אינדקס עורכי דין | פסיקה | המגזין | חקיקה | כתבי טענות | טפסים | TV | משאלים | שירותים משפטיים | פורום עורכי דין נגישות
חיפוש עורכי דין
מיקומך באתר: עמוד ראשי >> חיפוש פסקי-דין >> אישור תובענה ייצוגית בשם עיוורים ולקויי ראייה כלפי חברות אגד ודן

אישור תובענה ייצוגית בשם עיוורים ולקויי ראייה כלפי חברות אגד ודן

תאריך פרסום : 18/07/2010 | גרסת הדפסה
ת"צ
בית המשפט המחוזי בירושלים
9177-07
18/07/2010
בפני השופט:
יצחק ענבר

- נגד -
התובע:
1. ראובן ברון
2. מישל לוסטיגמן
3. בזכות - המרכז לזכויות אדם של אנשים עם מוגבלות

עו"ד ש' אהרונסון
עו"ד א' קדרי
עו"ד ע' לוי
הנתבע:
1. "אגד" אגודה שיתופית לתחבורה בישראל בע"מ
2. "דן" חברה לתחבורה ציבורית בע"מ

עו"ד ג' טיכו
עו"ד עוד ל' בארי
עו"ד א' מיכאלי
עו"ד י' רוזנטל
החלטה

1.      מבקש 1 הוא לקוי ראייה. מבקש 2 הוא עיוור. שני המבקשים נוהגים להשתמש בשירותי תחבורה ציבורית עירונית המסופקים על-ידי המשיבות. מבקשת 3 היא ארגון הפועל לקידום זכויותיהם של אנשים עם מוגבלות ולשילובם בחברה.

2.      משיבות 2-1 מחזיקות כל אחת ברישיון קו ומפעילות ברחבי הארץ קווי שירות של אוטובוסים עירוניים. על פי הנטען בבקשה, המשיבות מחזיקות יחדיו בנתח שוק מכריע של כ-90% משירותי התחבורה הציבורית העירונית.

3.       לטענת המבקשים, המשיבות מפרות את חובותיהן החוקיות באשר להנגשת התחבורה הציבורית העירונית לעיוורים וללקויי ראייה. מכאן בקשת רשות הייצוג, שבה עותרים המבקשים לאשר את תביעתם כתביעה ייצוגית בשם כל העיוורים ולקויי הראייה, אשר מרכז חייהם בישראל במהלך 7 השנים שקדמו להגשת התובענה. עילות התובענה הן הפרת חוק שוויון זכויות לאנשים עם מוגבלות, תשנ"ח-1998; הפרת תקנות שוויון זכויות לאנשים עם מוגבלות (הסדרת נגישות לשירותי תחבורה ציבורית), התשס"ג-2003; הפרת תקנות התעבורה, תשכ"א-1961, ועוולות נזיקיות של היפר חובה חקוקה ורשלנות. הסעד המבוקש הוא צו עשה, המורה למשיבות להקצות את המשאבים הנדרשים ולקיים לאלתר את הוראות תקנות הנגישות, תקנות התעבורה וחוק שוויון זכויות לאנשים עם מוגבלות, ובכלל זה לפעול ליצירתה של תכנית הנגשה וליישומה; נוסף על כך נדרש פיצוי בסך של 5,000 ש"ח בגין נזקיו של כל אחד מחברי הקבוצה.

4.       המשיבות טענו כי יש לדחות את הבקשה, וזאת הן נוכח העדרה של עילת תביעה למבקשים ולחברי הקבוצה, והן נוכח אי התקיימותם של יתר תנאי הסף.

5.       ב"כ הצדדים ויתרו על חקירות נגדיות של המצהירים וסיכמו בעל-פה. לאחר שמיעת הסיכומים סברתי כי ראוי לבקש את עמדתו של היועץ המשפטי לממשלה בסוגיות השנויות במחלוקת, וזו הוגשה ביום 31/12/09. בהמשך הוגשה על ידי היועץ המשפטי לממשלה הודעה מעדכנת בדבר תמורות שחלו בהסדרת ההנגשה למן הגשתה של בקשת רשות הייצוג, וב"כ הצדדים הגישו השלמת טיעון מטעמם. ניסיונות להגיע להסדר מוסכם לא עלו יפה. באה אפוא העת להכריע בבקשה.

