אינדקס עורכי דין | פסיקה | המגזין | טפסים | פסקדין Live | משאלים | שירותים משפטיים | פורום עורכי דין נגישות
חיפוש עורכי דין
מיקומך באתר: עמוד ראשי >> חיפוש פסקי-דין >> אלישר שרותי מכס ותחבורה בע"מ נ' לוי

אלישר שרותי מכס ותחבורה בע"מ נ' לוי

תאריך פרסום : 12/04/2011 | גרסת הדפסה
ת"ט
בית משפט השלום הרצליה
13368-12-10
12/04/2011
בפני השופט:
צחי אלמוג

- נגד -
התובע:
שרית לוי
הנתבע:
אלישר שרותי מכס ותחבורה בע"מ
החלטה,החלטה

החלטה

החלטה תישלח לצדדים.

ניתנה והודעה היום ח' ניסן תשע"א, 12/04/2011 במעמד הנוכחים.

צחי אלמוג, רשם

החלטה

בפניי התנגדות לביצוע צ'ק על סך 49,900 ₪ משוך על חשבונה של המבקשת בבנק דיסקונט, בר פירעון החל מיום 4.7.10. בשורת הנפרע מוטבעת חותמת של החברה בשם "אלישר שירותי מכס ותחבורה בע"מ" ובגב הצ'ק מוטבעת גם כן חותמת הנפרעת.

המבקשת טוענת כי את הצ'ק נתנה לחברה לחיים, רפאל חסון, כשהוא חתום על ידה, על מנת שירכוש עבורה רכב משומש באמצעות הצ'ק ועוד שני צ'קים נוספים שמסרה לו וזאת במסגרת תקציב שקבעה לעצמה בגובה של 15,000 ₪. במקום להשתמש בצ'קים למטרה עבורה נתנה לו אותם, מילא בהם סכומים בלתי הגיוניים ובלתי מציאותיים ואשר אינם תואמים את חשבון הבנק שלה.

לאחר שגילתה כי רפי עשה שימוש בצ'קים בניגוד מוחלט להרשאתה והסכמתה ומילא בהם סכומים כאמור, ולאור דרישתה ממנו להשיב לה חזרה את הצ'קים, הפקיד רפי בחשבונה את הסכום הנדרש על מנת שצ'ק אחד מתוך השלושה יכובד והשיב לה את הצ'ק השני אשר לא כובד על ידי בנק דיסקונט אשר מחשבונה אצלו נמשך הצ'ק. לאחר שרפי פתר את הבעיה של שני הצ'קים הנ"ל, נותרה הבעיה עם הצ'ק נשוא תיק זה.

המבקשת טוענת כי נתנה את הצ'ק לרפי אך ורק לשם רכישת רכב עבורה והוא לא נועד להבטיח הלוואות חוץ בנקאיות או כל מטרה אחרת. עוד היא טוענת כי אין היא חייבת לפרוע את הצ'ק, שכן רפי מסר אותו תוך חריגה מהרשאה, ולטענתה רפי אף הודיע לה כי למיטב ידיעתו המשיבה לא ניכתה מעולם את הצ'ק ולא נתנה כל תמורה עבור הצ'ק. בנוסף, העלתה המבקשת טענות רבות הנוגעות לאי התקיימותם של תנאים שנקבעו בחוק להסדרת הלוואות חוץ בנקאיות, תשנ"ג – 1993.

כדי לקבוע, שהתובע אוחז כשורה בשטר, חייב בית המשפט להשתכנע, בין היתר, על פי הוראות סעיף 28(א)(2) לפקודה, כי התובע נטל את השטר בתום לב ובעד ערך ובשעה שסיחרו לו את השטר לא הייתה לו כל ידיעה שזכות קנינו של המסחר פגומה (ראה ע"א 364/83, ונדה מזרחי נ' פרדי יעקובי, פ"ד מא(3), 402)). השאלה האם המשיב הינו אוחז כשורה אינה יכולה לבוא על פתרונה במסגרת הדיון בבקשת רשות להתגונן ועל בית המשפט לשמוע ראיות בעניין.

