אינדקס עורכי דין | פסיקה | המגזין | טפסים | פסקדין Live | משאלים | שירותים משפטיים | פורום עורכי דין נגישות
חיפוש עורכי דין
מיקומך באתר: עמוד ראשי >> חיפוש פסקי-דין >> איומי סמנכ"ל "מחסני חשמל" על עובד על רקע פעילותו לצרף עובדים להסתדרות מהווים פגיעה בזכות ההתארגנות

איומי סמנכ"ל "מחסני חשמל" על עובד על רקע פעילותו לצרף עובדים להסתדרות מהווים פגיעה בזכות ההתארגנות

תאריך פרסום : 13/04/2014 | גרסת הדפסה
עס"ק
בית דין ארצי לעבודה
33142-04-13
10/04/2014
בפני השופט:
1. יגאל פליטמן הנשיא
2. ורדה וירט-ליבנה ס. הנשיא
3. עמירם רבינוביץ


- נגד -
התובע:
אלקטרה מוצרי צריכה (1951) בע"מ
עו"ד אריאל שמר
עו"ד ורד גרטל
עו"ד ליר חן
הנתבע:
הסתדרות העובדים הכללית החדשה
עו"ד שי תקן
עו"ד מורן פרידמן
פסק-דין

 

סגנית הנשיא ורדה וירט-ליבנה

            פתח דבר :

1.         בערעור שלפנינו, עולות סוגיות באשר למידת ההגנה הראויה על עובדים המצויים במהלך של התארגנות ראשונית במקום העבודה. בנסיבות העניין שלפנינו התעוררה מחלוקת בשאלה האם התנהלותה של המערערת ושל עובד בכיר אצלה, כלפי עובד אשר פעל למימוש זכות ההתארגנות במקום העבודה, מהווה פגיעה בזכות ההתארגנות. עוד אנו נדרשים לדון בערעור זה בשאלת הסעד הראוי, לאחר שנקבע כי פעולה מסוימת תיחשב לפגיעה בזכות ההתארגנות, ואמות המידה לקביעת גובה הרכיב של פיצויים לדוגמה במקרה כזה.

            הערעור שלפנינו הינו על פסק דינו של בית הדין האזורי בתל אביב (השופט דורי ספיבק ונציגי הציבור גב' יפה הרצברג ומר אורי מתתיהו; ס"ק 32475-01-11) בו נקבע כי המערערת תחויב בשלום פיצויים לדוגמה בסך של 180,000 ש"ח בגין פגיעה בחופש ההתארגנות של עובדיה.

            בטרם נדון במסגרת הנורמטיבית נפרט את השתלשלות ההליכים ואת פסק דינו של בית הדין האזורי.

            השתלשלות ההליכים בבית הדין האזורי :

2.         המערערת (להלן גם החברה) היא חברה המצויה בבעלותה של חברת האחזקות אלקטרה מוצרי צריכה (1970) בע"מ. בין תחומי פעולותיה הרבים מפעילה החברה את רשת החנויות לשיווק ומכירה של מוצרי חשמל, "מחסני חשמל" (להלן גם מחסני חשמל, או הרשת), אשר מחזיקה למעלה מ-20 סניפים ברחבי הארץ ומעסיקה מאות רבות של עובדים.

3.         במהלך חודש נובמבר 2010, החל מר תומר כובשי, שעובד כמנהל מכירות בסניף מחסני חשמל בנס ציונה ומועסק בחברה משנת 2002 (להלן גם מר כובשי), לפעול להחתמת עובדים ברשת כחברים בהסתדרות הכללית (להלן גם ההסתדרות) על מנת לקבוע כי ההסתדרות תהא ארגון עובדים יציג ברשת. כבר מתחילתו של התהליך, על פי טענת ההסתדרות, החלה הנהלת הרשת בניסיונות לפגוע בהתארגנות העובדים באמצעים שונים ולסכל אותה. ההסתדרות מסרה להנהלת הרשת מספר התרעות בכתב לבל תפגע בזכות ההתארגנות של העובדים.

            ביום 1.12.10 מסרה ההסתדרות להנהלת הרשת "הודעה על התארגנות עובדי רשת מחסני חשמל בהסתדרות ובחירת ועד פעולה". בהודעה נמסר כי מעל שליש מעובדי הרשת הצטרפו כחברים בהסתדרות, ועל כן ההסתדרות היא ארגון העובדים היציג בקרב חברי הרשת. ההסתדרות קראה לחברה להיכנס למשא ומתן קיבוצי להסדרת תנאי עבודתם של עובדי הרשת בהסכם קיבוצי. הנהלת הרשת, בתגובה, דחתה את הפניה בטענה כי ההסתדרות אינה יכולה לשמש כארגון עובדים יציג בחברה משום שרשת אינה יחידת מיקוח במסגרת החברה בכללותה.