א.  התוספת השנייה לחוק כבסיס לבקשה

6.      סעיף 3(א) לחוק תובענות ייצוגיות קובע:

לא תוגש תובענה ייצוגית אלא בתביעה כמפורט בתוספת השנייה או בעניין שנקבע בהוראת חוק מפורשת כי ניתן להגיש בו תובענה ייצוגית.

7.       בקשת רשות הייצוג שלפניי מעוגנת בפרט 9(1) לתוספת השנייה, שלפיו ניתן להגיש תובענה ייצוגית בקשר ל "תביעה בעילה לפי פרקים ד', ה' או ה' 1 לחוק שוויון זכויות לאנשים עם מוגבלות". כמו-כן ניתן לעגנה בפרט 1 לתוספת השנייה, הקובע כי ניתן להגיש תובענה ייצוגית בקשר ל "תביעה כנגד עוסק, כהגדרתו בחוק הגנת הצרכן, בקשר לעניין שבינו לבין לקוח, בין אם התקשרו בעסקה ובין אם לאו".

ב.  מבקשת 3 אינה רשאית להגיש בקשת רשות יצוג

8.      לטענת המשיבות, מבקשת 3 אינה עומדת בתנאים הקבועים בסעיף 4(א) לחוק תובענות ייצוגיות, המפרטים מי רשאי להגיש תובענה ייצוגית, זאת מהטעם שאינה " אדם שיש לו עילה בתביעה", אינה " רשות ציבורית" ואף אינה מקיימת את האמור בסעיף 4(א)(3), שלפיו רשאי להגיש בקשת רשות ייצוג " ארגון בתביעה או בעניין כאמור בסעיף 3(א), שבתחום אחת המטרות הציבוריות שבהן עוסק הארגון - בשם קבוצת בני אדם אשר אותה תביעה או אותו עניין מעוררים שאלות מהותיות של עובדה או משפט המשותפות לכלל החברים הנמנים עמה, ובלבד שבית המשפט שוכנע כי, בנסיבות העניין, קיים קושי להגיש את הבקשה בידי אדם כאמור בפסקה (1)".

9.      למבקשת 3 אכן לא עומדת עילה אישית נגד המשיבות, והיא אינה "רשות ציבורית". מקובלת עליי טענתן של המשיבות, כי גם לא הונחה תשתית עובדתית לכך, שבנסיבות העניין קיים קושי להגיש את בקשת רשות הייצוג בידי אדם כאמור בסעיף 4(א)(1) לחוק. אדרבא, העובדה כי הבקשה הוגשה על-ידי מבקשים 2-1 מלמדת כי לא קיים קושי כזה. אני מורה, אפוא, על מחיקתה של מבקשת 3 מבקשת רשות הייצוג.

ג.   עילת תביעה אישית וסיכויי ההצלחה של      תביעות חברי הקבוצה

        כללי

10.     על פי סעיף 4(א)(1) לחוק תובענות ייצוגיות, על המבקשים לשכנע בקיומה של עילת תביעה אישית "במידת הסבירות הראויה - ולא על פי האמור בכתב התביעה בלבד" (ע"א 458/06 שטנדל נ' חברת בזק בינלאומי בע"מ, בעמוד 10; רע"א 729/04 מדינת ישראל נ' קו מחשבה בע"מ בפסקה 10). לתנאי סף זה מתקשר סעיף 8(א)(2)לחוק, המטיל על המבקשים לשכנע כי "יש אפשרות סבירה" שהשאלות המשותפות העולות בתובענה יוכרעו לטובת הקבוצה. להלן אבחן תנאים אלו במאוחד. אפתח בסקירתה של התשתית הנורמטיבית הצריכה לעניין.

