אינדקס עורכי דין | פסיקה | המגזין | טפסים | פסקדין Live | משאלים | שירותים משפטיים | פורום עורכי דין נגישות
חיפוש עורכי דין
מיקומך באתר: עמוד ראשי >> חיפוש פסקי-דין >> אלווטניה חב' לביטוח בע"מ ואח' נ' בדריה ואח'

אלווטניה חב' לביטוח בע"מ ואח' נ' בדריה ואח'

תאריך פרסום : 05/10/2010 | גרסת הדפסה
תא"מ
בית משפט השלום ירושלים
5143-09
05/10/2010
בפני השופט:
מרים ליפשיץ-פריבס

- נגד -
התובע:
1. אלווטניה חב' לביטוח בע"מ
2. ג'ית האני מוחמד

הנתבע:
1. סובחי חסן בדריה
2. כלל חב' לביטוח בע"מ

פסק-דין

פסק דין

1.תאונת דרכים התרחשה בשטח הרשות הפלסטינאית, בה היו מעורבים רכבו של התובע המבוטח ע"י התובעת ורכבו של הנתבע, המבוטח ע"י הנתבעת.

2.התובעים טוענים כי האחריות לתאונה מוטלת על הנתבע, אשר סטה לנתיבו של התובע ופגע ברכבו, בדופן השמאל.

התובעת טוענת כי היא שילמה לתובע את נזקיו עקב התאונה בהיותה המבטחת על רכבו והתובע טוען כי שילם לתובעת השתתפות עצמית. התובעים, בקשו שהפיצוי עקב התאונה ישולם לכל אחד מהם לפי הוצאותיו בגין התאונה או לתובע, אשר ישלם לתובעת את הוצאותיה.

3.הנתבעים, טענו בכתב ההגנה לאחריותו של התובע לתאונה ובנוסף טענה הנתבעת כנגד זכותה של התובעת לקבל פיצוי בשל אי הצגת פוליסת הביטוח או אישור על תשלומיה לתובע בגין התאונה.

4.בסיכומיו של ב"כ הנתבעים נטען לראשונה, כי התובעת איננה זכאית לתשלום הואיל ואינה מבטחת, הזכאית לתחלוף. בנוסף נטען כנגד המצאת צילומי המחאות לראשונה בישיבה המקדמית מבלי שניתן לשייך את התשלומים על פיהן, לתאונה דנן. כמו כן, טען ב"כ הנתבעים כנגד חוות הדעת של השמאי מטעם התובעים, שהוגשה שלא על פי הוראת פקודת הראיות וכנגד תוכנה.

5.פסק הדין יינתן בהנמקה תמציתית כמצוות תקנה 214 טז לתקנות סדר הדין האזרחי, בהליך של סדר דין מהיר.

6.התובע העיד על נסיבות התאונה באומרו כי הנתבע, איבד שליטה על רכבו וסטה לנתיבו. למרות סטייתו לשוליים על מנת למנוע את הפגיעה ברכבו, לא היה בכך כדי למנוע את פגיעת הנתבע ברכבו, בדופן שמאל (עמ' 1 שורות 23-28 ותשריט התאונה ת/1).

הנתבע אישר בעדותו את גרסת התובע לפיה, בפנייתו ימינה הוא פגע בשתי דלתות רכבו של התובע .

לפיכך, אני קובעת כי האחריות לתאונה מוטלת על הנתבע.

7.הנתבעת טענה בישיבה המקדמית כנגד היעדר פירוט של מקום התאונה בכתב התביעה ואי ידיעתה עד לדיון, על כך התרחשותה בשטחי הרשות הפלסטינאית. על כך, לא ניטען בכתב ההגנה ומעדותו של מבוטחה – הנתבע עולה כי היטב זכורים לו פרטי התאונה ולפיכך, היה בידי הנתבעת ללמוד ממנו על כך. בהתאם לכך, אני דוחה את בקשת הנתבעת למחיקת התביעה בהיעדר פרטים לגבי התאונה, אף שהיה על התובעים להקפיד על הבאת מלוא הפרטים בכתב התביעה.

