אינדקס עורכי דין | פסיקה | המגזין | טפסים | פסקדין Live | משאלים | שירותים משפטיים | פורום עורכי דין נגישות
חיפוש עורכי דין
מיקומך באתר: עמוד ראשי >> חיפוש פסקי-דין >> אישור מכירת מתחם הולילנד בירושלים לקבוצת נהור-רמי לוי

אישור מכירת מתחם הולילנד בירושלים לקבוצת נהור-רמי לוי

תאריך פרסום : 18/02/2010 | גרסת הדפסה
בש"א, פש"ר
בית המשפט המחוזי ירושלים
10756-09,5235-08,9968-09
17/02/2010
בפני השופט:
יוסף שפירא

- נגד -
התובע:
בנק לאומי לישראל בע"מ
עו"ד ע' שפירא
עו"ד ק' מגור
הנתבע:
1. בנק הפועלים בע"מ
2. משרד האוצר / רשות המיסים - מכס ומע"מ
3. מס הכנסה ומיסוי מקרקעין
4. מס הכנסה היח' לפירוק כינוס נכסים ופש"ר
5. הרמטיק נאמנות 1975 בע"מ
6. זיו האפט חברה לנאמנויות בע"מ
7. רחמין אברהם
8. רחמין דוד
9. רחמים נחום איל
10. רחמין יאיר
11. כונס הנכסים הרשמי - מחוז י-ם

עו"ד טל גרדל
החלטה

לפי בקשת הנאמנים של נידר חברה לבניין ולפיתוח בע"מ (בהקפאת הליכים) (להלן " החברה") לאשר לנאמנים לקיים הליך התמחרות בין המציעים והמתעניינים השונים לגבי הנכס הממוקם בשכונת הולילנד בירושלים. (חלקות 85-86 בגוש 30194), וכן בקשה של הכונס הזמני-בנק לאומי לישראל בע"מ, לצורך אותה מטרה.

הרקע לבקשה

1.         חברת נידר נקלע לקשיים כספיים והגישה בשנת 2008 בקשה להקפאת הליכים.

החברה הינה חברה ציבורית אשר כ-20% ממניותיה נסחרו בבורסה לניירות ערך בתל אביב.

בעלי שליטה בחברה הינם ארבעה אחים ממשפחת רחמין המחזיקים יחד בכ-82% מהון החברה. במשך עשרות שנים עוסקים בעלי השליטה בתחום הנדל"ן בישראל במסגרת החברה. תלות החברה בבעלי השליטה באה לידי ביטוי הן בתשקיף ההנפקה של החברה והן בדוח השנתי האחרון של החברה (לשנת 2007) שם נאמר בעמ' 63 תחת הכותרת " סיכונים מיוחדים לחברה", כך:

"תלות בקבוצת הניהול: לחברה תלות בקבוצת הניהול הקיימת המונה את בעלי שליטה בחברה: יאיר, אברהם, דוד ונחום רחמין המכהנים גם כדירקטורים וכנושאי משרה בחברה. הפסקת כהונתם בחברה של בעלי  השליטה האמורים, או חלק מהם, בבת אחת עשויה להשפיע לרעה באופן זמני... על פעילות החברה ותוצאותיה העסקיות".

בעלי השליטה השקיעו, לטענתם, בחברה מאז אוגוסט 2007 סך של כ-25 מיליוני ש"ח, כאשר כ-18 מיליון ש"ח מסכום זה הושקעו בחברה במהלך שנת 2008. בנוסף, לזכות בעלי השליטה קיימת יתרת זכות לטובתם בחברה בסך כולל של כ-7 מיליון ש"ח (בגין דמי ניהול, פיצויים שלא שולמו להם והוצאות נוספות בהן נשאו בעלי השליטה במקומה של החברה).

כן חתמו הם על התחייבות לטובת החברה במסגרתה התחייבו להזרים את המימון שיידרש לחברה לצורך פרעון התחייבויותיה, היה ולחברה לא יהיה תזרים מזומנים פנוי למימון הפעילות השוטפת.

