אינדקס עורכי דין | פסיקה | המגזין | חקיקה | כתבי טענות | טפסים | TV | משאלים | שירותים משפטיים | פורום עורכי דין נגישות
חיפוש עורכי דין
מיקומך באתר: עמוד ראשי >> חיפוש פסקי-דין >> אלטוחוב נ' אף.סי. (פליינג קרגו) אקספרס בע"מ

אלטוחוב נ' אף.סי. (פליינג קרגו) אקספרס בע"מ

תאריך פרסום : 03/12/2013 | גרסת הדפסה
ס"ע
בית דין אזורי לעבודה חיפה
10742-09-11
25/11/2013
בפני השופט:
מיכל נעים דיבנר

- נגד -
התובע:
התובע: דניס אלטוחוב
הנתבע:
הנתבעת: אף.סי. (פליינג קרגו) אקספרס בע"מ

החלטה

בפני בקשה לגילוי מסמכים מטעם התובע.

הרקע לבקשה

1.בבסיס התביעה עומדת עתירתו של התובע לחיוב הנתבעת לתשלום גמול בגין עבודה בשעות נוספות, כאשר מנגד מפנה הנתבעת להסכם בין הצדדים אשר לפיו שולם לתובע שכר בסיס בצירוף שכר עידוד וזאת לטענתה גם כנגד זכותו לגמול שעות נוספות.

2.לאחר שמיעת עדות התובע בדיון שהתקיים ביום 7.10.13, ביקש התובע שהות להגיש בקשה לגילוי מסמכים ותצהירים משלימים. עיקר הבקשה היה נעוץ בתלוש שכר שהגיע לידי ב"כ התובע במועד הדיון ואשר לטענת התובע תומך בטענתו כי הובטח לו שהשכר שקיבל, הן השכר החודשי והם שכר העידוד, הינו למעשה שכר בסיס ובנוסף לו היה אמור לקבל שעות נוספות.

3.לאחר הדיון הגיש התובע בקשה זו לגילוי המסמכים הבאים:

"א. תלושי שכר של כל העובדים בנתבעת שעבדו בשכר "לפי חבילות" ולאחר מכן הועברו ע"י הנתבעת לעבוד בשיטת "שכר עידוד" הנהוגה בנתבעת. עבור כל עובד כזה מבוקשים 3 תלושי שכר מלפני השינוי ו-3 תלושי שכר לאחר השינוי (איך צורך שיופיעו שמות העובדים...).

ב. עותק מההסכמים עליהם הוחתמו העובדים הנ"ל בסמוך לפני המעבר לשיטת "שכר עידוד" (שוב ללא זיהוי העובדים)".

4.התובע תמך בקשתו בטענה כי רק במועד הדיון הגיע לידיו תלוש שכר של עובד אחר, אשר ביצע עבודה זהה לשלו ואשר שכרו שולם לפי "תפוקה", לפני המעבר לשיטת "שכר עידוד". לטענת התובע, גילוי המסמכים יוכיח שכמוהו, גם עובדים אחרים מצאו במועד המעבר לשיטת שכר עידוד (שהינה פיקטיבית ושקרית לטענת התובע), ששכר הבסיס שלהם (הנחשב לצורך זכויות סוציאליות) נחצה למעשה לשניים, מבלי שהבינו את משמעות השינוי. לבסוף טוען התובע כי "לצורך חקר האמת יש משמעות אקוטית לדעת מה היה באמת שכרם של אותם עובדים קבועים אחראי אזור, שעבדו לפני השינוי "לפי חבילות"".

5.הנתבעת התנגדה לבקשה ותמצית טענותיה הינו כי אין מדובר אלא במסע דיג, שמנסה לבסס טענה שכלל לא נטענה והינה בגדר הרחבת חזית. התובע הגיב לתשובה וטען כי בהתנגדותה מגלה הנתבעת כי יש לה מה להסתיר וכי רק בגילוי המסמכים המבוקשים תיחשף האמת אודות השיטה השקרית, לטענתו, של תשלום שכר עידוד פיקטיבי.