            במאמר מוסגר יצוין, כי ההסתדרות הגישה לבית הדין האזורי ביום 14.6.11 בקשת צד בסכסוך קיבוצי (ס"ק 20894-06-11) בה עתרה למתן צו הצהרתי לפיו היא משמשת כארגון העובדים היציג ברשת מחסני חשמל. במסגרת ההליך טענה החברה כי הרשת אינה מהווה יחידת מיקוח נפרדת וכי טפסי ההצטרפות שהציגה ההסתדרות אינם כשרים. בית הדין האזורי, בפסק דין מיום 30.10.12, דחה את הבקשה וקבע כי אין מקום להכיר בחנויות הרשת כיחידת מיקוח נפרדת. ההסתדרות ערערה על פסק הדין, והערעור התקבל בפסק דינו של בית דין זה בתיק עס"ק 41357-11-12 הסתדרות העובדים הכללית החדשה - אלקטרה מוצרי צריכה (1951) בע"מ (15.1.2013, להלן גם פסק דין אלקטרה), בו נקבעו הכללים לקביעת יחידת המיקוח בנסיבות של התארגנות ראשונית, וביישומם על המקרה נקבע כי רשת מחסני חשמל תוכר כיחידת מיקוח נפרדת לצורך קיום יחסי עבודה קיבוציים. התיק הוחזר לבית הדין האזורי על מנת שידון בשאלת היציגות של ההסתדרות בתוך יחידת המיקוח של הרשת. נכון למועד מתן פסק דין זה, שאלת היציגות של ההסתדרות ברשת מחסני חשמל טרם הוכרעה.

4.         ולענייננו - ביום 18.1.11 הגישה ההסתדרות לבית הדין האזורי בקשת צד בסכסוך קיבוצי שעניינה "פגיעה קשה וחמורה בזכות ההתארגנות". בבקשה פירטה ההסתדרות שורה ארוכה של אירועים אשר לטענתה משקפים פגיעות בזכות ההתארגנות של עובדי מחסני חשמל, לרבות איומים, לחצים ושידול פעילי ההתארגנות לבצע פעולות בליתי חוקיות, בין היתר באמצעות סמנכ"ל המכירות ברשת, מר סמי לוי (להלן גם מר לוי), הממונה הישיר על מר כובשי, וכל זאת במטרה "לשבור" את התארגנות העובדים ולסכלה עוד בתחילתה. בבקשה עתרה ההסתדרות למתן צווים הצהרתיים בעניין ופיצוי כספי ללא הוכחת נזק לפי הוראות סעיף 33יא לחוק הסכמים קיבוציים, תשי"ז-1957 (להלן גם חוק הסכמים קיבוציים או החוק), ולחילופין לפי סעיף 10 לחוק שוויון ההזדמנויות בעבודה, תשמ"ח-1988.

            החברה הגישה בקשה לסילוק הבקשה על הסף בעילות שונות, בקשה שנדחתה ברובה בהחלטה מיום 8.3.11. בקשת רשות ערעור על ההחלטה האמורה (בר"ע 34531-03-11) נדחתה בהחלטת הנשיאה (בדימוס) נילי ארד מיום 23.3.11.

            בהמשך ההליך, הודיעה ההסתדרות ביום 5.11.12 כי היא מבקשת לתקן את בקשת הצד כך שהאירועים הנטענים בו יהיו כאלה שבהם מעורב מר כובשי באופן אישי, למחוק סעיפים המתייחסים לתצהירי עובדים אחרים, ולצמצם את הסעדים הכספיים המבוקשים. בפתח פסק דינו של בית הדין האזורי נמחקו פגיעות נוספות אשר גם בהן לא היה מעורב מר כובשי באופן אישי.

5.         לפיכך, בפסק דינו של בית הדין האזורי, נדונו בסופו של דבר ארבע פגיעות בלבד בזכות ההתארגנות של עובדי הרשת, להן טענה ההסתדרות. שלוש מהן אירעו באותו יום, 25.11.10: הפעלת לחץ על מר כובשי למסור את טפסי החברות בהסתדרות תמורת קידום בתפקיד ושתי שיחות טלפון בין מר כובשי למר לוי, במהלכן איים מר לוי על מר כובשי וילדיו אם לא ישרוף את טפסי החברות בהסתדרות. בנוסף נדונה פגיעה נטענת ולפיה החברה ניסתה "לתפור" למר כובשי תיק על רקע פעילותו במהלך ההתארגנות.

