אינדקס עורכי דין | פסיקה | המגזין | חקיקה | כתבי טענות | טפסים | TV | משאלים | שירותים משפטיים | פורום עורכי דין נגישות
חיפוש עורכי דין
מיקומך באתר: עמוד ראשי >> חיפוש פסקי-דין >> אישור להארכת מועד להישפט בשל הטעייה מצד משרד התשתיות הלאומיות

אישור להארכת מועד להישפט בשל הטעייה מצד משרד התשתיות הלאומיות

תאריך פרסום : 13/08/2009 | גרסת הדפסה
ב"ש
בית משפט השלום ירושלים
6904-09
09/08/2009
בפני השופט:
שמעון פיינברג- סגן נשיא

- נגד -
התובע:
1. מ.נ.ס אלקדס למילוי וישווק גז בע"מ
2. קסאס זיאד

עו"ד גורן ניר
הנתבע:
מדינת ישראל - משרד התשתיות הלאומיות
עו"ד ריקי רוזנברג
החלטה

מבוא וטענות הצדדים

1. בפני בקשה להערכת המועד להישפט בגין קנסות מינהליים שהוטלו על המבקשים בגין עבירה של עיסוק בגז ללא רישיון בניגוד לסעיף 9 לחוק הגז (בטיחות ורישוי), התשמ"ט-1989 (להלן: חוק הגז). בנוסף, עותרים המבקשים להורות על השבת סכומי הקנסות ששולמו על ידם במלואם.

2. להלן העובדות הצריכות לבקשה, כפי שהן עולות מהחומר המצוי בתיק:

ביום 20/8/08 הוטלו על המבקשים קנסות מינהליים בגין עבירה על חוק הגז מיום 5/7/08 , וביום 3/9/08 הוטלו עליהם קנסות נוספים בגין עבירה נוספת על חוק הגז מיום 9/7/08, בסך כולל של 60,000 ש"ח (להלן: הקנסות). ביום 9/7/08 נתפסה המיכלית של המבקשים מסוג סקניה להובלת גפ"מ (להלן: המיכלית), אשר, על-פי הנטען, הושאלה למבקשים על ידי חברת קדמה 100. התפיסה בוצעה על ידי המשיבה מכוח סעיף 23 לחוק הגז.

בתחילת חודש ספטמבר 2008, פנה המבקש, בין היתר, למנהל אגף הפיקוח אצל המשיבה, מר נתן קרמרסקי (להלן: קרמרסקי), בבקשה לשחרר את המיכלית, בטענה שהוא מחויב להשיב את המיכלית לבעליו, זאת מעבר לנזק המסחרי שנגרם לו בעצם מניעת השימוש במיכלית. לפי הנטען, התנה קרמרסקי את שחרור המיכלית בתשלום הקנסות ובחתימה על תצהיר שהוכתב על ידו מראש, בו לכאורה מודה המבקש בביצוע העבירות המיוחסות לו. בדלית ברירה, ולאחר שנאמר לו מפי קרמרסקי, כי במקרה של הגשת בקשה להישפט על ידו תשוחרר המיכלית רק בחלוף שישה חודשים, נאלץ המבקש לשלם את הקנסות ולהודות בביצוע העבירות, לטענתו, שלא כדין. הקנסות כאמור שולמו על ידי המבקש ביום 3/9/08.

3. ביום 8/1/09 פנה ב"כ המבקשים לתובעת המוסמכת מטעם היועץ המשפטי לממשלה, עו"ד גל נוי-אפרתי (להלן: התובעת), וביקש ממנה להורות על ביטול הקנסות ובד בבד הודיע לה על רצונו להגיש בקשה להישפט. בקשתו זו נדחתה על הסף במכתב מיום 21/1/09 בשל איחור בהגשתה.

4. ביום 5/3/09 הוגשה בקשה להארכת המועד להישפט שלפנינו. לטענת המבקשים, הבקשה להישפט לא הוגשה על ידם במועד באשמתה של המשיבה, או מי מטעמה, אשר בנסיבות העניין גרמה להם לחשוב שהם מנועים להישפט בשל היותם חתומים על הודאה בביצוע העבירות. המבקשים טוענים, כי נודע להם לראשונה כי הדרך שננקטה כלפיהם על ידי המשיבה היתה פסולה ובלתי חוקית רק במהלך חודש דצמבר 2008, עת הכירו את בא-כוחם בהליך שלפנינו, בסמוך להסמכתו לעריכת דין, וכבר בפרק זמן של כשבועיים מאז, הוגשה הבקשה לתובעת כאמור לעיל. בנסיבות אלה, טוענים המבקשים, כי פעלו ללא שיהוי בפנייתם לערכאות, ובשל כך בלבד יש ליתן להם את יומם בבית המשפט. גם לגופו של עניין, טוענים המבקשים, כי לא היתה הצדקה להטלת הקנסות, משאלה הוטלו עליהם מתוך שיקולים זרים, ואך ורק בשל השתייכותם למגזר הערבי, לאחר שגם רישיון ספק הגז של המבקשת נשלל ממנה מאותה סיבה.

5. במסגרת התשובה שהגישה המשיבה, טוענת האחרונה, כי דינה של הבקשה להידחות, בעיקר מהטעם שהמבקשים לא פעלו בהתאם לחוק העבירות המינהליות, התשמ"ו-1985 (להלן: חוק העבירות המינהליות) ולא העלו כל טעם מיוחד מדוע יש להיעתר לבקשתם. גם לגופו של עניין, טוענת המשיבה, כי ממצאי החקירה בעניינם של המבקשים, ובכללם הודאת המבקש בחקירתו, מעלים כי אלה עסקו בגז ללא רישיון בניגוד לחוק הגז, כך שבדין הוטלו עליהם הקנסות נשוא הבקשה.