הכרעה

6.תקנה 46(א) לתקנות בית הדין לעבודה (סדרי דין), התשנ"ב-1991 (להלן – תקנות סדר הדין), קובעת כי בית הדין רשאי ליתן צו למסירת פרטים נוספים או לגילוי ועיון במסמכים, "אם היה סבור שיש צורך בכך כדי לאפשר דיון יעיל או כדי לחסוך בהוצאות". מתוך כך אבחן את הבקשה.

7.בכתב התביעה טען התובע כי החל לעבוד בנתבעת בשכר שעתי, בתוספת גמול שעות נוספות ובחודש 3/2007 שונה בסיס שכרו לשכר חודשי, בתוספת "עמלות" בגין חבילות שמסר (סע' 7 לכתב התביעה), מבלי שקיבל מאותו מועד ואילך כל תשלום נוסף עבור עבודתו בשעות נוספות. התובע ביקש לחשב את הסעדים שתבע על יסוד שכרו הממוצע, לרבות ה"עמלות" (אשר הוגדרו בתלושי השכר כ"שכר עידוד") והסעדים שנתבעים הינם הפרשי גמול בגין עבודה בשעות נוספות, הפרשי דמי גמולים לפנסיה והפרשי פיצויי פיטורים (שני האחרונים נובעים מהפער ביחס לבסיס השכר).

הנתבעת הפנתה בכתב ההגנה להסכם שנחתם בין הצדדים ביום 12.3.2007 ואשר בהתאם לו, שונה בסיס השכר של התובע משכר שעתי לשכר חודשי בצירוף שכר עידוד. לטענת הנתבעת, על פי ההסכם אין התובע זכאי לתשלום בגין שעות עבודה נוספות, מעבר לשכר העידוד ששולם לו ואשר עולה על הגמול שהיה מקבל התובע בגין שעות נוספות.

8.בתצהירו העלה התובע לראשונה טענה בדבר הבטחה שנמסרה לו במועד השינוי בשכרו כי הוא למעשה מקודם בתפקיד ובשכר ועל כן הוא יקבל שכר גבוה יותר. התובע לא פירט מי מסר לו את ההבטחה הנטענת. בפועל, כך טען, למרות שנדרש לשעות עבודה מרובות יותר, למעשה המשיך לקבל את אותו שכר, תוך ששונה שמם של רכיבי השכר ומבלי ששולם לו גמול בגין עבודה בשעות נוספות.

9.בדיון הוכחות שהתקיים ביום 7.10.13 ולאחר שתמה חקירת התובע, "שלף" ב"כ התובע תלוש שכר של עובד אחר והציג אותו בפני העדה מטעם הנתבעת. כפי שנרשם בהחלטה מאותו מועד, מדובר בתלוש שכר משנת 2006 של עובד אחר, שלפיו שכרו שולם לפי "תפוקה" (ולא כ"שכר שעתי" או כ"שכר בסיס בצירוף שכר עידוד").

10.על יסוד הדברים האמורים לעיל, בבואי לדון בבקשה שבפני, לא מצאתי כל רלוונטיות למסמכים המבוקשים על ידי התובע. ואסביר –

11.המבחן העיקרי שעל בסיסו תיבחן בקשה לגילוי מסמכים הוא מבחן הרלוונטיות. על המבקש להצביע על קיומה של זיקה ברורה בין המסמכים שגילויים מתבקש לבין טענותיו בהליך העיקרי. זוהי הרלוונטיות במובנה הצר. בהיעדרה, אין להיעתר לבקשת הגילוי. מאידך, לא די בהתקיימות רלוונטיות במובנה הצר, שכן על המבקש להוסיף ולהצביע על אינטרס בר הגנה המצדיק את גילוי המסמכים המבוקש על ידו. בהתקיימם של אלה יש להמשיך ולבדוק האם בקשת הגילוי מוצדקת בשים לב לאיזון בין האינטרסים של מבקש הגילוי, מחד, ושל הצד השני, מאידך, על רקע נסיבותיו של המקרה (ע"ע (ארצי) 494/06 מדינת ישראל – אבנצ'ק, מיום 28.3.07; ולאחרונה ברע 54124-06-12 דיוינסקי - HSBC Private Bank (Suisse) SA ואח', מיום 7.3.11).

