פסיקה | המגזין | חקיקה | כתבי טענות | טפסים | TV | משאלים | שרותים משפטיים | פורום
חיפוש עורכי דין
מיקומך באתר: עמוד ראשי >> חיפוש פסקי-דין >> פסק-דין בתיק א 56589/03

פסק-דין בתיק א 56589/03

א
בית משפט השלום תל אביב-יפו
56589-03
15/02/2006
בפני השופט:
שושנה אלמגור - סגנית נשיא

- נגד -
התובע:
ברבן יעקב
עו"ד פופר אריאל
הנתבע:
רטנר מיכה
עו"ד שוחט עמיקם
פסק-דין

תובענה בעילה של הפרת חוק איסור לשון הרע, תשכ"ה- 1965 (להלן: "חוק איסור לשון הרע" או "החוק") של תובע, אדריכל במקצועו, אשר נבחר בזמנים הרלוונטיים לתביעה לתפקיד ממלא מקום בועדת ערר לתכנון ובניה במחוז צפון (להלן: "ברבן" או "התובע" ולהלן: "ועדת ערר") כנגד נתבע, אדריכל במקצועו (להלן: "רטנר"), שהיה בזמנים הרלוונטיים חבר בועד אגודת האדריכלים בישראל.

העובדות הנדרשות לעניין:

1.         הצדדים, אדריכלים במקצועם, חברים בועד הארצי של אגודת המהנדסים והאדריכלים.

2.         עובר לשנת 2003 פורסמה מודעה בעיתונות לפיה רשאים אדריכלים ומהנדסים להגיש עד ליום 30.3.03 מועמדותם לחברות בועדות תכנון שונות . הן ברבן והן רטנר הגישו מועמדותם.

3.         ברבן, שהיה חבר בועדה לבחירת נציגים למוסדות התכנון בישראל (להלן: "ועדת המינויים"), ועדה אשר הוקמה בהתאם להחלטת בג"צ, נבחר לתפקיד ממלא מקום בועדת ערר ואילו מועמדותו של רטנר נדחתה. יצויין כי טרם הוצא לברבן כתב המינוי לועדת הערר הגיש  התפטרותו מועדת המינויים.

4.         סמוך לחתימה על כתבי המינוי של המועמדים שנבחרו לועדות השונות, שלח רטנר שלשה מכתבים המהווים את נשוא התביעה שבפני (להלן: "המכתבים").

א.         רטנר פנה בכתב אל שר הפנים דאז מר אברהם פורז (להלן: "המכתב הראשון", נספח א' לכתב התביעה ) אשר בין היתר נאמר בו:

"אבקשך לעכב את חתימת המינויים לועדות אלה לאור פגם מוסרי ונוהלי חמור בעב..ועדת המינויים. לועדת המינויים נקבע כנציג אגודת האדריכלים שבלשכת המהנדסים והאדריכלים, אדריכל בשם יעקב ברבן אשר השתתף במספר ישיבות. אתמול התברר שמר ברבן דאג למנות עצמו לועדת ערר בחיפה... תוך התכחשות לאחריותו...."

                            (הדגשה שלי ש.א)

ב.         במכתב נוסף שהפנה רטנר אל אדריכל ישראל גודוביץ (להלן: "גודוביץ"), יו"ר אגודת האדריכלים ומתכנני הערים בישראל (להלן: "המכתב השני", נספח ב' לכתב התביעה) הודיע רטנר על התפטרותו מהועד הארצי של אגודת המהנדסים והאדריכלים מנימוק של "מחדל מוסרי בהליך בחירת חברים לועדות המחוזיות וועדות הערר" ובין היתר כתב:

"אני מצטער להודיעך על התפטרותי מועד האגודה ועל עזיבת הלשכה. העילה היא מחדל מוסרי חמור בתהליך בחירת חברים לועדות מחוזיות ועדות הערר במשרד הפנים. לנציג ועד אגודת האדריכלים בלשכה מונה על ידך קובי ברבן. בישיבה אתמול, יום 14.7.03 התברר שנציגנו הנ"ל- דאג להבטיח לעצמו מקום בועדת ערר ואתה שתפת פעולה אתו, במחדל או בכוונה ע"י החלפתו לישיבה האחרונה של ועדת המינויים כאשר לדבריך "הכל היה כבר סגור". קובי ברבן חסר נסיון, ולדעתי אף חסר כישורים בתחום הסטטוטורי, אולם עצם תהליך בחירתו הוא שערוריה מוסרית ומקצועית שכן אם הגיש מועמדותו במועד, אסור היה לו להשתתף בישיבות ועדת המינויים, ואם ארגן לעצמו "קומבינה" מאוחר יותר, אסור היה למנות חבר בועדה שלא הגיש לה את מועמדותו במועד.צר לי שכך מסתיימות כמה שנים של שיתוף פעולה אולם הריח הרע מדביק גם את האגודה וגם את הלשכה."

(הדגשה שלי ש.א)

ג.          מכתב שלישי שלח רטנר לאדריכל אורי זורבבל (להלן: "זורבבל" ולהלן: "המכתב השלישי", נספח ג' לכתב התביעה), יו"ר עמותת האדריכלים. במכתבו לאדריכל זורבבל צרף רטנר עותק מהמכתב ששלח אל אדריכל גודוביץ ונאמר בו, בין היתר:

"...אני מוצא את עצמי במצב מוזר: את הלשכה נטשתי בזעם, אבל לעמותה אשר היתה מכו... בתהליך בחירת החברים בועדות איני רוצה להצטרף בתנאים שנוצרו. לענין זה, "ריח הקומבינות הוא עז עוד יותר" משום שהעמותה לא השכילה כפי שנמסר לי, למנוע מנויים של מהנדסי בנין לועדות סטטוריות שבהן, פרט למהנדסי ערים, אין למהנדסי בניה את הרקע והנסיון המינימליים לתפקיד בועדה."

(הדגשה שלי ש.א)

טענות הצדדים:

טענות התובע:

1.         במכתבים ששלח הנתבע יש משום לשון הרע כנגד ברבן. המכתבים ששלח רטנר הופצו בין חברי הנהלת אגודת האדריכלים והמהנדסים ובין חברי עמותת האדריכלים (להלן: "חברי האגודה" ולהלן: "חברי העמותה").

2.         הטענות אותן מעלה רטנר במכתבים הינן שקריות ויש בהן כדי לפגוע בשמו הטוב, במקצועו ובמוניטין הציבורי אותו רכש ברבן.

התוכן בעמוד זה אינו מלא, על מנת לצפות בכל התוכן עליך לבחור אחת מהאופציות הבאות:     הורד קובץ     לרכישה     הזדהה    

שאל את המשפטן
יעוץ אישי שלח את שאלתך ועורך דין יחזור אליך
* *   
   *
  

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

כל הזכויות שמורות לפסקדין - אתר המשפט הישראלי הוקם ע"י מערכות מודרניות בע"מ