העילה להגשת הבקשה להקפאת הליכים, לטענת החברה, היא המצוקה התזרימית הזמנית בה שרויה היתה החברה, זאת בשל סיבות וגורמים שונים. מנגד, בבעלות החברה נכסים בשווי העולה בהרבה על ההתחייבויות המובטחות בנכסים, אשר אם ימוצה פער זה ניתן יהיה לפרוע את כל התחייבויות החברה לנושיה.

2.         במהלך שנת 2007 גייסה החברה מהציבור בדרך של הנפקת מניות, אגרות חוב, אגרות חוב להמרה והרחבת סדרת אג"ח סך של כ-145 מיליון ש"ח (נטו). כספים אלה, יחד עם מימון בנקאי שהתקבל במהלך שנת 2008 בסכום של כ-11 מיליון ש"ח וכספים שהזרימו בעלי השליטה לחברה בשנת 2007 בסכום של כ-6.5 מיליון ש"ח, שימשו את החברה לשימושים הבאים, לרכישת קרקעות בסכום כולל של כ-100 מיליון ש"ח, החזר אשראי בנקאי שניתן על ידי בנק הפועלים בע"מ בסך של כ-67 מיליון ש"ח.

על אף שברשותה נכסים העולים על ההתחייבויות, מספר אירועים שאירעו בחודשים האחרונים טרם ההקפאה גרמו, בסופו של דבר, לפיגורים בזרם ההכנסות הצפויות של החברה ופגעו בתזרים המזומנים הצפוי של החברה, ובהם הפסדים שנגרמו בפרויקטים של החברה במודיעין וכוכב הצפון, בין היתר משום שמכירת הדירות נעשתה לעיתים בצמוד למדד המחירים לצרכן או לדולר ולא למדד תשומות הבניה בתקופה בה עלו הוצאות הבנייה באופן ניכר מחד גיסא, ומאידך גיסא צנח שער הדולר ומדד המחירים לצרכן דשדש. כתוצאה מהגידול בתשומות הבנייה קבלנים שונים לא סיימו את עבודתם והחברה נאלצה להשלים את העבודות בעצמה בעלויות כבדות וחריגות מהתכנון.

גורם נוסף שהיווה זרז משמעותי לקשיים טרם הקפאת ההליכים, היה עיקול שהוטל ביום 21.7.2008 על נכסי החברה המצויים בידי צדדים שלישיים. העיקול הוטל אצל מספר גורמים שרכשו מהחברה נכסי נדל"ן בחודשים האחרונים, ואשר היו אמורים להעביר לחברה את התמורה עבור רכישת נכסים. בעקבות עיקול זה מעוכב אצל צדדים שלישיים סכום כולל של כ-9 מיליון ש"ח, אותו זכאית לקבל החברה. מיותר לציין, כי אי קבלת התמורה גרמה לנזק קשה ביותר לחברה ולפגיעה אנושה בזרם ההכנסות הצפוי שלה.

הנושים העיקריים

3.         לנושה המובטח בנק לאומי לישראל בע"מ (להלן: "בל"ל") - חוב (כולל ערבויות בנקאיות) בסך של כ-112.6 מיליון ש"ח. הנכסים המשועבדים לבנק הינם קרקע של פרויקט הולילנד בירושלים (להלן: "פרויקט הולילנד") ששווייה מוערך (על פי הערכת שמאי) בסך של 260 מיליון ש"ח והיא נרכשה על ידי החברה בסכום של 188 מיליון ש"ח. וכן קרקע ברחובות ששווייה מוערך בכ-2.8 מיליון ש"ח. ביום 2 ביוני 2008 התקשרה החברה בהסכם למכירת קרקע זו תמורת סך של 2.8 מיליון ש"ח.

