אינדקס עורכי דין | פסיקה | המגזין | טפסים | פסקדין Live | משאלים | שירותים משפטיים | פורום עורכי דין נגישות
חיפוש עורכי דין
מיקומך באתר: עמוד ראשי >> חיפוש פסקי-דין >> אג'מיל ואח' נ' מנהל מקרקעי ישראל - ואח'

אג'מיל ואח' נ' מנהל מקרקעי ישראל - ואח'

תאריך פרסום : 13/04/2010 | גרסת הדפסה
ת"א
בית המשפט המחוזי מרכז
1794-08-07
12/04/2010
בפני השופט:
אחיקם סטולר

- נגד -
התובע:
1. עבד אלמג'ד אג'מיל
2. ג'מיל אג'מיל

הנתבע:
1. מנהל מקרקעי ישראל
2. האפוטרופוס הכללי במחוז ירושלים
3. כביש חוצה ישראל בע"מ

פסק-דין

פסק דין

בפני תובענה למתן פסק דין הצהרתי לפיו התובעים הינם בעלי זכות להירשם כבעלים על 25000/69632 חלקים של חלקה 41 בגוש 8031 (להלן: "החלקה" או "המקרקעין"). המחלוקת בין הצדדים נסבה בעיקרה על שאלה עובדתית: האם אכן נכרת בשנת 1946 חוזה בין הורי התובעים לבין אדם שהוגדר כנפקד לפיו, רכשו הורי התובעים שליש מחלקו של הנפקד.

התביעה הוגשה ביום 19/6/03 לבית המשפט המחוזי בתל אביב והועברה לטיפולו של בית המשפט מחוזי מרכז עם הקמתו בספטמבר 2007.

טענות התובעים

התובעים הינם יורשיהם של ה"ה מחמד אג'מיל ת.ז. 035098979 ועבד אל רחים ג'מיל ת.ז. 035098870 שהלכו לעולמם (להלן: "המנוחים"). לטענתם, המנוחים התקשרו בהסכם מכר עם אברהים כליל עבד אל רחם (עבד אל רחים) אל דסוקי (להלן: "דסוקי") שהיה באותה עת רשום כבעלים של 37500/69632 חלקים במושע של החלקה ורכשו ממנו שליש מזכויותיו באופן שהם צריכים להירשם כבעלם של 12500/69632 חלקים שרכשו מדסוקי.

התובעים ציינו כי למרות שהמנוחים היו בעלים בחלק מהחלקה, כל אחד לפי חלקו היחסי, הם חילקו והחזיקו בפועל ובהסכמה עוד מתחילת שנות ה- 40 את החלקה בינם לבין עצמם כאשר כל אחד, לרבות דסוקי, גידר שטח השווה לחלקו היחסי הרשום ועיבדו אותו עיבודים חקלאיים שונים.

בהתאם להסכם המכר התחייבו המנוחים לטעת על כל חלקו של דסוקי עצי זית כשהם שומרים על חלקו של דסוקי עשר שנים, בתמורה לקבלת זכות הבעלות בשליש מחלקו של דסוקי.

לטענת התובעים, קיימו המנוחים את ההסכם במלואו, ועם פטירתם המשיכו התובעים כיורשיהם לשמור על הקרקע ולהחזיק בה. לפיכך טוענים התובעים שהם זכאים, מכוח הזכויות שביושר, להיות בעלים של שליש חלקו של דסוקי בחלקה שהם שליש מ- 37500/69632 חלקים במושע, דהיינו 12500/69632 חלקים במושע. עוד הוסיפו התובעים כי טענותיהם לעניין הסכם המכר וחזקתם בקרקע מגובות ונתמכות ע"י נכבדי הכפר, בעלים רשומים אחרים של הקרקע ועירית טייבה.

לעניין זכות התובעים לשליש זכויות דסוקי בחלקה - טענו התובעים כי לא ניתן למצוא את המסמך המקורי שיעיד על כך בשל חלוף הזמן. העתק המסמך שצורף לכתב התביעה הינו אותנטי ואמיתי, ותוכנו מוסכם על נכבדי הכפר, עירית טייבה ותושבי הכפר. כמו כן ידוע כי משפחת אג'מיל החזיקה בפועל את כל חלקו של דסוקי מאז שנת 1946 ועד יום הגשת התובענה המתוקנת וידועה בציבור כבעלים של חלקו של דסוקי בחלקה.

ביום 16.7.92 הוצא צו-הקניה שקבע כי כל זכויותיו של דסוקי יעברו לאפוטרופוס לנכסי נפקדים. בהמשך, ביום 20.4.94 נמכרו המקרקעין לרשות הפיתוח ונרשמו על שמה בספרי מרשם המקרקעין. התובעים טענו כי לא ידעו או יכלו לדעת על פעולות אלה. לא זו אף זו, כי קודם להקניה ידעו הנתבעים ו/או היה עליהם לדעת על קיום טענות הזכות שיש לתובעים ו/או להוריהם. פעולות אלה מעידות על חוסר תום לב של הנתבעים.

עוד טענו התובעים בכתב התביעה טענות רבות בקשר להפקעות ותכניות בניין עיר- טענות שלא נזכרו בסיכומים ולכן יש לראותן כטענות שנזנחו. בסיכומים עתרו התובעים מבית המשפט ליתן פסק דין הצהרתי לפיו:

התובעים כיורשי מחמד אג'מיל ת.ז. 035098979 ועבד אל רחים ג'מיל ת.ז. 035098870 זכאים מכח ההסכם ת/2 לפי חלקם בירושת הרוכשים על פי צווי הירושה להיות בעלים של 12500/69632 דונם מתוך 37500/69632 דונם הרשומים על שם דסוקי וזכאים להמשיך להחזיק בהם כפי שעושים מאז 1946.

