פסיקה | המגזין | חקיקה | כתבי טענות | טפסים | TV | משאלים | שרותים משפטיים | פורום
חיפוש עורכי דין
מיקומך באתר: עמוד ראשי >> חיפוש פסקי-דין >> מריסאת חאלד ואח' נ' מועצה מקומית אעבלין

מריסאת חאלד ואח' נ' מועצה מקומית אעבלין

תא"מ
בית משפט השלום עכו
3791-06
25/10/2011
בפני השופט:
שושנה פיינסוד-כהן

- נגד -
התובע:
1. חמד מריסאת חאלד
2. ורדה מריסאת דיאב

הנתבע:
1. מועצה מקומית אעבלין ע"י ב"כ עוה"ד אילן מירון ואח' 2. מוחמד איברהים שיח' אחמד (פס"ד) 3.אניס כמאל עוייד
פסק-דין

פסק דין

1.לפני תביעה כספית בסדר דין מהיר על סך 37,966 ₪ שהגישו התובעים, חאלד וורדה מריסאת. התביעה הוגשה נגד מועצה מקומית אעבלין (להלן: "המועצה" ו/או "הנתבעת") ושניים אחרים. עניינה של התביעה נזק שנגרם למקרקעי התובעים ולמחוברים להם. התביעה נגד הנתבע 2 מר מוחמד אבראהים שיח' אחמד נמחקה בשל חוסר מעש ביום 9.12.07. התביעה נגד הנתבע 3 מר אניס כאמל עוייד הסתיימה בפסק דין בהעדר הגנה ביום 22.5.08.

נותר להכריע בתביעה נגד המועצה.

2.לאחר שניתנה רשות לכך, המועצה הגישה הודעות לצד שלישי נגד ראש המועצה דאז, מר עאטף חאג' ונגד מי שהיה הקבלן המבצע, לשיטתה, מר עבדללה פהד בדראן. מר חאג' התגונן מפני התביעה, בעוד שמטעם מר בדראן אין הגנה.

טענות התובעים

3.התובעים בעליהם של מקרקעין בחלקה 50 בגוש 12205 בכפר אעבלין (להלן: "המקרקעין").

4.בסוף חודש 9/2003 החלו המועצה ושני הנתבעים האחרים כקבלנים מטעמה, לבנות קיר תומך במקרקעין בגבול בין מגרש התובעים לבין מגרשו של מר סאלח חמד מריסאת (להלן: "הקיר"). העבודה בוצעה עבור הנתבעת, על חשבונה, לפיה הוראותיה ותחת פיקוחה.

5.התובעים התנגדו לבניית הקיר ולא היה להם כל חלק בבנייתו, במישרין או בעקיפין. כמו כן התנגדו לכניסת כל ציוד או פועלים דרך מגרשם אך לאחר התערבות קרובי משפחה ולאחר שהקבלנים שעבדו במקום מטעם המועצה (נתבעים 2 ו-), התחייבו לפצות את התובעים בגין כל נזק שייגרם להם, הם הסכימו לכך שהציוד והפועלים יעברו דרך מגרשם.

6.הנתבעים גרמו נזק במהלך ביצוע העבודות בכך שעקרו 11 עצי זית, 4 עצי תאנים ו- 4 עצי ענבים, פרקו צינור באורך 100 מ', ביצעו עבודות מילוי בשטח של כדונם ועיקמו מעקה מדרגות משומש באורך כ- 5 מ'.

שמאי מטעם התובעים העריך את הנזקים בסך של 30,550 ₪, שהם, בצרוף שכר טרחתו וכן הצמדה וריבית, הסכום הנתבע.

טענות המועצה

7.המועצה לא ביצעה עבודות לבניית הקיר ואינה אחראית לנזקים שנגרמו במהלך ביצוען. העבודות בוצעו ע"י ראש המועצה דאז, מר עאטף חאג', הצד השלישי מס 1, בניגוד לנוהל תקין, תוך חריגה מכל סמכות ומכל זכות, ללא מכרז, ללא היתר וללא אישור תקציבי וזאת לכאורה כשוחד בחירות, כפי שנקבע בעת"מ (חיפה) 1365/03 סאלח סלים נ' מנהל הבחירות למועצה מקומית עבאלין בפסק דין מיום 20.2.06.

8.התובעים לא הציגו כל אסמכתא על בעלותם במקרקעין ומשכך אינם צד לתביעה. אם בכלל יש למקרקעין למעלה מ- 10 בעלים.

9.המועצה מפרטת את הרקע הכללי לתביעה. מר חאג' נבחר בבחירות שהתקיימו בחודש 10/03. בחודש 8/04 מינה משרד הפנים למועצה ועדה קרואה, מר חאג' נותר בתפקידו. בחודש 11/04 מינה משרד הפנים ועדת חקירה למועצה שתבדוק את תפקודה ואת תפקודו של מר חאג'. מהדוח עלה מצב כלכלי קשה, גרעון של 25 מליון ₪ ואי סדרים חמורים בניהול.

10.בחודש 11/05 פיזר משרד הפנים את המועצה, העביר מתפקידו את מר חאג' ומינה ועדה ממונה למועצה. מבדיקת הועדה עלה כי חובות המועצה עמדו על כ- 65 מליון ₪.

11.באשר לתביעה דנן, עבודות בנית קירות תומכים מבוצעות ע"י קבלנים בלבד ועבור המועצה מבוצעות במקומות בהם יש צורך ציבורי בלבד, בסמוך לדרך עירונית ולא בין חלקות פרטיות כפי שהיה במקרה זה. אם נעשו העבודות הרי זה בהוראת מר חאג' עצמו, שלא כדין ולכאורה כשוחד בחירות. הדבר נעשה בתאום עם התובעים שהודו כי הסכימו למעבר ציוד ופועלים בשטחם.

12.השיהוי בהגשת התביעה מלמד על השלמתם של התובעים עם הנזקים.

טענות הצד השלישי מס' 1, מר עאטף חאג'

13.צד ג' מכחיש כי נתן הוראה כלשהי לביצוע העבודות לבניית הקיר, לא היה לו כל קשר לבנייה. ככל שנגרם נזק לתובעים, מוטלת החובה לפצותם על הקבלן שביצע את העבודות.

הראיות

התוכן בעמוד זה אינו מלא, על מנת לצפות בכל התוכן עליך לבחור אחת מהאופציות הבאות:     הורד קובץ     לרכישה     הזדהה    

שאל את המשפטן
יעוץ אישי שלח את שאלתך ועורך דין יחזור אליך
* *   
   *
  

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

כל הזכויות שמורות לפסקדין - אתר המשפט הישראלי הוקם ע"י מערכות מודרניות בע"מ