12.במקרה הנדון, מבקש התובע לעיין בכל תלושי השכר של עובדי הנתבעת, אשר עברו מתשלום שכר "לפי חבילות" (שהוא ככל הנראה שכר "תפוקה") לתשלום שכר לפי "שכר עידוד". ברי, לאור האמור לעיל, כי אין מדובר בעובדים שעניינם דומה כלל לזה של התובע, שכן הוא עבר מבסיס שכר שעתי לבסיס שכר חודשי בצירוף שכר עידוד. בהתאם, את טענות התובע יש לבחון בהתייחס לנסיבות העסקתו שלו, לרבות תלושי השכר, חוזה ההעסקה (שאין מחלוקת לגביו שנחתם על ידי הצדדים) או הבטחות שיוכחו, ולא בהתאם לנסיבות העסקתם של עובדים אחרים שעניינם שונה בתכלית.

13.לא בכדי פורטו לעיל טענות התובע בכתב התביעה ואף כפי שהורחבו בתצהירו, וזאת על מנת להבהיר כי אין בהן כל טענה ביחס לעובדים אחרים, בין אם קיבלו שכר לפי "תפוקה" ובין אם בדרך אחרת, מהם ניתן ללמוד על עניינו.

התוכן בעמוד זה אינו מלא, על מנת לצפות בכל התוכן עליך לבחור אחת מהאופציות הבאות: הורד קובץ לרכישה הזדהה

בעלי דין המבקשים הסרת המסמך מהמאגר באמצעות פניית הסרה בעמוד יצירת הקשר באתר. על הבקשה לכלול את שם הצדדים להליך, מספרו וקישור למסמך. כמו כן, יציין בעל הדין בבקשתו את סיבת ההסרה. יובהר כי פסקי הדין וההחלטות באתר פסק דין מפורסמים כדין ובאישור הנהלת בתי המשפט. בעלי דין אמנם רשאים לבקש את הסרת המסמך, אולם במצב בו אין צו האוסר את הפרסום, ההחלטה להסירו נתונה לשיקול דעת המערכת
הודעה Disclaimer

באתר זה הושקעו מאמצים רבים להעביר בדרך המהירה הנאה והטובה ביותר חומר ומידע חיוני. עם זאת, על המשתמשים והגולשים לעיין במקור עצמו ולא להסתפק בחומר המופיע באתר המהווה מראה דרך וכיוון ואינו מתיימר להחליף את המקור כמו גם שאינו בא במקום יעוץ מקצועי.

האתר מייעץ לכל משתמש לקבל לפני כל פעולה או החלטה יעוץ משפטי מבעל מקצוע. האתר אינו אחראי לדיוק ולנכונות החומר המופיע באתר. החומר המקורי נחשף בתהליך ההמרה לעיוותים מסויימים ועד להעלתו לאתר עלולים ליפול אי דיוקים ולכן אין האתר אחראי לשום פעולה שתעשה לאחר השימוש בו. האתר אינו אחראי לשום פרסום או לאמיתות פרטים של כל אדם, תאגיד או גוף המופיע באתר.שאל את המשפטן
יעוץ אישי שלח את שאלתך ועורך דין יחזור אליך
* *   
   *
 

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

כל הזכויות שמורות לפסקדין - אתר המשפט הישראלי
הוקם ע"י מערכות מודרניות בע"מ