לבנק הפועלים בע"מ - חוב בסך של כ-35 מיליון ש"ח המורכב מ-20 מיליון ש"ח ערבויות כספיות, כ-7 מיליון חוב כספי והיתר ערבויות טיב ומכר. הנכסים המשועבדים לבנק הינם פקדונות בסך של כ-20 מיליון ש"ח, קרקע ברעננה ששווייה (על פי הערכת שמאי) מוערך בסך של 8 מיליון ש"ח, ונכס בפסגת זאב בירושלים ששוויו (על פי הערכת שמאי) מוערך בסך של כ-5 מיליון ש"ח.

החוב לעובדים בגין שכר עבודה - 205 אלף ש"ח (בגין יולי 2008), ודמי הבראה ותשלומים נוספים - כ-9  אלף ש"ח.

החוב למס הכנסה (ניכויים של עובדים) הינו כ-58 אלף ש"ח, לביטוח לאומי כ-46 אלף ש"ח, מס הכנסה - 4 מיליון ש"ח, מע"מ כ-52 אלף ש"ח, ארנונה עירונית כ-10 אלף ש"ח, וכן דמי שכירות - כ-31 אלף ש"ח. החוב לספקים ונושים שונים - כ-13.1 מיליון ש"ח.

חובות החברה שאינם מובטחים לנושים שונים, מסתמכים בסך של כ-166 מיליון ש"ח (לא כולל חובות החברה לבעלי השליטה), כדלקמן:

אג"ח סטרייט - כ-77 מיליון ש"ח. האג"ח נושאת ריבית של 6.3% צמודה למדד שפורסם ביום 15.1.2007, וכן אג"ח להמרה - כ-69 מיליון ש"ח. תנאי פרעון האג"ח להמרה הינם כדלקמן: האג"ח נושאת ריבית של 6% צמודה למדד שפורסם ביום 15.1.2007. הריבית משולמת ביום 28 בפברואר של כל אחת מהשנים 2008 עד 2015 (כולל). קרן האג"ח צמודה למדד ומועד פרעונה ביום 28 בפברואר של כל אחת מהשנים 2010 עד 2015 (כולל).

התחייבויות שונות נוספות - כ-700 אלף ש"ח.

התוכן בעמוד זה אינו מלא, על מנת לצפות בכל התוכן עליך לבחור אחת מהאופציות הבאות: הורד קובץ לרכישה הזדהה

בעלי דין המבקשים הסרת המסמך מהמאגר באמצעות פניית הסרה בעמוד יצירת הקשר באתר. על הבקשה לכלול את שם הצדדים להליך, מספרו וקישור למסמך. כמו כן, יציין בעל הדין בבקשתו את סיבת ההסרה. יובהר כי פסקי הדין וההחלטות באתר פסק דין מפורסמים כדין ובאישור הנהלת בתי המשפט. בעלי דין אמנם רשאים לבקש את הסרת המסמך, אולם במצב בו אין צו האוסר את הפרסום, ההחלטה להסירו נתונה לשיקול דעת המערכת
הודעה Disclaimer

באתר זה הושקעו מאמצים רבים להעביר בדרך המהירה הנאה והטובה ביותר חומר ומידע חיוני. עם זאת, על המשתמשים והגולשים לעיין במקור עצמו ולא להסתפק בחומר המופיע באתר המהווה מראה דרך וכיוון ואינו מתיימר להחליף את המקור כמו גם שאינו בא במקום יעוץ מקצועי.

האתר מייעץ לכל משתמש לקבל לפני כל פעולה או החלטה יעוץ משפטי מבעל מקצוע. האתר אינו אחראי לדיוק ולנכונות החומר המופיע באתר. החומר המקורי נחשף בתהליך ההמרה לעיוותים מסויימים ועד להעלתו לאתר עלולים ליפול אי דיוקים ולכן אין האתר אחראי לשום פעולה שתעשה לאחר השימוש בו. האתר אינו אחראי לשום פרסום או לאמיתות פרטים של כל אדם, תאגיד או גוף המופיע באתר.שאל את המשפטן
יעוץ אישי שלח את שאלתך ועורך דין יחזור אליך
* *   
   *
 

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

כל הזכויות שמורות לפסקדין - אתר המשפט הישראלי
הוקם ע"י מערכות מודרניות בע"מ