ההקניה לרשות הפיתוח על ידי האפוטרופוס לנכסי נפקדים ככל שהיא מתייחסת לזכויות על 12500/69632 דונם מתוך זכויות דסוקי על 37500/69632 דונם בטלה שכן התובעים הנם בעלי הזכות להיות בעלים להם.

החוזים שנחתמו בין הנתבעות או מי מהם עם כל צד ג' ככל שהם מתייחסים ל- 12500/69632 דונם מתוך זכויות דסוקי הנ"ל בטלה והואיל ולא ניתן להפריד או לדעת מי מהם מתייחס ל- 12500/69632 דונם הנ"ל לבטל את כל החוזים המפצים צד ג' בזכויות של דסוקי בחלקה 41 .

טענות הנתבעים 1 ו- 2 מנהל מקרקעי ישראל והאפוטרופוס לנכסי נפקדים בהתאמה

הנתבעים 1 ו- 2 טענו כי דין התובענה להידחות שכן במקרה דנן לא יכולים התובעים להוכיח אף לכאורה את זכותם למתן סעד והגנה. זאת ועוד, התביעה נגועה בפגמים שביושר, ובהעלמת עובדות מהותיות.

הנתבעים 1 ו- 2 הפנו לנסח רישום היסטורי של המקרקעין, לפיו בעליו הרשום של המקרקעין מיום 10.10.46 היה דסוקי, אשר היה בחזקת נפקד. בהמשך, ביום 2.9.92 נרשמה בלשכת המקרקעין בנתניה ההקניה לאפוטרופוס לנכסי נפקדים.

ביום 20.4.94 נמכרה החלקה לרשות הפיתוח בהתאם לסעיף 19 לחוק נכסי נפקדים, תש"י-1950 (להלן: "חוק נכסי נפקדים"). לצורך העברת המקרקעין בספרי המקרקעין פנו הנתבעים ביום 30.9.92 בבקשה לאשר כי אין מניעה להעברת המקרקעין כאמור לשני גופים: הראשון – הועדה המקומית לתכנון ולבניה טייבה וביקשו לאשר כי לא חל היטל השבחה בגין ההעברה הנ"ל. השני- עירית טייבה. עם קבלת אישורם של שני הגופים נרשמה החלקה על שם רשות הפיתוח.

ביום 1.8.95 פנו המנוחים לראשונה בכתב וטענו כי המקרקעין שנרשמו על שם רשות הפיתוח הינם בבעלותם. הטענה היא שהמנוחים כרתו בשנת 1947 הסכם עם דסוקי אשר מכר להם את כל חלקו . עד להגשת התביעה יוצגו המנוחים או יורשיהם על ידי שלושה עורכי דין. הטענה הראשונית השתנתה ובהמשך טענו התובעים כי המנוחים רכשו מדסוקי רק שליש מהמקרקעין. למרות דרישות חוזרות ונשנות לא הוצג מסמך המכר המקורי על מנת שיבדק על ידי מז"פ. בסופו של יום כאשר התובעים מיוצגים על ידי עורך דין – הרביעי במספר - נמסר צילום במכונת צילום של מסמך ולא מקור. הצילום שנמסר נבדק על ידי מז"פ.

לפיכך, טענו הנתבעים 1 ו- 2, כי יש לדחות את התביעה דנן בשל העדר מסמך מהותי, כדוגמת המסמכים המקוריים אשר בלעדיהם אין התובעים יכולים להרים את נטל הראיה המוטל עליהם.

התוכן בעמוד זה אינו מלא, על מנת לצפות בכל התוכן עליך לבחור אחת מהאופציות הבאות: הורד קובץ לרכישה הזדהה

בעלי דין המבקשים הסרת המסמך מהמאגר באמצעות פניית הסרה בעמוד יצירת הקשר באתר. על הבקשה לכלול את שם הצדדים להליך, מספרו וקישור למסמך. כמו כן, יציין בעל הדין בבקשתו את סיבת ההסרה. יובהר כי פסקי הדין וההחלטות באתר פסק דין מפורסמים כדין ובאישור הנהלת בתי המשפט. בעלי דין אמנם רשאים לבקש את הסרת המסמך, אולם במצב בו אין צו האוסר את הפרסום, ההחלטה להסירו נתונה לשיקול דעת המערכת
הודעה Disclaimer

באתר זה הושקעו מאמצים רבים להעביר בדרך המהירה הנאה והטובה ביותר חומר ומידע חיוני. עם זאת, על המשתמשים והגולשים לעיין במקור עצמו ולא להסתפק בחומר המופיע באתר המהווה מראה דרך וכיוון ואינו מתיימר להחליף את המקור כמו גם שאינו בא במקום יעוץ מקצועי.

האתר מייעץ לכל משתמש לקבל לפני כל פעולה או החלטה יעוץ משפטי מבעל מקצוע. האתר אינו אחראי לדיוק ולנכונות החומר המופיע באתר. החומר המקורי נחשף בתהליך ההמרה לעיוותים מסויימים ועד להעלתו לאתר עלולים ליפול אי דיוקים ולכן אין האתר אחראי לשום פעולה שתעשה לאחר השימוש בו. האתר אינו אחראי לשום פרסום או לאמיתות פרטים של כל אדם, תאגיד או גוף המופיע באתר.

 שאל את המשפטן
יעוץ אישי שלח את שאלתך ועורך דין יחזור אליך
* *   
   *
 

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

כל הזכויות שמורות לפסקדין - אתר המשפט הישראלי
הוקם ע"י מערכות מודרניות בע"מ