אינדקס עורכי דין | פסיקה | המגזין | חקיקה | כתבי טענות | טפסים | TV | משאלים | שירותים משפטיים | פורום עורכי דין נגישות
חיפוש עורכי דין
מיקומך באתר: עמוד ראשי >> חיפוש פסקי-דין >> אלכסנדר ליבנה ובניו ואח' נ' י.לרר (הנדסה) בע''מ

אלכסנדר ליבנה ובניו ואח' נ' י.לרר (הנדסה) בע''מ

תאריך פרסום : 22/08/2011 | גרסת הדפסה
ת"א
בית משפט השלום חיפה
1784-05,17750-05
22/08/2011
בפני השופט:
אילת דגן

- נגד -
התובע:
1. אלכסנדר ליבנה ובניו
2. אודין גרופ בע''מ
3. שר-אל הנדסה אזרחית בע''מ

הנתבע:
י.לרר (הנדסה) בע''מ
פסק-דין

פסק דין

התביעות- רקע כללי

התובעות 1-3 בת.א 1784/05 שבשליטת מר רונן ליבנה (התובע 4), הן חברות המבצעות פרויקטים בתחום עבודות העפר (להלן: "ליבנה"). הנתבעת בתיק זה, והתובעת בת.א. 17750/05 ( להלן: "לרר"), אף היא חברה העוסקת בעבודות עפר.

לרר זכתה במכרז שהוציאה עירית רעננה להסדרת מערך קולחין במתקן לטיהור שפכים ברעננה, הכולל שתי בריכות לאגירת מי קולחין- בריכה מזרחית ובריכה מערבית.

במסגרת הפרויקט התקשרה לרר עם ליבנה בחוזה מיום 24/02/04 לביצוע עבודות שכללו בין השאר העמקת הבריכות הקיימות ופינוי עודפי עפר ובוצה מהן כמו גם עבודות להידוק מצעים.

התמורה לליבנה בגין החלק הארי של העבודה היא בהרשאה לשימוש בעפר המוצא מהשטח. בנוסף הוסכם לגבי חלק מעבודות שעניינן פינוי בוצה והידוק מצעים כי הן תתבצענה בתשלום. הבוצה- בתשלום בסכום קבוע מראש (פאושלי) והמצעים- בהתאם לכתבי כמויות ומחירים ליחידה, לפי מדידה.

עניינן של שתי התביעות המאוחדות שלפני, בו תובע כל צד את רעהו, סכסוך כספי והתחשבנות בין הצדדים בעקבות ביצוע אותן עבודות שביצעה ליבנה.

בקליפת אגוז- בת.א 1784/05 (להלן: "תביעת ליבנה") טוענים ליבנה כי לרר לא עמדה בהתחייבותה לאפשר להם כריית עפר בכמות שהוסכמה (106,000מ"ק) ולכן והואיל וביצעה עבודתה היא זכאית להפרש הכספי בין החומר שהוציאה ונהנתה ממנו, לבין שווי החומר המובטח. כן היא טוענת כי לרר חילטה ערבות בנקאית שלא כדין ובכך גרמה לה נזק כספי אותו היא תובעת. בנוסף היא טוענת כי לרר הפסיקה עבודתה שלא כדין והיא זכאית לכספים נוספים.

מנגד, טוענת לרר בת.א 17750/05 שהגישה נגד ליבנה (להלן: "תביעת לרר") כי ליבנה נטשה את העבודה מבלי לסיים את כל העבודות להן התחייבה וחרף קבלת כל המגיע לה ולכן היא זכאית לכל ההפסדים והנזקים.

