אינדקס עורכי דין | פסיקה | המגזין | חקיקה | כתבי טענות | טפסים | TV | משאלים | שירותים משפטיים | פורום עורכי דין נגישות
חיפוש עורכי דין
מיקומך באתר: עמוד ראשי >> חיפוש פסקי-דין >> אלמוג נ' בנברי לימיטד

אלמוג נ' בנברי לימיטד

תאריך פרסום : 18/05/2014 | גרסת הדפסה
ה"פ
בית משפט השלום ירושלים
9018-09-13
11/05/2014
בפני השופט:
מרים אילני

- נגד -
התובע:
רות אלמוג
הנתבע:
בנברי לימיטד
פסק-דין

פסק דין

מבוא

לפניי תביעה לפסק דין הצהרתי במסגרתו מתבקש בית המשפט לקבוע כי המבקשת זכאית לשחרור הפיקדון המופקד עבורה בידי הנאמן, עו"ד אברהם אברמן (להלן– הנאמן), וכן למתן הוראה לנאמן להעביר את הפיקדון לידי המבקשת.

ברקע ההליך שלפניי, הסכם מכר מיום 23.1.2007, שנחתם בין המשיבה ובין צד שלישי, חברת תחנת מוניות הפלמ"ח בע"מ (להלן– חברת מוניות הפלמ"ח) לפיו מכרה חברת מוניות הפלמ"ח למשיבה נכס מקרקעין בירושלים (להלן- הסכם המכר). לימים, קבע בית המשפט לענייני משפחה כי מחצית מן הזכויות בנכס שייכים למבקשת, והצדדים בתיק דנן חתמו על הסכם פשרה המסדיר את מכירת מחצית הזכויות בנכס השייכים למבקשת, לידי המשיבה (להלן– הסכם הפשרה). הסכם הפשרה הוגש לבית המשפט המחוזי לשם מתן תוקף של פסק דין. ביום 26.1.2012 קיבל הסכם הפשרה תוקף של פסק דין על ידי כב' השופט רומנוב בתיק 2327/08.

במסגרת הסכם הפשרה, הפקידה המשיבה חלק מכספי התמורה המגיעים למבקשת בסך של 100,000 דולרים, בידי הנאמן. המחלוקת בתיק זה עניינה האם התקיימו התנאים לשחרור כספי הפיקדון לידי המבקשת על פי הסכם הפשרה.

דיון

4. סעיף 5.2.2.1 להסכם הפשרה, מתייחס לכספי הפיקדון וקובע כדלקמן:

" 5.2.2 כונס הנכסים (הנאמן , מ.א), יפעל לגבי כספי הנאמנות כדלקמן:

5.2.2.1 סך של 100,000 דולרים ישולם לנתבעת 4 (המבקשת, מ.א), עם השלמת רישום מחצית מזכויות חכירת המשנה בנכס על שם הנתבעת 4 או עם רישום מלוא זכויות חכירה המשנה בנכס על שם התובעת (המשיבה , מ.א), הכל לפי המוקדם מבין השניים. ככל שתידרש הסכמת התובעת לרישום מחצית זכויות החכירה בנכס על שם הנתבעת 4, מייפה בזאת התובעת את כונס הנכסים לחתום בשמה על כל הסכמה כאמור בנוסח אשר יהיה מקובל לפי שיקול דעתו של כונס הנכסים. ככל שכונס הנכסים יהיה סבור לפי שיקול דעתו כי רישום זכויות חכירת המשנה בנכס על שם התובעת מתעכב בנסיבות שבאחריות התובעת, וכי כל שנדרש מן הנתבעת 4 לתורך רישום כבר בוצע, ולאחר שנתן התראה של 14 ימים לתובעת על כך, הוא ישחרר את כספי הנאמנות לידי הנתבעת 4 אף לפני השלמת הרישום על שם התובעת".

אין חולק כי עד עצם היום הזה לא ניתן לרשום את הנכס על שם המשיבה בשל חוב ארנונה הרובץ על הנכס. החוב נכון ליום הגשת התביעה עמד על 137,664 ₪, והוא מתייחס לחוב ארנונה משנת 2008 ואילך. במכתב מיום 3/2/13 מאשר הנאמן לצדדים כי לשם השלמת רישום הזכויות בנכס, יש להמציא ללשכת רישום המקרקעין אישור מאת עיריית ירושלים בדבר העדר חובות.

טענות הצדדים

תחילה אדון בטענה המקדמית שהועלתה על ידי המשיבה לפיה, למבקשת אין יריבות עמה. על פי הטענה, המבקשת המחתה את זכויותיה לבתה, הגב' דניאל קנדלר, ומשכך אין למבקשת עילת תביעה כלפיה. המבקשת השיבה, כי לנוכח מצבה הבריאותי, היא המחתה את זכויותיה לבתה על מנת שזו תסייע לה לנהל את ענייניה, לרבות בהליך זה וכי מחמת טעות העניין הושמט בהתחלה, ואולם, במהלך ניהול ההליך צורפה הבת להליך. הגם שלא הוגשה בקשה פורמלית לתיקון המרצת הפתיחה, לא ראיתי בטענה פרוצדורלית זו כדי להכריע את תוצאות ההליך, במיוחד לנוכח העובדה שהגנת המשיבה לא קופחה בשל כך.

נשוב לגופו של עניין. המבקשת טוענת, כי על פי הסכם המכר, על המשיבה לשלם את חובות הארנונה החלים על הנכס כיוון שהנכס נמסר לידי המשיבה. כפועל יוצא, כך על פי הטענה, העיכוב בהסדרת רישום הנכס נובע מהתנהלות המשיבה ולכן, על פי הסכם הפשרה, על הנאמן להעביר לה את כספי הפיקדון.