       חוק שוויון זכויות לאנשים עם מוגבלות

11.     הזכות להנגשת שירותי תחבורה ציבורית עירונית מעוגנת בחוק שוויון זכויות לאנשים עם מוגבלות, התשנ"ח-1998 (להלן: " החוק", או: "חוק ההנגשה"). על פי עקרון היסוד הקבוע בסעיף 1 לחוק: "זכויותיהם של אנשים עם מוגבלות ומחויבותה של החברה בישראל לזכויות אלה, מושתתות על ההכרה בעקרון השוויון, על ההכרה בערך האדם שנברא בצלם ועל עקרון כבוד הבריות". על פי סעיף 2 לחוק "חוק זה מטרתו להגן על כבודו וחירותו של אדם עם מוגבלות, ולעגן את זכותו להשתתפות שוויונית ופעילה בחברה בכל תחומי החיים, וכן לתת מענה הולם לצרכיו המיוחדים באופן שיאפשר לו לחיות את חייו בעצמאות מרבית, בפרטיות ובכבוד, תוך מיצוי מלוא יכולתו". סעיף 19, הנמצא בפרק ה' לחוק, קובע כדלקמן:

(א) אדם עם מוגבלות זכאי לשירותי תחבורה ציבורית נגישים ומתאימים לשימושו, בתדירות סבירה, לרבות אפשרות גישה לתחנות ולנמלים שבמסגרתם פועלים שירותי תחבורה ציבורית; בסעיף זה, "שירותי תחבורה ציבורית" - אוטובוסים בקווים עירוניים, רכבות, תובלה אווירית ואניות, המיועדים לציבור.

(ב) מפעיל שירות תחבורה ציבורית ורשות מקומית יסדירו נגישות כאמור בסעיף קטן (א), כל אחד בתחום אחריותו.

התוכן בעמוד זה אינו מלא, על מנת לצפות בכל התוכן עליך לבחור אחת מהאופציות הבאות: הורד קובץ לרכישה הזדהה

בעלי דין המבקשים הסרת המסמך מהמאגר באמצעות פניית הסרה בעמוד יצירת הקשר באתר. על הבקשה לכלול את שם הצדדים להליך, מספרו וקישור למסמך. כמו כן, יציין בעל הדין בבקשתו את סיבת ההסרה. יובהר כי פסקי הדין וההחלטות באתר פסק דין מפורסמים כדין ובאישור הנהלת בתי המשפט. בעלי דין אמנם רשאים לבקש את הסרת המסמך, אולם במצב בו אין צו האוסר את הפרסום, ההחלטה להסירו נתונה לשיקול דעת המערכת
הודעה Disclaimer

באתר זה הושקעו מאמצים רבים להעביר בדרך המהירה הנאה והטובה ביותר חומר ומידע חיוני. עם זאת, על המשתמשים והגולשים לעיין במקור עצמו ולא להסתפק בחומר המופיע באתר המהווה מראה דרך וכיוון ואינו מתיימר להחליף את המקור כמו גם שאינו בא במקום יעוץ מקצועי.

האתר מייעץ לכל משתמש לקבל לפני כל פעולה או החלטה יעוץ משפטי מבעל מקצוע. האתר אינו אחראי לדיוק ולנכונות החומר המופיע באתר. החומר המקורי נחשף בתהליך ההמרה לעיוותים מסויימים ועד להעלתו לאתר עלולים ליפול אי דיוקים ולכן אין האתר אחראי לשום פעולה שתעשה לאחר השימוש בו. האתר אינו אחראי לשום פרסום או לאמיתות פרטים של כל אדם, תאגיד או גוף המופיע באתר.שאל את המשפטן
יעוץ אישי שלח את שאלתך ועורך דין יחזור אליך
* *   
   *
 

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

כל הזכויות שמורות לפסקדין - אתר המשפט הישראלי
הוקם ע"י מערכות מודרניות בע"מ