אינדקס עורכי דין | פסיקה | המגזין | טפסים | פסקדין Live | משאלים | שירותים משפטיים | פורום עורכי דין נגישות
חיפוש עורכי דין
מיקומך באתר: עמוד ראשי >> חיפוש פסקי-דין >> אי צירוף נתבעים שאינם בני משפחה לתובענה נזיקית

אי צירוף נתבעים שאינם בני משפחה לתובענה נזיקית

תאריך פרסום : 17/11/2013 | גרסת הדפסה
תמ"ש
בית משפט לעניני משפחה פתח תקווה
27496-07-13
03/11/2013
בפני השופט:
צבי ויצמן

- נגד -
התובע:
1. עזבון המנוחים פלונים ז"ל
2. פלונית

עו"ד ורדית אבידן
הנתבע:
1. פלוני
2. משרד הרווחה
3. מועצה איזורית פלונית - האגף לשירותים חברתיים
4. פלונית
5. פלוני
6. משרד הבריאות
7. בית החולים פלוני
8. פלונית

עו"ד י. ראובינוף
עו"ד בנימינוב דניאל
החלטה

האם מוסמך בית המשפט לענייני משפחה לדון בתביעת נזיקין כנגד מי שאינם בני משפחתו של התובע ?

הקדמת דברים

ביום 23.7.12, בסמוך לחצות, רצח הנתבע 1 (להלן - הנתבע) את שלושת ילדיו הקטינים בדקירות סכין עת שנמו את שנתם, זאת אחר שהשקה אותם במשקה המעורב בחומר מרדים.

התובעים, עזבון הקטינים המנוחים ז"ל (להלן - הקטינים ו/או העזבוןלפי העניין) ואימם של הקטינים (להלן - התובעת), הגישו תביעה כספית נזיקית כנגד הנתבע, אביהם של הקטינים אשר רצחם בדם קר, וכנגד גורמים ציבורים ומקצועיים שונים אשר לטענת התובעים עוולו וחדלו ברשלנותם ו/או בהפרת חובה חקוקה ולא פעלו למניעת הרצח הנורא.

הנתבעים 4-5 הקדימו ועתרו לכך שביהמ"ש יכיר בחסינותם כעובדי ציבור מכח סע' 7 א' לפקודת הנזיקין (נ"ח).

ואולם, כיוון שהנתבעים 2-8 אינם בגדר "בן משפחתו" של מי מהתובעים, כהגדרת מונח זה בחוק בית המשפט לענייני משפחה, התשנ"ה-1995 (להלן- החוק), הקדמתי והוריתי לצדדים ליתן התיחסותם לסוגיית סמכותו הענינית של בית המשפט לעניני משפחה לדון בתובענה שבנדון.

החלטתי ניתנת אחר שעינתי בטענות התובעים והנתבעים 2-8 לסוגיה, הנתבע עצמו נמנע מליתן התיחסותו ותגובתו לנדון.   נאמר על דרך הקיצור כי התובעים עותרים להותרת התובענה במתכונתה לפני בית המשפט לעניני משפחה ולחלופין באם ביהמ"ש לא יקבל טענתם לענין סמכותו הענינית הם עותרים כי ביהמ"ש יורה על העברת התובענה לבית המשפט המחוזי המוסמך, מנגד סבורים  הנתבעים 2-8 כי הסמכות לדון בתובענה, למיצער בכל הקשור לתביעה כנגדם, נתונה לבית משפט השלום.   

סמכותו הענינית של בית המשפט לענייני משפחה

1.         בית המשפט, ובכלל זה בית המשפט לענייני משפחה, מחוייב לבדוק ולוודא שהוא בעל הסמכות לדון בתובענה המונחת לפניו. על בית המשפט מוטל לבחון את העובדות היוצרות את הסמכות העניינית אף אם הצדדים המתדיינים לא חלקו עליה כלל וכלל, שכן סמכותו הענינית של בית המשפט הינה עניין המסור למחוקק לענות בו ולא להסכמת הצדדים (ראה - ע"א 119/87 מרהג' נ' רמדאן ואח'פ"ד מ"ד (4) 377,381 (1990); בג"צ 507/85 תמימי ואח' נ' שר הבטחון ואח'פ"ד מ (2) 505, 511 (1986); ע"א 613/77 אדלר ואח' נ' שומרי אמונים בע"מ  ואח' פ"ד ל"ב (1) 788,792 (1978) ורבים אחרים).

נבחן, איפוא, עד היכן מגעת סמכותו הענינית של בית המשפט לענייני משפחה. 

2.         סע' 3 (א) לחוק בתי המשפט לענייני משפחה, התשנ"ה - 1995 (להלן - החוק) קובע כי ענייני משפחה יידונו בבית המשפט לענייני משפחה, כאשר סע' 1 לחוק  מגדיר מה הם אותם "ענייני משפחה". סמכויותיו של בית המשפט  לענייני משפחה מתפרשות, על פי הוראות חוק אלו, על פני שלושה מישורים עיקריים -

א.        סמכות בענינים מסוימים הנובעים ועולים מתוך המרחב המשפחתי (ענייני מעמד אישי, מזונות או מדור, אבהות ואמהות, החזרת קטין חטוף וכו' - ראה לעניין זה הוראות סע' 1 (1), (3), (4), (5)   לחוק). בתובענות אלו גדר העניין הוא זה המקנה את הסמכות לבית המשפט לענייני משפחה .

