אינדקס עורכי דין | פסיקה | המגזין | חקיקה | כתבי טענות | טפסים | TV | משאלים | שירותים משפטיים | פורום עורכי דין נגישות
חיפוש עורכי דין
מיקומך באתר: עמוד ראשי >> חיפוש פסקי-דין >> אין מקום להפעלת הגנת סעיפים 7 ו-8 לחוק ההתיישנות

אין מקום להפעלת הגנת סעיפים 7 ו-8 לחוק ההתיישנות

תאריך פרסום : 01/11/2006 | גרסת הדפסה
תמ"ש
בית משפט לעניני משפחה מחוז תל אביב
85080-01
18/08/2006
בפני השופט:
קופלמן- פרדו טליה

- נגד -
התובע:
פ.י
עו"ד אורי צפת
הנתבע:
פ.ז
עו"ד בעז קראוס
פסק-דין

התובע, אחיו של הנתבע, הגיש תובענה ובה עתר לחייב את הנתבע בתשלום הסך של 148,450.82 ש"ח. בסיס התובענה הינו צוואת אמם המנוחה, לפיה יתחלקו כספי עיזבונה בין הצדדים בחלקים שווים.

במסגרת כתב ההגנה טען הנתבע להתיישנות עילת התביעה. הנתבע אף עתר לדחיית התובענה על הסף בבש"א 10470/02. הדיון בבקשה התקיים בטרם נדונה התובענה לגופה ולאחר שהצעת בית המשפט לצדדים להותיר את טענת ההתיישנות להכרעה בסיום ההליך, לא התקבלה.

עניינו של ההליך דנן  הוא בירור טענות הצדדים בבקשה הנ"ל. מחד - טענת הנתבע (המבקש בבקשה) לפיה התיישנה התובענה. מאידך - בירור טענת התובע (המשיב בבקשה) באשר לתרמית והונאה שביצע הנתבע, העשויה להקים לתובע זכות תביעה לפי סעיף 7 או 8 לחוק ההתיישנות תשי"ח - 1958 (להלן: "החוק"). המחלוקת הינה בנוגע למועד ממנו נמנית תקופת ההתיישנות.

א.         העובדות

1.         התובע והנתבע כאמור הינם אחים, יורשי המנוחה מ.פ  ז"ל (להלן: "המנוחה")  שנפטרה ביום 23.2.87 (להלן: "מועד הפטירה") והותירה אחריה צוואה מיום 11.5.86. על-פי צוואה זו  הצדדים - בניה היחידים - הם יורשיה, בחלקים שווים.  

2.         הצוואה משתרעת על פני עמוד אחד וכך נאמר בה לגבי  רכושה:

·        בסעיף 1 לצוואה: "אני הבעלים על כל הדירה, ברח  _______ מס' _  בעיר __.

·        בסעיף 2 לצוואה:  "יש לי חשבון עו"ש בבנק ____ בע"מ, רח' ____ וכן גימלה בקרן הגימלאות וחסכונות שונים אחרים".

·         בסעיף 5 לצוואה: "יש לי קצת תכשיטים- 3 טבעות זהב, צמיד, שרשרת זהב, שעון זהב נשי שלי ושעון של בעלי המנוח... יחולקו בין הבנים שלי י.פ  וז.פ בהתאם למוסכם ביניהם".

3.         כעולה מכתב התביעה,חודשיים לאחר פטירת האם, ביום 12/4/87 , התייצב התובע במשרדו של עו"ד זומרשטיין, שטיפל בענייני ירושת האם המנוחה, ובפגישה זו עדכן עו"ד זומרשטיין את התובע כי אימו ציוותה את כל רכושה לו ולנתבע והתובע חתם במעמד זה על בקשה למתן צו לקיום צוואת האם (סעיף 5 לכתב התביעה).

4.         לטענת התובע, חתם על המסמכים מבלי שקרא אותם, ואף מבלי שראה את הצוואה, וזאת משום שאמר לו עורך הדין כי הרכוש על-פי הצוואה מתחלק בחלקים שווים בינו ובין אחיו,  והוא לא ראה כל צורך לבדוק את המידע.  עוד טוען התובע כי מאז הפגישה הנ"ל במשרדו של עו"ד זומרשטיין, לא לקח כל חלק בטיפול בעיזבון האם המנוחה (סעיפים 6,7 לכתב התביעה). בנוסף טען התובע כי לא קיבל בתום הפגישה העתק מסמכי הצוואה וצו קיום הצוואה. לדבריו, בסמוך לפטירה שאל את אחיו, הנתבע, האם המנוחה השאירה אחריה כספים, ועל כך נענה שלא נשארו כל כספים.  משכך, סבר במהלך כל השנים, עד שנת 2001 - כפי שיפורט לקמן - כי כל רכושה של המנוחה כלל דירת מגורים, ותו לא.  (להלן: "הדירה").

