אינדקס עורכי דין | פסיקה | המגזין | חקיקה | כתבי טענות | טפסים | TV | משאלים | שירותים משפטיים | פורום עורכי דין נגישות
חיפוש עורכי דין
מיקומך באתר: עמוד ראשי >> חיפוש פסקי-דין >> אלמקיס נ' רוזיליו

אלמקיס נ' רוזיליו

תאריך פרסום : 23/07/2013 | גרסת הדפסה
תא"מ
בית משפט השלום אשקלון
41311-03-12
17/07/2013
בפני השופט:
אורית ליפשיץ

- נגד -
התובע:
תהילה רוזיליו
הנתבע:
יוסף אלמקיס

החלטה

לפני בקשה לביטול הסכם פשרה אשר קיבל תוקף של פסק דין בתאריך 5/6/13. כפי שעולה מטענת המבקשת, מיום 4/7/13, לאחר שהסכם הפשרה בין הצדדים קיבל תוקף של פסק דין, התגלו בפניה עובדות חדשות, באשר לחייב ולחוב. לטענתה, לו ידעה עובדות אלו, טרם הסכמתה לפשרה, הרי שלא היתה מסכימה להסכם הפשרה. לדבריה, החייב ובאת כוחו ניצלו לרעה את חוסר ידיעתה. בין העובדות אליהן היא מפנה, הינן מצבו של הנתבע כנכה המוכר לביטוח לאומי, וכן מפנה לעובדת בעלותו המלאה על הרכב אשר ברשותו.

מתגובת המשיב לבקשה עולה כי הוא מתנגד בתוקף לבקשה לביטול פסק הדין ואף מבקש לחייב המבקשת בהוצאות בגינה. המשיב מפנה לכך כי פסק הדין ניתן בהסכמת הצדדים ובמעמדם, לאחר מו"מ ארוך, שלאחריו הסביר והבהיר בית המשפט את תוכן הסכם הפשרה לצדדים בטרם ניתן לו תוקף. עוד מציינים המשיבים כי המבקשת התייעצה במהלך ולאחר המו"מ עם אנשים רבים, ככל שמצאה לנכון, לרבות עם בא כוחה, וכי כל העובדות היו גלויות בפניה לחלוטין, לרבות היות הנתבע נכה מל"ל, אשר הדבר ניכר עליו אף במועד הדיון. עוד ציין המשיב כי הרכב אינו ניתן למימוש לנוכח תכליתו כרכב נכים, וכפועל יוצא מהגדרתו בסעיף 22 (א) לחוק ההוצאה לפועל. כן ציין כי הרכב כלל אינו בבעלותו המלאה.

עוד מפנה המשיב לכך שהבקשה לביטול הוגשה חודש ימים לאחר מתן פסק הדין, ולאחר שההסכם יושם באופן כזה או אחר, המבקשת כבר קבלה העברה בנקאית לחשבון שלה, וכן המשיב ביטל את התלונה כנגד אחיה.

לאחר שעיינתי בבקשה, ובתגובת המשיב, על נימוקיהן, הגעתי להחלטה כי דין הבקשה לביטול פסק הדין שניתן להידחות, וכי יש להותיר את פסק הדין, שנתן תוקף להסכם הפשרה שהושג בין הצדדים, על כנו.

דרך המלך, בפני המבקשת, ככל שתחפוץ, הוא בהגשת תביעה חדשה, ככל שתמצא לנכון, בה תוכל לטעון כי עובדות כאלו ואחרות שלא היו ידועות לה, בעת חתימתה על הסכם הפשרה.

ב- ע 4958/09, ויקטוריה נעימי נגד בנק הפועלים, נאמר כי ההלכה הפסוקה במקרים כגון אלו, הינה בהגשת תביעה נפרדת ע"י המבקש, בטענה כי עובדה כזו או אחרת לא היתה ידועה לו, זאת כדלקמן:

"...הגיש הנמצא בהליכי פשיטת רגל, בקשה לבית משפט של פשיטת רגל להורות על ביטול פסק דין הפשרה. בית המשפט דחה את הבקשה בקובעו כי דרך המלך בבקשה מעין זו היא בתביעה אזרחית נפרדת...דרך המלך בביטול הסכם פשרה שקיבל תוקף של פסק דין, היא בהגשת תובענה לביטול פסק דין".

בנסיבות העניין, ועל אף שניתן היה לסיים את ההחלטה בכך, ולהפנות את המבקשת להליך חדש, רואה אני לנכון להרחיב מעט באשר לחשיבותה של הפשרה.

בע"א 2495/95, הדס בן לולו נ' אטראש אליאס ואח', פסק כב' השופט אור את הדברים להלן:

"מהי פשרה? מבלי למצות, נראה לי, כנקודת מוצא נוחה לדיון, כי ניתן להגדיר פשרה כ"הסכם" ליישוב סכסוך בין שני צדדים בתנאים אותם הצדדים רואים כהוגנים, אשר נעשה מתוך מודעות לאי וודאות עובדתית או משפטית, ואשר יש בו ויתורים הדדים של כל אחד מן הצדדים על חלק מטענותיהם".

בהתאם לתיאור זה, אחת ממטרותיה העיקריות של פשרה היא למנוע תביעות נוספות בעתיד בקשר לעניין נשוא הפשרה. מנקודת המבט של הצדדים להסכם פשרה, תכונת הסופיות היא תכונה חיונית: טול מן הפשרה תכונה זו, ונטלת ממנה את טעם קיומה.