8. הנתבעת, לא טענה בכתב ההגנה כי אם בסיכומיה, כנגד מעמדה של התובעת כמבטחת ובשאלת זכותה לשיבוב, עקב אי רישומה כמבטחת בישראל. התובעת, טענה מנגד להרחבת חזית בהעלאת טענה זו לראשונה, בסיכומים.

עיון בכתב ההגנה מלמד כי הנתבעת הרחיבה חזית אסורה בסיכומיה, מבלי שביקשה לתקן את כתב ההגנה למרות, שניתן היה ללמוד על מעמדה של התובעת כמבטחת על פי כתב התביעה גופו . אל לה לנתבעת להרחיב את היריעה בשלב הסיכומים וללא נטילת רשות לתיקון כתב ההגנה. על כך מצינו בע"א 6799/02 יולזרי נ' בנק המזרחי המאוחד בע"מ (פד"י נ"ח (2) 145) בעמ' 151: האיסור להרחיב חזית עיקרו בכך שבעל דין, אינו רשאי לחרוג מגדר המחלוקת כפי שהוצבה בכתבי הטענות אלא אם כן נעתר בית המשפט לבקשתו לתקן את כתבי טענותיו או אם הצד שכנגד נתן הסכמתו במפורש או מכללא".

למרות האיסור להרחבת חזית, ייאמר בהערת אגב כי אילו נטענה הטענה בנידון כבר בכתב ההגנה, היה מקום להכריע בה בשאלת שלילת הזכות לשיפוי עקב תשלומי התובעת גם אם אינה נכנסת לגדרו של סעיף 62א. לחוק חוזה הביטוח, התשמ"א - 1981 בשים לב לנסיבות המיוחדות של התאונה והתשלום בגינה, לאור מקום התאונה בשטחי הרשות הפלסטינאית; רישום רכבו של התובע במשרד הרישוי של הרשות הפלסטינאית ובשל כתובתו של התובע, בתחומי הרשות (עותק רישוי הרכב צורף כנספח לכתב התביעה).

9. הנתבעת טענה בכתב ההגנה כנגד אי הצגת אישורים, להוכחת תשלומי התובעת עקב התאונה. התובעת הגישה בקשה לתיקון כתב התביעה ולהצגת עותק ההמחאות ששולמו על ידה למוסך ולשמאי, בגין התאונה. הרשות לתיקון כתב התביעה ניתנה בהחלטתי מיום 5.9.10 ולא נסתרה בדיון טענת ב"כ התובעים על שיגור המסמכים לב"כ הנתבעים כבר ביום 8.3.10 (מכתב השיגור, צורף כנספח לבקשה לתיקון כתב תביעה).

בה בשעה, צודקת הנתבעת כי לא צורף מסמך מהותי לתביעה, כאמור בסעיף 75 (ב) לתקנות סדר הדין האזרחי, באי הצגת פוליסת הביטוח ע"י התובעת. למרות זאת, משהוצג עותק ההמחאות ששולמו ע"י התובעת למוסך ולשמאי בגין התאונה כפי שיורחב להלן, אני קובעת על פי סמכותי כי לצורך בירור האמת ועשיית הצדק, אין באי הצגת הפוליסה כדי להביא למחיקת התביעה וניתן להסתפק בעותק ההמחאות, להוכחת היריבות עימה בפרט, כאשר זכותה של התובעת אינה מכוח חוק חוזה הביטוח וכן, אין מדרכן של מבטחות, להתנדב לשלם לתגמולי ביטוח למבוטח, אלא אם כן קיימת חבות כלפיו (ראה: ע"א 7148/94 הכשרת היישוב חברה לביטוח בע"מ נ' חברת השמירה בע"מ, פד"י נ(4) 567 ). נכונים הדברים, גם ביחס למבטחות בתחומי הרש"פ.