5.         אין חולק כי הנתבע הוא שנהג לטפל בענייניה הכספיים של המנוחה וכי היה מיופה כוחה לחתום בחשבונות הבנק שלה , שנוהלו בסניף בנק הפועלים ברח' _____ __ ב___, הסמוך לדירת המגורים של המנוחה.  כמו-כן אין חולק על טיב היחסים ההדוקים בין הצדדים במשך השנים ועד פרוץ הסכסוך בשנת 2001.

6.         עוד עולה מכתב התביעה, כי בטיפול הכרוך בהשכרת הדירה נשא התובע. לדבריו, מאז פטירת המנוחה משך כעשר שנים הושכרה הדירה לסטודנטים זרים מאוניברסיטת ת"א, ובשנת 2000, לאור המצב הביטחוני, לא הגיעו סטודנטים זרים לארץ והיה עליו לאתר דייר פוטנציאלי. לצורך כך, ביקש מהנתבע שיציידו במסמכי בעלות הדירה. הנתבע אכן העביר לתובע נסח רישום הדירה ועוד העביר לתובע אף את צוואת המנוחה ואת צו קיום הצוואה. רק אז, לטענת התובע, נדהם לגלות, לראשונה מאז שנת 87, כי הרכוש המוזכר בצוואה כולל כספים, חסכונות שונים ותכשיטים. כשבא התובע בדין ודברים עם הנתבע בעניין זה, ענה לו האחרון כי לא נותרו כספים בבנק עת הפטירה, ולא זו בלבד אלא שהבנק דרש כיסוי יתרת חובה בחשבון המנוחה (סעיפים 10 - 13 לכתב התביעה).

7.         כמפורט בכתב התביעה, מאז הגילוי הנ"ל פתח התובע בחקירות ובניסיונות לאיתור מסמכים, לתומו בא לידי מסקנה לפיה במועד הפטירה היו בבעלות המנוחה כספים בחשבון הבנק שלה, שהועברו, לדברי התובע, במרמה ובהונאה, לחשבונותיו הפרטיים של הנתבע וללא ידיעתו של התובע שזכאי, כאמור, לקבל מחציתם.   למעשה, טוען התובע כי בשנת 2001 נודע לו לראשונה על רכושה של המנוחה למעט הדירה, ועל מעשי התרמית וההונאה שבוצעו ע"י הנתבע, לטענתו.

8.         ביום 25/12/01 הוגש לבית המשפט כתב התביעה. כתב ההגנה הוגש ביום 17/2/02, לאחר קבלת ארכה. כתב ההגנה כלל טענה מקדמית ועיקרית של התיישנות, בהתבסס על סעיף5 לחוק לפיו תקופת ההתיישנות בתובענה שאינה במקרקעין הינה 7 שנים.  כמפורט לארכה בכתב ההגנה, מששנת פטירת המנוחה הייתה 1987 ומשבשנה זו חלו כל האירועים שנסבו סביב מות המנוחה והכרוכים בביצוע הצוואה  ובגינם הוגש כתב התביעה, קרי מעל 14 שנה טרם הגשת כתב ההגנה - הרי שעומדת להכרעה טענת ההתיישנות.

9.         לגופו של עניין, מודה הנתבע בכתב ההגנה כי היו כספי ירושה, ואולם טוען כי חילקם עם אחיו, התובע, באופן שווה, ולא נטל לעצמו מאותם כספים "ולו שקל אחד שלא כדין" (עמ' 6 לכתב ההגנה), ובאותו אופן חולקו גם התכשיטים וכן אוסף המציתים של אביהם ז"ל.  עוד טוען הנתבע כי בפגישה שנערכה אצל עו"ד זומרשטיין לאחר מות אמם המנוחה, נכחו הוא והתובע  וחתמו על תצהירים תחת אזהרה, ובאותו מעמד הוקראה הצוואה ע"י עורך הדין והצדדים חתמו על המסמכים הנדרשים לביצוע צו קיום הצוואה. בפגישה זו אף הסכימו ביניהם הצדדים כי התובע יטפל בהשכרת הדירה וכי הנתבע יטפל בחשבונות הבנק. העתק הצוואה והמסמכים הנלווים, לטענת הנתבע, ניתנו באותו מעמד לתובע והיו בידיו כל השנים, וניסיונותיו לשים עצמו כמי שלא ראה ולא שמע - מטרתם לעקוף את מכשול ההתיישנות, הכל כמפורט בכתב ההגנה.