מדברים אלה עולה, כי יש לייחס משקל ניכר לערך בדבר סופיותן של פשרות, ויש להביא בחשבון את מרכזיותו של ערך זה מבחינת הצדדים לפשרה. ההגנה על ערך זה חיונית, כדי להגשים את הציפיות הסבירות של הצדדים להסכמי הפשרה.

ברע"א 4976/00 – בית הפסנתר נ' דליה מור, פסקה כבוד השופטת דורנר כדלקמן:

"פסק דין המעניק תוקף לפשרה שהושגה בין מתדיינים מאופיין בשלושה. ראשית, יסודו בחוזה. שנית, החוזה הוא פרי פשרה בין מתדיינים בהליך שיפוטי. שלישית, החוזה הופך לבקשת המתדיינים לפסק דין, וזאת אם בית המשפט מוצא אותו ראוי ומאשרו. מאפיינים אלו אינם עומדים בגפם, אלא משליכים זה על זה. שכן, עצם השגת הפשרה, כמו גם קיומו של ההליך השיפוטי כמסגרת לניהול משא ומתן, מבטיחים את החוזה שנכרת מפני טענות העשויות לשלול את קיומה של ההתקשרות מעיקרה – כגון היעדר גמירת דעת, או מפני טענות המקימות עילה לביטול החוזה, כגון טעות, הטעייה, כפייה ועושק. כך, פשרה מבוססת על ויתור הדדי של הצדדים על מקצת מטענותיהם זה כלפי האחר. ויתר זה עשוי לפתוח פתח לטענות כנגד הפשרה, שעצם הדיון בהן מנוגד לתכליתה להביא לסיום מוחלט של הסכסוך, ואף פוגע בציפיות הצדדים בעניין זה".

ובהמשך:

"בהקשר זה, ההליך השיפוטי, המשמש מסגרת לפשרה המושגת בין הצדדים, אך מגביר את העוצמה הגלומה בתוקפה של הפשרה. שכן, בית המשפט מסייע לצדדים להגיע לפשרה כשלנגד עיניו כתבי טענותיהם, והוא אף בוחן את הפשרה קודם אישורה על יסוד בקשת הצדדים. בכך מובטח – גם מן הבחינה הראייתית – כי הצדדים אומנם מבינים היטב את תוכנה של ההתקשרות, וכי גמרו בדעתם להתקשר בחוזה. על רקע זה רשאים צדדים לטעון כנגד פסק פשרה כי הפשרה נכפתה על ידי בית המשפט עצמו. אלא שאז דרך התקיפה של פסק הפשרה היא על ידי הגשת ערעור...".

מכאן, שבהעדר טעם מיוחד, כבד- משקל ומשכנע, לא יתקבלו טענות כנגד פסק-דין המעניק תוקף לפשרה, שניתן מתוך הבנת הצדדים את ויתוריהם ובהסכמתם.

ב- ע"א 11750/05, יעל שמר נגד בנק הפועלים, בו התנהל ערעור על החלטת המחוזי לדחות בקשה לביטול הסכם פשרה, נפסק כי בית המשפט המחוזי דחה בדין את טענות המערערים, וכי בהתאם להלכה הפסוקה, על בית המשפט לנקוט משנה זהירות בעניין ביטול הסכמי פשרה אשר קבלו תוקף של פסק דין, ולהשתכנע כי קיימים טעמים כבדי משקל המצדיקים את הביטול.

כלומר, שיש לבחון האם בנסיבות כאן, מתקיימים אותם טעמים כבדי משקל, אשר יש בהם כדי להביא לבטלותו של הסכם הפשרה:

התוכן בעמוד זה אינו מלא, על מנת לצפות בכל התוכן עליך לבחור אחת מהאופציות הבאות: הורד קובץ לרכישה הזדהה

בעלי דין המבקשים הסרת המסמך מהמאגר באמצעות פניית הסרה בעמוד יצירת הקשר באתר. על הבקשה לכלול את שם הצדדים להליך, מספרו וקישור למסמך. כמו כן, יציין בעל הדין בבקשתו את סיבת ההסרה. יובהר כי פסקי הדין וההחלטות באתר פסק דין מפורסמים כדין ובאישור הנהלת בתי המשפט. בעלי דין אמנם רשאים לבקש את הסרת המסמך, אולם במצב בו אין צו האוסר את הפרסום, ההחלטה להסירו נתונה לשיקול דעת המערכת
הודעה Disclaimer

באתר זה הושקעו מאמצים רבים להעביר בדרך המהירה הנאה והטובה ביותר חומר ומידע חיוני. עם זאת, על המשתמשים והגולשים לעיין במקור עצמו ולא להסתפק בחומר המופיע באתר המהווה מראה דרך וכיוון ואינו מתיימר להחליף את המקור כמו גם שאינו בא במקום יעוץ מקצועי.

האתר מייעץ לכל משתמש לקבל לפני כל פעולה או החלטה יעוץ משפטי מבעל מקצוע. האתר אינו אחראי לדיוק ולנכונות החומר המופיע באתר. החומר המקורי נחשף בתהליך ההמרה לעיוותים מסויימים ועד להעלתו לאתר עלולים ליפול אי דיוקים ולכן אין האתר אחראי לשום פעולה שתעשה לאחר השימוש בו. האתר אינו אחראי לשום פרסום או לאמיתות פרטים של כל אדם, תאגיד או גוף המופיע באתר.שאל את המשפטן
יעוץ אישי שלח את שאלתך ועורך דין יחזור אליך
* *   
   *
 

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

כל הזכויות שמורות לפסקדין - אתר המשפט הישראלי
הוקם ע"י מערכות מודרניות בע"מ