצדדים יבואו בדברים בכדי לנסות לגשר על המחלוקת נשוא התביעה הנוספת אותה הגישה התובעת כאמור.

אשר על כן נדחית בזה ההתנגדות לביצוע שטר.

כפועל יוצא מן האמור מתייתר הצורך לדון בבקשה לביטול העיקולים שהוטלו טרם המצאת אזהרה והתובעת זכאית להמשיך בהליכי ההוצאה לפועל לשם ביצוע ההמחאות נשוא התובענה דנן.

הנתבעת תישא בשכר טרחת ב"כ התובעת בסך 4,000 ₪ בצירוף מע"מ.

התוכן בעמוד זה אינו מלא, על מנת לצפות בכל התוכן עליך לבחור אחת מהאופציות הבאות: הורד קובץ לרכישה הזדהה

בעלי דין המבקשים הסרת המסמך מהמאגר באמצעות פניית הסרה בעמוד יצירת הקשר באתר. על הבקשה לכלול את שם הצדדים להליך, מספרו וקישור למסמך. כמו כן, יציין בעל הדין בבקשתו את סיבת ההסרה. יובהר כי פסקי הדין וההחלטות באתר פסק דין מפורסמים כדין ובאישור הנהלת בתי המשפט. בעלי דין אמנם רשאים לבקש את הסרת המסמך, אולם במצב בו אין צו האוסר את הפרסום, ההחלטה להסירו נתונה לשיקול דעת המערכת
הודעה Disclaimer

באתר זה הושקעו מאמצים רבים להעביר בדרך המהירה הנאה והטובה ביותר חומר ומידע חיוני. עם זאת, על המשתמשים והגולשים לעיין במקור עצמו ולא להסתפק בחומר המופיע באתר המהווה מראה דרך וכיוון ואינו מתיימר להחליף את המקור כמו גם שאינו בא במקום יעוץ מקצועי.

האתר מייעץ לכל משתמש לקבל לפני כל פעולה או החלטה יעוץ משפטי מבעל מקצוע. האתר אינו אחראי לדיוק ולנכונות החומר המופיע באתר. החומר המקורי נחשף בתהליך ההמרה לעיוותים מסויימים ועד להעלתו לאתר עלולים ליפול אי דיוקים ולכן אין האתר אחראי לשום פעולה שתעשה לאחר השימוש בו. האתר אינו אחראי לשום פרסום או לאמיתות פרטים של כל אדם, תאגיד או גוף המופיע באתר.שאל את המשפטן
יעוץ אישי שלח את שאלתך ועורך דין יחזור אליך
* *   
   *
 

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

כל הזכויות שמורות לפסקדין - אתר המשפט הישראלי
הוקם ע"י מערכות מודרניות בע"מ