דיון והכרעה

6. עבירה על-פי חוק הגז היא עבירה מינהלית, בהתאם לאמור בתוספת לחוק העבירות המינהליות. בהתאם לחוק העבירות המינהליות, מי שקיבל הודעה על הטלת קנס מינהלי קצוב, הברירה בידיו לבחור באחת החלופות הבאות:

א.      להודיע בכתב כי ברצונו להישפט על העבירה (ס' 8(ג) לחוק)

ב.       להגיש בקשה לתובע לביטול ההודעה (ס' 8א' לחוק)

ג.        לשלם את הקנס הנקוב בהודעה (סעיף 16 (א) לחוק.

סעיף 8(ג) לחוק העבירות המינהליות קובע כי המועד להגשת בקשה להישפט בעבירות, עליהן זה חל, הוא 30 ימים מיום קבלת הודעת הקנס.

סעיף 8א(ה) לחוק העבירות המינהליות קובע כי מי שהגיש בקשה לביטול הודעת הקנס אינו רשאי להודיע על רצונו להישפט לפני שהתובע המוסמך המציא לו את החלטתו; דחה התובע המוסמך את הבקשה לביטול ההודעה, רשאי מגיש הבקשה להודיע כי ברצונו להישפט על העבירה בתוך 30 ימים ממועד המצאת ההחלטה.

סעיף 16 (א) לחוק העבירות המינהליות קובע כי המועד לתשלום הקנס המינהלי הוא תוך 60 ימים מיום קבלת הודעת הקנס, ועם תשלום הקנס המינהלי מכופרת העבירה, על-פי סעיף 23 לחוק.

סעיף 13 לחוק העבירות המינהליות מקנה סמכות לבית המשפט או לבית הדין לדון בבקשה להישפט, אף אם הוגשה באיחור, כאשר סעיף 13(ב) קובע:

"בית המשפט רשאי, מנימוקים שיירשמו, לקיים את המשפט גם אם הודעת מקבל ההודעה לפי סעיפים 8 או 9 כי ברצונו להישפט ניתנה באיחור."

7. בית המשפט המוסמך לדון באישום על-פי חוק הגז הוא בית משפט השלום, בהיותן עבירות המנויות בו בגדר עבירות מסוג "עוון", כסיווגן בסעיף 24 לחוק העונשין, תשל"ז-1977.

8. יצוין, כי שורה ארוכה של עבירות שנקבעו כעבירות מינהליות בתוספת לחוק העבירות המינהליות הן מתחום משפט העבודה, וזו ככל הנראה הסיבה לכך שמרבית פסקי הדין שעוסקים בסוגיה שלפנינו הן של בתי דין לעבודה. הקריטריונים להארכת מועד לבקשה להישפט במקרה של עבירות מינהליות שבסמכות של בית הדין לעבודה נקבעו בפסק דינו המקיף של בית הדין הארצי לעבודה בעפ"א (ארצי) 14/05 סיוון תכשיטים בע"מ נ' מדינת ישראל (להלן: פסק דין סיוון תכשיטים), שם נקבע כי אמת המידה לבחינת בקשה להארכת מועד להישפט נגזרת מקיום טעם מוצדק או סביר לאיחור שבהגשת הבקשה. וכך נאמר באותו פסק דין:

"מתן ארכה סבירה, מטעמים מוצדקים או סבירים, במקרים המתאימים, לא מהווה פגיעה בתכלית החוק ומאפשרת ביקורת של גוף שיפוטי על ההחלטה.

התוכן בעמוד זה אינו מלא, על מנת לצפות בכל התוכן עליך לבחור אחת מהאופציות הבאות: הורד קובץ לרכישה הזדהה

בעלי דין המבקשים הסרת המסמך מהמאגר באמצעות פניית הסרה בעמוד יצירת הקשר באתר. על הבקשה לכלול את שם הצדדים להליך, מספרו וקישור למסמך. כמו כן, יציין בעל הדין בבקשתו את סיבת ההסרה. יובהר כי פסקי הדין וההחלטות באתר פסק דין מפורסמים כדין ובאישור הנהלת בתי המשפט. בעלי דין אמנם רשאים לבקש את הסרת המסמך, אולם במצב בו אין צו האוסר את הפרסום, ההחלטה להסירו נתונה לשיקול דעת המערכת
הודעה Disclaimer

באתר זה הושקעו מאמצים רבים להעביר בדרך המהירה הנאה והטובה ביותר חומר ומידע חיוני. עם זאת, על המשתמשים והגולשים לעיין במקור עצמו ולא להסתפק בחומר המופיע באתר המהווה מראה דרך וכיוון ואינו מתיימר להחליף את המקור כמו גם שאינו בא במקום יעוץ מקצועי.

האתר מייעץ לכל משתמש לקבל לפני כל פעולה או החלטה יעוץ משפטי מבעל מקצוע. האתר אינו אחראי לדיוק ולנכונות החומר המופיע באתר. החומר המקורי נחשף בתהליך ההמרה לעיוותים מסויימים ועד להעלתו לאתר עלולים ליפול אי דיוקים ולכן אין האתר אחראי לשום פעולה שתעשה לאחר השימוש בו. האתר אינו אחראי לשום פרסום או לאמיתות פרטים של כל אדם, תאגיד או גוף המופיע באתר.שאל את המשפטן
יעוץ אישי שלח את שאלתך ועורך דין יחזור אליך
* *   
   *
 

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

כל הזכויות שמורות לפסקדין - אתר המשפט הישראלי
הוקם ע"י מערכות מודרניות בע"מ