יחד עם זאת, יש לחייב את התובעת בתשלום הוצאות לנתבעת, עקב מחדלה זה.

10.בחנתי את צילום ההמחאות ומצאתי לפי פרטיהן כי יש בהן כדי לתמוך בטענות התובעת על תשלומיה, בגין התאונה. החשבונית מהמוסך (צורפה כנספח לכתב התביעה) מלמדת כי בוצע תיקון ברכבו של התובע , על פי פרטי הרכב ובעליו, כאמור ברישא של החשבונית. בנוסף לכך, הנזקים שתוקנו ברכב על פי החשבונית, תואמים לנזקי התובע עקב התאונה על פי תיאור נסיבותיה כמובא לעיל. ההמחאה בסך 19,355 ₪ מיום 05/06/08 נרשמה ע"י התובעת לפקודת בעל המוסך, על פי פרטיו על גבי החשבונית ובהתאמה, לסכום הנקוב בחשבונית. בכל אלה, יש כדי להוכיח כי התובעת שילמה את נזקי התובע.

11.צודקת הנתבעת בטענתה, כי נפל פגם בחוות הדעת של השמאי מטעם התובעת באי ציון מועד בדיקת הרכב. לכך חשיבות, עקב מועד הוצאת הדו"ח ביום 5.6.08, שלושה חודשים לאחר התאונה. למרות זאת, אופי הנזקים בחוות הדעת מתאים לנסיבות התאונה וצילומי הנזק שצורפו לחוות הדעת, יש בהם כדי להוכיח כי הרכב נבדק קודם לביצוע התיקון. הערכת הנזק, מתיישבת גם היא עם מחיר התיקון, על פי החשבונית מהמוסך.

הנתבעת, לא בקשה לחקור את השמאי על חוות דעתו וכן לא הגישה חוות דעת נגדית מטעמה.

התוכן בעמוד זה אינו מלא, על מנת לצפות בכל התוכן עליך לבחור אחת מהאופציות הבאות: הורד קובץ לרכישה הזדהה

בעלי דין המבקשים הסרת המסמך מהמאגר באמצעות פניית הסרה בעמוד יצירת הקשר באתר. על הבקשה לכלול את שם הצדדים להליך, מספרו וקישור למסמך. כמו כן, יציין בעל הדין בבקשתו את סיבת ההסרה. יובהר כי פסקי הדין וההחלטות באתר פסק דין מפורסמים כדין ובאישור הנהלת בתי המשפט. בעלי דין אמנם רשאים לבקש את הסרת המסמך, אולם במצב בו אין צו האוסר את הפרסום, ההחלטה להסירו נתונה לשיקול דעת המערכת
הודעה Disclaimer

באתר זה הושקעו מאמצים רבים להעביר בדרך המהירה הנאה והטובה ביותר חומר ומידע חיוני. עם זאת, על המשתמשים והגולשים לעיין במקור עצמו ולא להסתפק בחומר המופיע באתר המהווה מראה דרך וכיוון ואינו מתיימר להחליף את המקור כמו גם שאינו בא במקום יעוץ מקצועי.

האתר מייעץ לכל משתמש לקבל לפני כל פעולה או החלטה יעוץ משפטי מבעל מקצוע. האתר אינו אחראי לדיוק ולנכונות החומר המופיע באתר. החומר המקורי נחשף בתהליך ההמרה לעיוותים מסויימים ועד להעלתו לאתר עלולים ליפול אי דיוקים ולכן אין האתר אחראי לשום פעולה שתעשה לאחר השימוש בו. האתר אינו אחראי לשום פרסום או לאמיתות פרטים של כל אדם, תאגיד או גוף המופיע באתר.שאל את המשפטן
יעוץ אישי שלח את שאלתך ועורך דין יחזור אליך
* *   
   *
 

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

כל הזכויות שמורות לפסקדין - אתר המשפט הישראלי
הוקם ע"י מערכות מודרניות בע"מ