טענות ליבנה

לטענת ליבנה, עובר להתקשרות בהסכם בינהן, הציגה לרר בפניה כתבי כמויות לפיהם כמות העפר לפינוי בו תוכל ליבנה להשתמש לצרכיה הינה כ- 120,000 מ"ק. כיוון שלהרכב הקרקע יש חשיבות רבה מבחינת המחיר שניתן לקבל עבור העפר, הציגה לרר חפירות בהן נחשף מבנה הקרקע ולפיהן קיימת כמות של פחות מ-2 מטר עומק באדמת חמרה ומתחתיה חול. לרר אף הוסיפה כי נטלה דגימה מהחול ומדובר בחול שעומד בתקן לבטון. בשים לב לאמור, ליבנה היו אמורים לקבל כ- 40,000 מ"ק אדמת חמרה וכ – 80,000 מ"ק חול, וזו התמורה היחידה עבור עבודות העפר של חפירת הבריכות ובנייתן מחדש.

ימים ספורים לאחר מכן, ביקשה לרר לבדוק בשנית את הכמויות בטרם חתימה על ההסכם, והודיעה לליבנה כי כמות העפר לפינוי היא רק 106,000 מ"ק. לאור השינוי בצפי, ליבנה הסכימו לבצע את העבודה אולם נערכה התאמה בתמורה באופן שלרר התחייבה לשלם בנוסף לעפר סכומי כסף עבור חלק מהעבודות (בוצה ומצעים). בנוסף נקבע מנגנון לפיו במידה ומישהו יִמְנָע הוצאת חומר מהאתר, יהיו ליבנה זכאים לתשלום בכסף ע"פ כמויות ומחירי יחידה שהוסכמו. הסכמות אלו מוצאות ביטוין בחוזה שנחתם בין הצדדים ביום 24/2/02 (נ/7) הכולל 3נספחים: א1,א2,א3.

לטענת ליבנה, כחודשיים לאחר תחילת העבודה הורתה להם לרר להפסיק את העבודה באופן זמני, כיוון שלטענתה ליבנה חרגו מהמוסכם למרות שבשלב זה הוציאו רק 35,000 מ"ק עפר. לרר הוציאה מודד לשטח שאישר כי היקף החומר שפונה הינו 35,000 מ"ק עפר והודיעה, לראשונה, כי יש פחות מ- 106,000 מ"ק חומר לפינוי. כשליבנה ביקשו תשובה מדויקת באשר לכמות האמיתית, התחמקה לרר מתשובה ורק חודש לאחר מכן הודיעה כי בפועל ישנם 75,000 מ"ק בלבד. למרות שמדובר בפער משמעותי המשיכו ליבנה בעבודתם נוכח העובדה כי לרר לא התכחשה לפער בשלב זה ואף ויתרה על כמויות חול שהייתה זכאית להם בעצמה מתוך העפר הכרוי, ובנוסף אפשרה לליבנה לבצע החלפת חול מתחתית הבריכה בחמרה וחרסית.

בחודש יולי 2002 עמדה העבודה בבריכה המזרחית להסתיים ובתום החודש עמדה לפוג תוקפה של הערבות הבנקאית שליבנה מסרו ללרר. ליבנה פנו ללרר בבקשה להחזרת ערבות הביצוע שניתנה על ידם ע"ס 500,000 ₪ או לחילופין להעמידה על 10% לביצוע שלב ב'. לרר דרשה להאריך את הערבות בחודש נוסף כשבהמשך חילטה את הערבות במלואה. בשלב זה, כך לטענת ליבנה, התברר להן כי הולכו שולל ע"י לרר אשר לא הייתה לה כוונה אמיתית לשפות על כמויות העפר החסרות והם מצאו את עצמם מסיימים את כל העבודות, מבלי שקיבלו תמורה מלאה בחמרה/חול, לא קיבלו את התמורה הכספית ובנוסף הערבות חולטה.

במצב נחיתות זה עשו כל מאמץ להמשיך ביחסי העבודה, מתוך ניסיון לצמצם את נזקיהם, ולמצער לקבל את התמורה שאינה שנויה במחלוקת. בשלב זה הפסיקה עיריית רעננה (מטעמיה) את המשך הפרויקט שחודש רק במרץ 2004 ואז מסרה לרר את נתוני המדידות שנערכו על ידה עובר לחתימה – 54,759 מ"ק.

לטענת ליבנה ערכו של החסר לעומת הכמות המוסכמת של 106,000 מ"ק עומד על 1,537,230 ₪.