ב.        תובענות לפי חוקים ו/או דינים מסוימים המפורטים בסע' 1(6) -1(7) לחוק (כגון- תובענות לפי חוק קביעת גיל, חוק גיל הנישואין, חוק השמות, חוק הירושה וכו') . בתובענות אלו גדר החוק הוא זה המקנה את הסכמוכת לבית המשפט לענייני משפחה.

והמישור השלישי, והוא זה הרלבנטי לענייננו -

ג.        תובענות אזרחיות "שעילתן סכסוך בתוך המשפחה" שהצדדים להן הם "בני משפחה" כהגדרתם בסע' 1 (2) לחוק זה, יהא נושא התובענה או שוויה אשר יהא. בתובענות אלו זהות הצדדים והיותם בני משפחה , כהגדרת מושג זה בחוק, כמו גם מהותו וטיבעו של הסכסוך הם אלו אשר במשולב מקנים את הסמכות לבית המשפט לענייני משפחה.

3.         בפסיקת ביהמ"ש נקבע כי תביעות נזקיות הנוגעות למעשה רצח, תקיפה ואלימות בתוך המשפחה ידונו בבית המשפט לענייני משפחה (רע"א 9343/08 - פלוני נ' פלונית . תק-על 2009(1), 4118; (תא (י-ם) 6500/04 עזבון אלימלך נ' עיזבון אפוטה (טרם פורסם) (22.11.2005) . ביהמ"ש הטעים והבהיר, בין השאר, כי -

"לתביעות בקטגוריה זו מספר רבדים הדורשים את מומחיותו המיוחדת של בית המשפט לענייני משפחה בהבנת הדינאמיקה והרגישות המשפחתית. ראשית, ההנחה היא שלבית המשפט לענייני משפחה כלים מיטביים להבנת חומרתם העודפת של מעשי עוולה מסוג זה המבוצעים במסגרת המשפחתית העדינה, והנזקים הייחודיים הנלווים לכך. בטוחני כי הבנה זו תתרום לביטוי הנזק בפיצוי ראוי ושלם יותר לנפגעים ממעשי העוולה. שנית, דיני הראיות וסדרי הדין הגמישים בהתאם לס' 8 לחוק בתי המשפט לענייני משפחה יסייעו גם כן בהתמודדות עם הקשיים הייחודיים העולים בתביעות מעין אלו ..." (רע"א 9343/08 הנ"ל; בע"מ 8098/04 פלונית נ' פלונים, פ"ד נט(3) 111 (2004) הדברים נאמרו בעיקרם לעניין עבירות מין בתוך המשפחה אך יפים הם בהתאמה הנדרשת גם לעניין מעשי אלימות אחרים הנעשים המרחב המשפחתי)

ברי, איפוא, כי התביעה כנגד הנתבע, אביהם הרוצח של הקטינים, חוסה תחת סמכותו של בית המשפט לענייני משפחה. עצם העובדה שעסקינן באב אשר רצח את ילדיו במהלך שהייתם עימו במסגרת הסדרי הראיה שנקבעו לו, מלמדת על אירוע שאירע בין בני המשפחה בתוך המרחב המשפחתי והורתו בדינמיקה המשפחתית ובנבכי נפשו ופועלו של בן המשפחה ככזה.

אך מה יהא כאשר התביעה מערבת בתוכה נוסף לעילה הנטענת כנגד בן המשפחה, אף תביעות ועילות כנגד מי שאינו בן משפחה, כבעניין דנן ? האם ידרש בית המשפט אף לתובענה כנגד אלו שאינם בני משפחה ואשר ענינם אינו מצריך, מטיבעם של דברים, את מומחיותו המיוחדת?

התוכן בעמוד זה אינו מלא, על מנת לצפות בכל התוכן עליך לבחור אחת מהאופציות הבאות: הורד קובץ לרכישה הזדהה

בעלי דין המבקשים הסרת המסמך מהמאגר באמצעות פניית הסרה בעמוד יצירת הקשר באתר. על הבקשה לכלול את שם הצדדים להליך, מספרו וקישור למסמך. כמו כן, יציין בעל הדין בבקשתו את סיבת ההסרה. יובהר כי פסקי הדין וההחלטות באתר פסק דין מפורסמים כדין ובאישור הנהלת בתי המשפט. בעלי דין אמנם רשאים לבקש את הסרת המסמך, אולם במצב בו אין צו האוסר את הפרסום, ההחלטה להסירו נתונה לשיקול דעת המערכת
הודעה Disclaimer

באתר זה הושקעו מאמצים רבים להעביר בדרך המהירה הנאה והטובה ביותר חומר ומידע חיוני. עם זאת, על המשתמשים והגולשים לעיין במקור עצמו ולא להסתפק בחומר המופיע באתר המהווה מראה דרך וכיוון ואינו מתיימר להחליף את המקור כמו גם שאינו בא במקום יעוץ מקצועי.

האתר מייעץ לכל משתמש לקבל לפני כל פעולה או החלטה יעוץ משפטי מבעל מקצוע. האתר אינו אחראי לדיוק ולנכונות החומר המופיע באתר. החומר המקורי נחשף בתהליך ההמרה לעיוותים מסויימים ועד להעלתו לאתר עלולים ליפול אי דיוקים ולכן אין האתר אחראי לשום פעולה שתעשה לאחר השימוש בו. האתר אינו אחראי לשום פרסום או לאמיתות פרטים של כל אדם, תאגיד או גוף המופיע באתר.שאל את המשפטן
יעוץ אישי שלח את שאלתך ועורך דין יחזור אליך
* *   
   *
 

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

כל הזכויות שמורות לפסקדין - אתר המשפט הישראלי
הוקם ע"י מערכות מודרניות בע"מ