המשיבה טענה בסיכומיה כי הינה אוחזת כשורה בצ'ק. ההלכה היא כי די לנתבע המבקש רשות להתגונן כנגד תובענה שהוגשה על ידי צד שלישי בשטר, שיראה הגנה שהיה מעלה כנגד הצד הסמוך. הגנה זו פוגמת בזכות הקניין בשטר, וכוחה יפה גם לעניין צד השלישי, שאליו סוחר השטר. משמעלה הנתבע הגנה לכאורה כנגד תביעתו של צד קרוב צריך הצד השלישי להרים את נטל השכנוע המוטל עליו לפי סעיף 29(ב) לפקודת השטרות ולהוכיח את אחיזתו בשטר כשורה. בשלב הדיון בבקשת רשות להתגונן, בית המשפט לא ידון בסוגיה זו ויניח אותה להכרעת בית המשפט שידון בתיק לגופו, שכן הדבר מחייב עדות מטעם האוחז בדבר מתן תמורה בתום לב, כאמור בסעיף 29(ב) לפקודת השטרות (ד. בר אופיר, סדר דין מקוצר בהלכה הפסוקה, מהדורה שמינית, 235-237. ע"א 218/66 חביה ואח' נגד גליק, פ"ד כ(4)63, 67. ע"א 366/65 תימור חברה להנדסה ובנין בע"מ נגד מ. אנגלרד חרושת ברזל בע"מ, פ"ד יט(4) 229).

על אף שהנפרעת בצ'ק היא המשיבה, הרי שנראה כי מדובר בצד רחוק בשטר למבקשת.

בעניין זה נתבע בהלכת יהודה נ' זלמה כי המבחן להיותם של צדדים רחוקים או קרובים בשטר אינו מבחן צורני, אלא מבחן מהותי, קרי האם בין הצדדים קיימת עיסקת יסוד, אם לאו.

במקרה זה נראה כי אין מחלוקת ואף לא נסתרה טענת המבקשת כי אין לה כל היכרות עם המשיבה וכי לא הייתה כל עיסקת יסוד עימה, אלא הצ'קים נמסרו אך ורק לרפי והוא ככל הנראה זה שהעביר אותם למשיבה. לפיכך, ולאור ההלכות כאמור לעיל, די שהמבקשת תעלה טענת הגנה ולו בדוחק כלפי הצד הסמוך לו נמסר הצ'ק, קרי כלפי רפי.

במקרה זה לא נסתרה טענת החייבת כי רפי, לו מסרה את הצ'קים לשם רכישת רכב, עשה שימוש בניגוד, לכאורה, לרשות ולהרשאה שניתנה לו על ידי המבקשת. העברתו או סיחורו של הצ'ק בניגוד לרשות עולה כדי פגם בזכות הקניין. כך למשל נקבע בהלכה הפסוקה כי אם שטר ניתן למטרה א' אך נהנה המשתמש בו למטרה ב', הרי שבמקרה זה מעל הנהנה באמונו של המיטיב וזכות הקניין בשטר נפגמה כלפי מי שאינו אוחז כשורה (הלכת החברה לפיתוח ירוחם בע"מ נ' קטש).

אף שהדברים באותה הלכה נאמרו ביחס למיטיב בשטר טובה דומני כי הדברים יפים קל וחומר במקום שבו אדם קיבל צ'קים לצורך מטרה מוגדרת ומסוימת ועשה בהם שימוש בניגוד להרשאתו המפורשת של מושך הצ'קים ביחס לאותה מטרה.