האם החזקה בנכס נמסרה למשיבה

לביסוס טענותיה מפנה המבקשת לסעיפים בהסכם המכר לפיהם חובות המיסים, הארנונה ויתר התשלומים החלים על הנכס יחולו על המשיבה מיום המסירה ואילך (כך בסעיפים 11.2 ו-6.4 להסכם המכר). המבקשת מוסיפה וטוענת, על פי הוראות הסכם המכר, מועד המסירה נקבע ליום 1/11/07 (סעיף 5.2 להסכם המכר) וכי באותו היום המשיבה השכירה את הנכס למוכר, היינו חברת מוניות הפלמ"ח. המבקשת מפנה להסכם שכירות בין המשיבה ובין חברת מוניות הפלמ"ח וטוענת, כי הסכם זה מעיד על מסירת החזקה בנכס למשיבה.

עוד טוענת המבקשת, כי אף אם תטען המשיבה כי הנכס לא נמסר לידיה, הרי שאין לה להלין אלא על עצמה שכן, היא לא שילמה את מלוא התמורה לחברת מוניות הפלמ"ח עד עצם היום הזה, בניגוד להוראות הסכם המכר.

אין בידי לקבל טענות אלה. מעבר לשאלה האם הסכם המכר שנחתם בין המשיבה ובין צד שלישי רלוונטי ביחסים בין הצדדים בתיק זה, שוכנעתי, כטענת המשיבה, כי החזקה בנכס לא נמסרה למשיבה. נציג המשיבה העיד בדיון (עמ' 3 שו' 13), כי החזקה מעולם לא הועברה לידי המשיבה, וכי עד עצם היום הזה, חברת מוניות בפלמ"ח מחזיקה בו. כמו-כן, הוא העיד כי הסכם השכירות שאליו מפנה המבקשת (ועל בסיסו היא טוענת כי החזקה נמסרה למשיבה וזו השכירה את הנכס בחזרה לחברת מוניות הפלמ"ח), בוטל (עמ' 4 שו' 3). באשר לטענה כי המשיבה גרמה במעשיה לאי השלמת העסקה ולאי מסירת החזקה (ולכן אין היא פטורה מן החובה לשלם ארנונה), טענה זו תמוהה. בנסיבות כפי שתוארו, לא ניתן לצפות כי המשיבה תמשיך לשלם את התמורה בגין הנכס, לאחר שנודע לה כי המוכר אינו הבעלים של מחצית מן הזכויות בו.

המבקשת מציינת בסיכומיה, כי במסגרת תביעה המתנהלת בין חברת מוניות הפלמ"ח ובין המשיבה, המשיבה טוענת כי על חברת מוניות הפלמ"ח לשלם את חוב הארנונה. המבקשת טוענת, כי מחלוקת זאת אינה מעניינה, ולכן על המשיבה לשלם את הארנונה על מנת לקדם את רישום הנכס.

מסכימה אני עם המבקשת, כי המחלוקת בין חברת מוניות הפלמ"ח ובין המשיבה אינה מעניינה, ואולם, איני סבורה כי המסקנה העולה מכך היא כי החובה רובצת לפתחה של המשיבה דווקא. כפי שעולה מן התיאור לעיל, המשיבה לא קיבלה לידיה את הנכס, ולכן על פני הדברים, (ומבלי לקבוע מסמרות לגבי ממצאים שיקבעו בהליכים בין המשיבה ובין חברת מוניות הפלמ"ח), לא קמה לגביה החובה לשלם ארנונה.

התוכן בעמוד זה אינו מלא, על מנת לצפות בכל התוכן עליך לבחור אחת מהאופציות הבאות: הורד קובץ לרכישה הזדהה

בעלי דין המבקשים הסרת המסמך מהמאגר באמצעות פניית הסרה בעמוד יצירת הקשר באתר. על הבקשה לכלול את שם הצדדים להליך, מספרו וקישור למסמך. כמו כן, יציין בעל הדין בבקשתו את סיבת ההסרה. יובהר כי פסקי הדין וההחלטות באתר פסק דין מפורסמים כדין ובאישור הנהלת בתי המשפט. בעלי דין אמנם רשאים לבקש את הסרת המסמך, אולם במצב בו אין צו האוסר את הפרסום, ההחלטה להסירו נתונה לשיקול דעת המערכת
הודעה Disclaimer

באתר זה הושקעו מאמצים רבים להעביר בדרך המהירה הנאה והטובה ביותר חומר ומידע חיוני. עם זאת, על המשתמשים והגולשים לעיין במקור עצמו ולא להסתפק בחומר המופיע באתר המהווה מראה דרך וכיוון ואינו מתיימר להחליף את המקור כמו גם שאינו בא במקום יעוץ מקצועי.

האתר מייעץ לכל משתמש לקבל לפני כל פעולה או החלטה יעוץ משפטי מבעל מקצוע. האתר אינו אחראי לדיוק ולנכונות החומר המופיע באתר. החומר המקורי נחשף בתהליך ההמרה לעיוותים מסויימים ועד להעלתו לאתר עלולים ליפול אי דיוקים ולכן אין האתר אחראי לשום פעולה שתעשה לאחר השימוש בו. האתר אינו אחראי לשום פרסום או לאמיתות פרטים של כל אדם, תאגיד או גוף המופיע באתר.שאל את המשפטן
יעוץ אישי שלח את שאלתך ועורך דין יחזור אליך
* *   
   *
 

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

כל הזכויות שמורות לפסקדין - אתר המשפט הישראלי
הוקם ע"י מערכות מודרניות בע"מ