10.        אין חולק על שהנתבע פתח חשבון נפרד על שמו בלבד, שמספרו _____, בבנק בו התנהלו חשבונות המנוחה, בסמוך לאחר מות המנוחה ואליו הועברו כספים מחשבון הבנק של המנוחה. כן אין חולק על העובדה לפיה שלוש מההעברות שביצע נעשו עוד טרם מתן צו קיום הצוואה. לטענת התובע בכתבי טענותיו, מטרתו הברורה של הנתבע הייתה ריקון חשבון המנוחה באופן שלא יעורר חשד, ואילו לגרסת הנתבע - פתיחת החשבון הייתה לפי המלצת הבנק ולמטרת מעקב מבוקר ומסודר אחר הפקדות ומשיכות בכספי העיזבון. כן טוען הנתבע כי מחצית הכספים הללו הועברו לתובע.

11.        כתב התביעה מיום 25/12/01 הוגש מבלי שצורף לו תצהיר כנדרש עפ"י תקנה 258 ח לתקנות סדר הדין האזרחי, התשמ"ד - 1984. בדיון שקוים ביום 6/6/02 ניתנה לתובע ארכה להגשת התצהיר החסר, על-אף התנגדות הנתבע. התצהיר הוגש ביום 8/4/02. ביום 30/9/02 הגיש הנתבע התנגדות לתצהיר שהוגש (בש"א 10905/02). לטענתו, בתצהיר שהוגש, לאחר הגשת כתב ההגנה, הועלו טענות עובדתיות חדשות המהוות למעשה תשובה לכתב ההגנה ואף שינוי חזית, תוך ניצול לרעה של ההזדמנות שניתנה לו ותוך סטייה מכללי הפרוצדורה.  בהחלטתי בדיון מיום 12/2/03, ולאחר שמצאתי את טענת הנתבע נכונה, הוריתי על הגשת תצהיר חדש, בתוך 3 ימים.     

12.        ביום 25/2/03 הגיש התובע בש"א שמספרה  7359/03  - לתיקון כתב התביעה באופן שיוספו לו טענות התובע בדבר נסיבות המוות של המנוחה והשפעתן על מעמד חתימת הבקשה לקיום הצוואה. התנגדות לבש"א הוגשה ע"י הנתבע ביום 25/3/03.  הבקשה נדונה בפני כבוד הרשם בן ארי. בדיון שקיים הרשם מיום 13/7/03, נמחקה הבקשה  לאחר שהתובע חזר בו ממנה, ולאחר הטלת הוצאות על התובע בגין ההליך.   

התוכן בעמוד זה אינו מלא, על מנת לצפות בכל התוכן עליך לבחור אחת מהאופציות הבאות: הורד קובץ לרכישה הזדהה

בעלי דין המבקשים הסרת המסמך מהמאגר באמצעות פניית הסרה בעמוד יצירת הקשר באתר. על הבקשה לכלול את שם הצדדים להליך, מספרו וקישור למסמך. כמו כן, יציין בעל הדין בבקשתו את סיבת ההסרה. יובהר כי פסקי הדין וההחלטות באתר פסק דין מפורסמים כדין ובאישור הנהלת בתי המשפט. בעלי דין אמנם רשאים לבקש את הסרת המסמך, אולם במצב בו אין צו האוסר את הפרסום, ההחלטה להסירו נתונה לשיקול דעת המערכת
הודעה Disclaimer

באתר זה הושקעו מאמצים רבים להעביר בדרך המהירה הנאה והטובה ביותר חומר ומידע חיוני. עם זאת, על המשתמשים והגולשים לעיין במקור עצמו ולא להסתפק בחומר המופיע באתר המהווה מראה דרך וכיוון ואינו מתיימר להחליף את המקור כמו גם שאינו בא במקום יעוץ מקצועי.

האתר מייעץ לכל משתמש לקבל לפני כל פעולה או החלטה יעוץ משפטי מבעל מקצוע. האתר אינו אחראי לדיוק ולנכונות החומר המופיע באתר. החומר המקורי נחשף בתהליך ההמרה לעיוותים מסויימים ועד להעלתו לאתר עלולים ליפול אי דיוקים ולכן אין האתר אחראי לשום פעולה שתעשה לאחר השימוש בו. האתר אינו אחראי לשום פרסום או לאמיתות פרטים של כל אדם, תאגיד או גוף המופיע באתר.שאל את המשפטן
יעוץ אישי שלח את שאלתך ועורך דין יחזור אליך
* *   
   *
 

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

כל הזכויות שמורות לפסקדין - אתר המשפט הישראלי
הוקם ע"י מערכות מודרניות בע"מ