אומנם, המבקשת מסרה את הצ'קים שהם ריקים, למעט חתימה עליהם, ובהתאם לסעיף 19 לפקודת השטרות קיימת רשות להשלימם, אולם עדיין לא נסתרה טענתה כי רפי עשה שימוש בצ'קים שלא כדין תוך הפרת רשותה של המבקשת, ולמצער, כי השלים אותם בניגוד לרשות שניתנה לו. אף סעיף 28 לפקודת השטרות קובע כי פגם בזכות הקניין יכול להיחשב כאשר צ'ק מסוחר אגב מעילה באמון. בשלב זה לא קרסה גירסתה של המבקשת כי הצ'ק אכן סוחר אגב מעילה באמונה. המבקשת בעדותה עמדה על כך כי אין לה כל קשר עם המשיבה, כי לא עשתה איתה כל עיסקה וכי לא הייתה לה כל מטרה במסירת הצ'קים, זולת רכישת רכב. על כן, כאשר מעלה הנתבע טענת הגנה שיש בה כדי לפגום בזכות הקניין של המסחר, הרי עובר הנטל לאוחז בצ'ק להוכיח כי נתן תמורה בעד השטר והיה תם לב.

לאור כל האמור לעיל, אני מקבל את ההתנגדות.

א. התיק נקבע לשמיעת ההוכחות בפני כב' השופטת חנה קלוגמן ביום 6.5.12 שעה 08:30. הצדדים יפעלו לפי תקנה 214ב1 לתקנות סדר הדין האזרחי, תשמ"ד-1984, בהתאם ללוחות הזמנים הקבועים בתקנה זו.

ב. הואיל ומדובר בתביעה בעילה שטרית, יוגשו תחילה תצהירי עדות ראשית על ידי הנתבע עד 45 יום לפני מועד ההוכחות. תצהירי עדות ראשית מטעם התובע יוגשו עד 30 יום לפני מועד ההוכחות.

ג. כל אחד מהצדדים יעביר עותק מתצהיריו ישירות לצד שכנגד, במקביל להגשתם לבית המשפט. עד למועד הגשת תצהירי העדות הראשית, יוגשו ע"י כל אחד מהצדדים כל הבקשות לעניין הזמנת עדים שלא בשליטתם. הצדדים יהיו ערוכים להשמיע את כל עדיהם במועד שנקבע לשמיעת ההוכחות וכן לסכם בעל פה.

התוכן בעמוד זה אינו מלא, על מנת לצפות בכל התוכן עליך לבחור אחת מהאופציות הבאות: הורד קובץ לרכישה הזדהה

בעלי דין המבקשים הסרת המסמך מהמאגר באמצעות פניית הסרה בעמוד יצירת הקשר באתר. על הבקשה לכלול את שם הצדדים להליך, מספרו וקישור למסמך. כמו כן, יציין בעל הדין בבקשתו את סיבת ההסרה. יובהר כי פסקי הדין וההחלטות באתר פסק דין מפורסמים כדין ובאישור הנהלת בתי המשפט. בעלי דין אמנם רשאים לבקש את הסרת המסמך, אולם במצב בו אין צו האוסר את הפרסום, ההחלטה להסירו נתונה לשיקול דעת המערכת
הודעה Disclaimer

באתר זה הושקעו מאמצים רבים להעביר בדרך המהירה הנאה והטובה ביותר חומר ומידע חיוני. עם זאת, על המשתמשים והגולשים לעיין במקור עצמו ולא להסתפק בחומר המופיע באתר המהווה מראה דרך וכיוון ואינו מתיימר להחליף את המקור כמו גם שאינו בא במקום יעוץ מקצועי.

האתר מייעץ לכל משתמש לקבל לפני כל פעולה או החלטה יעוץ משפטי מבעל מקצוע. האתר אינו אחראי לדיוק ולנכונות החומר המופיע באתר. החומר המקורי נחשף בתהליך ההמרה לעיוותים מסויימים ועד להעלתו לאתר עלולים ליפול אי דיוקים ולכן אין האתר אחראי לשום פעולה שתעשה לאחר השימוש בו. האתר אינו אחראי לשום פרסום או לאמיתות פרטים של כל אדם, תאגיד או גוף המופיע באתר.שאל את המשפטן
יעוץ אישי שלח את שאלתך ועורך דין יחזור אליך
* *   
   *
 

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

כל הזכויות שמורות לפסקדין - אתר המשפט הישראלי
הוקם ע"י מערכות מודרניות בע"מ