            בפסק דינו של בית הדין האזורי, נדחו טענות ההסתדרות באשר לפגיעה הרביעית לעניין "תפירת תיק" למר כובשי על רקע פעילותו למען התארגנות העובדים. בית הדין האזורי קבע כי טענות ההסתדרות לפיהן החברה טפלה על מר כובשי שורה של האשמות בדבר עבירות משמעת שלא ביצע - לא הוכחו. עם זאת הובהר כי אין בכך כדי לקבוע ממצאים עובדתיים בעניין היוצרים השתק פלוגתא, ופגיעה נטענת זו לא עמדה במוקד ההתדיינות בתיק. פסק הדין עסק רובו ככולו, כפי שיפורט בהמשכם של הדברים, בשיחות הטלפון בין מר לוי למר כובשי במהלכן נשמעו איומים כאמור מצד מר לוי, והפעלת הלחץ כלפי מר כובשי למסור את טפסי ההצטרפות תמורת קידום בתפקיד.

            עוד יצוין כי בית הדין האזורי דחה בפסק דינו את טענות הסף של החברה לפיהן לא מתקיימת במקרה הנדון עילת תביעה לפי חוק הסכמים קיבוציים או לפי חוק שוויון ההזדמנויות בעבודה, כאשר הוא מתבסס על נימוקי ההחלטה שניתנה ביום 8.3.11. החברה אינה מלינה על קביעה זאת בערעורה.

            פירוט העובדות הרלוונטיות לערעור :

6.         וכעת אפנה לתיאור העובדות הרלוונטיות, כפי שנטענו והוכחו בפסק דינו של בית הדין האזורי.

            ביום 25.11.10, בעיצומה של התקופה בה פעל מר כובשי להחתמת עובדי הרשת כחברים בהסתדרות, התקיימה הדרכה למנהלים ויועצי מכירות ברשת, במהלכה שוחחו מר לוי ומר כובשי ביחידות. תוכן השיחה שנוי במחלוקת בין הצדדים. לטענת מר כובשי, מר לוי הביע בשיחה זו את חוסר שביעות רצונו מכך שהוא מחתים עובדים להצטרפות להסתדרות, אמר לו "אתה מטומטם", "אתה לא יודע עם מי אתה מתעסק", ו"לא יהיה לך שום מקום עבודה" אם ימשיך בהחתמת העובדים. עוד טען מר כובשי כי מר לוי הבטיח לו כי אם ימסור למנכ"ל הרשת, מר שמעון דן, את טפסי החברות, יקבל קידום לתפקיד מנהל מכירות של הרשת באזור דרום. מר לוי בתגובה הכחיש את הדברים וטען כי כל שרצה הוא לברר עם מר כובשי לגבי שמועות שהגיעו אליו בדבר "פעולות שנעשות בשטח של הכפשה והשמצה של יחסי העבודה באלקטרה".

התוכן בעמוד זה אינו מלא, על מנת לצפות בכל התוכן עליך לבחור אחת מהאופציות הבאות: הורד קובץ לרכישה הזדהה

בעלי דין המבקשים הסרת המסמך מהמאגר באמצעות פניית הסרה בעמוד יצירת הקשר באתר. על הבקשה לכלול את שם הצדדים להליך, מספרו וקישור למסמך. כמו כן, יציין בעל הדין בבקשתו את סיבת ההסרה. יובהר כי פסקי הדין וההחלטות באתר פסק דין מפורסמים כדין ובאישור הנהלת בתי המשפט. בעלי דין אמנם רשאים לבקש את הסרת המסמך, אולם במצב בו אין צו האוסר את הפרסום, ההחלטה להסירו נתונה לשיקול דעת המערכת
הודעה Disclaimer

באתר זה הושקעו מאמצים רבים להעביר בדרך המהירה הנאה והטובה ביותר חומר ומידע חיוני. עם זאת, על המשתמשים והגולשים לעיין במקור עצמו ולא להסתפק בחומר המופיע באתר המהווה מראה דרך וכיוון ואינו מתיימר להחליף את המקור כמו גם שאינו בא במקום יעוץ מקצועי.

האתר מייעץ לכל משתמש לקבל לפני כל פעולה או החלטה יעוץ משפטי מבעל מקצוע. האתר אינו אחראי לדיוק ולנכונות החומר המופיע באתר. החומר המקורי נחשף בתהליך ההמרה לעיוותים מסויימים ועד להעלתו לאתר עלולים ליפול אי דיוקים ולכן אין האתר אחראי לשום פעולה שתעשה לאחר השימוש בו. האתר אינו אחראי לשום פרסום או לאמיתות פרטים של כל אדם, תאגיד או גוף המופיע באתר.שאל את המשפטן
יעוץ אישי שלח את שאלתך ועורך דין יחזור אליך
* *   
   *
 

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

כל הזכויות שמורות לפסקדין - אתר המשפט הישראלי
הוקם ע"י מערכות מודרניות בע"מ