ביום 31/3/04 פנתה לרר לליבנה בבקשה להמשך העבודות. ליבנה שבו לאתר לסיום פינוי הבוצה שהינו סעיף נפרד עליו הוסכמה תמורה כספית. אז גילו כי הבריכה מלאה במים ומעט בוצה למרות שלא התחייבו לשאיבת מים דאגו לעשות כן בעלות 22,000 ₪. בסיום עבודה זו פנו ללרר לקבלת התמורה אך בקשתם נדחתה.

לטענת ליבנה, נמנעה מהם מרבית התמורה בעפר בסך 1,156,000 ₪, תשלום בגין פינוי בוצה בסך 220,000 ₪, נזקי חילוט הערבות הבנקאית- הפסד ריבית בסך 57,068 ₪, קיזוז חשבוניות לא כדין – 27,693 ₪, אי תשלום שעות עבודה של כלים 17,680 ₪ עלות שאיבת מים 22,000 ₪ ובסה"כ נגרם להם נזק בגין מצגי השווא של לרר והפרת החוזה על ידה כמו קיזוז לא כדין ואי תשלום בגין עבודות שביצעו בסך 1,686,952 ₪.

טענות לרר

במענה לתביעת ליבנה, טוענת לרר, כי במסמכי המכרז מטעם עיריית רעננה ניתן "אומדן" של כמות החול להוצאה בסדר גודל של 120,000 מ"ק. מדובר היה באומדן בלבד כשמסמך "ו–1 מהתנאים המיוחדים לביצוע (כרך ב של המכרז, עמוד 14 סעיף 400.28) נכתב "הכמויות הן באומדנא בלבד...." וכי: "המזמין שומר לעצמו את הזכות להרחיב או לצמצם את כמות העבודות במכרז בשיעור 25% מסה"כ ערך העבודה, ובסעיפים הבודדים עד 50%".

התוכן בעמוד זה אינו מלא, על מנת לצפות בכל התוכן עליך לבחור אחת מהאופציות הבאות: הורד קובץ לרכישה הזדהה

בעלי דין המבקשים הסרת המסמך מהמאגר באמצעות פניית הסרה בעמוד יצירת הקשר באתר. על הבקשה לכלול את שם הצדדים להליך, מספרו וקישור למסמך. כמו כן, יציין בעל הדין בבקשתו את סיבת ההסרה. יובהר כי פסקי הדין וההחלטות באתר פסק דין מפורסמים כדין ובאישור הנהלת בתי המשפט. בעלי דין אמנם רשאים לבקש את הסרת המסמך, אולם במצב בו אין צו האוסר את הפרסום, ההחלטה להסירו נתונה לשיקול דעת המערכת
הודעה Disclaimer

באתר זה הושקעו מאמצים רבים להעביר בדרך המהירה הנאה והטובה ביותר חומר ומידע חיוני. עם זאת, על המשתמשים והגולשים לעיין במקור עצמו ולא להסתפק בחומר המופיע באתר המהווה מראה דרך וכיוון ואינו מתיימר להחליף את המקור כמו גם שאינו בא במקום יעוץ מקצועי.

האתר מייעץ לכל משתמש לקבל לפני כל פעולה או החלטה יעוץ משפטי מבעל מקצוע. האתר אינו אחראי לדיוק ולנכונות החומר המופיע באתר. החומר המקורי נחשף בתהליך ההמרה לעיוותים מסויימים ועד להעלתו לאתר עלולים ליפול אי דיוקים ולכן אין האתר אחראי לשום פעולה שתעשה לאחר השימוש בו. האתר אינו אחראי לשום פרסום או לאמיתות פרטים של כל אדם, תאגיד או גוף המופיע באתר.שאל את המשפטן
יעוץ אישי שלח את שאלתך ועורך דין יחזור אליך
* *   
   *
 

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

כל הזכויות שמורות לפסקדין - אתר המשפט הישראלי
הוקם ע"י מערכות מודרניות בע"מ